Ekmek yiyerek zayıflayın!

28 Mart 2018 Çarşamba Saat 22:51

Bilinenin aksine ekmek yemenin kilo almaya etkisi yoktur. Doğru seçimler yapılarak tüketilen ekmeğin kilo kontrolünde etkisi büyük. Ancak burada önemli olan şey hangi ekmeği ne kadar yiyeceğinizdir.

Diyete başlayan her kişinin öncelikli olarak kestiği, aynı zamanda sağlıklı beslendiğini düşünen çoğu kişinin hayatından sonsuza dek çıkarttığı besinlerin başında ekmek gelir. Özellikle birçok bilgi kirliliğini barındıran sosyal medyada beslenme bilimiyle uzaktan yakından ilgisi olmayan bu durumun, bazı uzmanlar tarafından bile önerildiğini görmekteyiz. Halbuki bilinenin aksine ekmek tüketiminin kilo vermenizde önemli bir rolü vardır, sadece nasıl ve ne şekilde tüketeceğinizi bilmeniz yeterlidir.

Bir ekmeğin içindeki karbonhidratlar parçalanarak glikoza dönüşür. Ve beynimizin tek besin kaynağı glikozdur. Beyin hücreleri, ihtiyaçlarını depolayamadıkları için kan şekerine bağımlıdırlar. Ekmeğin görevi kan şekerini dengelemektir. Esas olan, kan şekeri ritmini bozan basit karbonhidratları (beyaz ekmek, şeker, çikolata) beslenmeden uzaklaştırmaktır. Esmer ekmeklerin, beyaz ekmeklere kıyasla daha az kalorili olduğu da doğru bilinen yanlışlardan biridir. Bilinenin aksine, beyaz ekmek ile tahıllı/çavdar/yulaf ekmeğinin kalorileri birbirine eşittir ve eşit karbonhidrat içerirler fakat içerikleri çok farklıdır.

PEKİ NEDEN TAM TAHILLI EKMEK?
Posa içeriği sayesinde tam tahıllı ekmek tüketiminden sonra daha uzun süre tok kalırsınız ve içeriğindeki posa bağırsak hareketliliğinin sağlıklı olmasını sağlar. Fakat beyaz ekmeğin posa içeriği neredeyse yok denecek kadar azdır. Bu sebepledir ki, beyaz ekmek tüketiminden sadece birkaç saat sonra kişi tekrardan açlık hissi duyar.  Vücudun çalışma sisteminde görev alan B grubu vitaminleri tam tahıllı ekmeklerde bulunurken, beyaz ekmekte bulunmaz.  Glisemik indeksi yüksek bir besin olduğu için tüketim sonrası salgılanan fazla insülin sebebiyle besinler direkt yağ olarak depolanır. Bu depolama da çoğunlukla bel çevresinde gerçekleşir. Fakat tam tahıllı ekmeğin glisemik indeksi düşüktür. Kan şekerinden ani iniş çıkışlar yaratmaz ve daha az insülin salgılanır. Bu şekilde hem daha çok tok kalmış olursunuz, hem de yedikleriniz yağa dönüşmeden vücut tarafından kullanılır. 
 Yani önemli olan vücudumuz için doğru ekmeği seçmektir. Beslenmemizde asıl olan dengedir ve bu denge içerisinde tüketmemiz gereken bir karbonhidrat miktarı var. Doğru tercihlerle bu dengenin korunması gerekiyor. Sadece doğru tercihler yetmiyor aynı zamanda doğru miktarlarda önemli sizin için doğru miktarın hangisi olduğunu bir beslenme uzmanına danışabilirsiniz.


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Bahara Yorgun Girmeyin! 15 Mart 2018 Perşembe Saat 12:27
2. Hafızayı Güçlendiren ve Beyni Besleyen 10 Besin 04 Mart 2018 Pazar Saat 17:27

YORUMLANANLAR :::

Tedbirsizlik az daha can alıyordu

Nusaybin ilçesinde Mardin Yolu Caddesi olarak bil [...]

2 saat önce...

Hastanede Tiroid Bezi Biyopsisi Yapılmaya Başlanmıştır

Tiroid nodülleri Tiroid Bezi içerisinde oluşan [...]

1 gün önce...

Bülent Ersoy'un yüz peçesini Kızıltepeli kadınlar işledi

Kızıltepe ilçesinde Çok Amaçlı Toplum Merke [...]

1 gün önce...

Kızıltepe’de arkeologlar kazı çalışmalarını sürdürüyor

Kızıltepe ilçesinde 3’ün sit alanı ilan edi [...]

1 gün önce...

‘MBB Yaz Okulları’ başladı

Mardin Büyükşehir Belediyesi, öğrencilerin [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Tekin Oruç
1
Fırat Ensari
Fırat Ensari

….. dir 15 Temmuz

3
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Gençlere Dair...

4
Mehmet Kızılkaya
5
Veysi Elmasoğlu
Veysi Elmasoğlu

Beklentiler…

6