Ekmek yiyerek zayıflayın!

28 Mart 2018 Çarşamba Saat 22:51

Bilinenin aksine ekmek yemenin kilo almaya etkisi yoktur. Doğru seçimler yapılarak tüketilen ekmeğin kilo kontrolünde etkisi büyük. Ancak burada önemli olan şey hangi ekmeği ne kadar yiyeceğinizdir.

Diyete başlayan her kişinin öncelikli olarak kestiği, aynı zamanda sağlıklı beslendiğini düşünen çoğu kişinin hayatından sonsuza dek çıkarttığı besinlerin başında ekmek gelir. Özellikle birçok bilgi kirliliğini barındıran sosyal medyada beslenme bilimiyle uzaktan yakından ilgisi olmayan bu durumun, bazı uzmanlar tarafından bile önerildiğini görmekteyiz. Halbuki bilinenin aksine ekmek tüketiminin kilo vermenizde önemli bir rolü vardır, sadece nasıl ve ne şekilde tüketeceğinizi bilmeniz yeterlidir.

Bir ekmeğin içindeki karbonhidratlar parçalanarak glikoza dönüşür. Ve beynimizin tek besin kaynağı glikozdur. Beyin hücreleri, ihtiyaçlarını depolayamadıkları için kan şekerine bağımlıdırlar. Ekmeğin görevi kan şekerini dengelemektir. Esas olan, kan şekeri ritmini bozan basit karbonhidratları (beyaz ekmek, şeker, çikolata) beslenmeden uzaklaştırmaktır. Esmer ekmeklerin, beyaz ekmeklere kıyasla daha az kalorili olduğu da doğru bilinen yanlışlardan biridir. Bilinenin aksine, beyaz ekmek ile tahıllı/çavdar/yulaf ekmeğinin kalorileri birbirine eşittir ve eşit karbonhidrat içerirler fakat içerikleri çok farklıdır.

PEKİ NEDEN TAM TAHILLI EKMEK?
Posa içeriği sayesinde tam tahıllı ekmek tüketiminden sonra daha uzun süre tok kalırsınız ve içeriğindeki posa bağırsak hareketliliğinin sağlıklı olmasını sağlar. Fakat beyaz ekmeğin posa içeriği neredeyse yok denecek kadar azdır. Bu sebepledir ki, beyaz ekmek tüketiminden sadece birkaç saat sonra kişi tekrardan açlık hissi duyar.  Vücudun çalışma sisteminde görev alan B grubu vitaminleri tam tahıllı ekmeklerde bulunurken, beyaz ekmekte bulunmaz.  Glisemik indeksi yüksek bir besin olduğu için tüketim sonrası salgılanan fazla insülin sebebiyle besinler direkt yağ olarak depolanır. Bu depolama da çoğunlukla bel çevresinde gerçekleşir. Fakat tam tahıllı ekmeğin glisemik indeksi düşüktür. Kan şekerinden ani iniş çıkışlar yaratmaz ve daha az insülin salgılanır. Bu şekilde hem daha çok tok kalmış olursunuz, hem de yedikleriniz yağa dönüşmeden vücut tarafından kullanılır. 
 Yani önemli olan vücudumuz için doğru ekmeği seçmektir. Beslenmemizde asıl olan dengedir ve bu denge içerisinde tüketmemiz gereken bir karbonhidrat miktarı var. Doğru tercihlerle bu dengenin korunması gerekiyor. Sadece doğru tercihler yetmiyor aynı zamanda doğru miktarlarda önemli sizin için doğru miktarın hangisi olduğunu bir beslenme uzmanına danışabilirsiniz.


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Bahara Yorgun Girmeyin! 15 Mart 2018 Perşembe Saat 12:27
2. Hafızayı Güçlendiren ve Beyni Besleyen 10 Besin 04 Mart 2018 Pazar Saat 17:27

YORUMLANANLAR :::

Az: Milli ve yerli bir müfredatla eğitime devam ediyoruz

Kızıltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet [...]

22 saat önce...

Dicle Elektrik’ten Müşterilerine Aşure İkramı

Dicle Elektrik, Muharrem ayında müşterilerine a [...]

13 saat önce...

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk öğrencilere söz verdi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğrencilerle [...]

1 gün önce...

Dindarlık ve mutluluk ilişkisi

ABD'de yapılan bir araştırmada, dindar olarak y [...]

1 gün önce...

Freni boşalan araç karşı şerite geçti

Artuklu ilçesinde meydana gelen trafik kazasında [...]

1 gün önce...