Engelli Olmak Sosyalleşmekten Uzaklaşmak Değildir

Engelli Olmak Sosyalleşmekten Uzaklaşmak Değildir
04 Aralık 2017 Pazartesi Saat 10:28 0

AK Parti Mardin İl Başkan Vekili Hamit Ete 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yazılı mesaj yayınladı.

Ak Parti Mardin İl Başkan Vekili Ete Mesajında;
''İnsanlığa yapılabilecek en büyük vefa engellilere verilebilecek en güzel değerlerden geçmektedir. Engelli vatandaşlarımızın engellerinin aslında engel teşkil etmediğini, bilakis hayata daha emin adımlarla ilerleme olanağının içinde yer aldıklarının bilinmesi gerekmektedir. Engelli olmak sosyallıktan uzaklaşmak değildir. Devletimizin sunmuş olduğu olanaklar ve bizlerin de sağduyulu yaklaşımlarıyla her türlü sosyal yaşam ve eğitim hakkı onlara kazandırılmaktadır".

İl Başkan Ete, "3 Aralık Dünya Engelliler Günü, 1992 yılında Birleşmiş Milletler aldığı bir kararla 3 Aralık gününü “Uluslararası Engelliler Günü” olarak ilan etti. Bu kararın ardından BM İnsan Hakları Komisyonu 5 Mart 1993 tarihli ve 1993/29 sayılı bildirisi ile üye ülkelerce 3 Aralık gününün “engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması” amacıyla tanınmasını istedi. O günden beri 3 Aralık “Engelliler Günü” olarak anılmaktadır”.

Ete, "Aslında herkesin bir engelli adayı olduğunu hatırlatmakta yarar görüyorum. Çünkü dünyada milyonlarca engelli durumda olan kişi bulunmaktadır. Ülkemizdeki engelli sayısı ise 9 milyonu aşmaktadır. Bu rakamlar şunu gösteriyor ki insanoğlu yaratılışı gereği her an çeşitli kaza ya da rahatsızlıklara maruz kalabiliyor. Bu nedenle engellilere bakış açımız her an engelli kalabiliriz düşüncesi içerisinde olmalıdır”.

Engelli vatandaşlarımız hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olduğunu belirten Ete, ”bu durumu gözardı etmeyen Ak Parti hükümetleri, engelli vatandaşlarımıza her türlü hak ve imkânları seferber etmiştir.
Geçmişte engelli vatandaşlarımıza kendi yakınları bile bakmazken, şu anda Ak Parti'nin öne sürmüş olduğu politikalar sayesinde engellilerimiz cumhuriyet tarihinden Ak Parti'nin kuruluşuna kadar hiç sahip olmadıkları haklara sahip olmuşlardır.
Kendileri her ay maaş aldığı gibi bakıcıları da her ay belirli bir miktar maaş almaktadır. Kamu kurum ve kurumlarında bütün öncelikli kişisel haklar kendilerine ayrılmıştır.
Meclis ve kamu kurumlarında engelli vatandaşlarımız için her dönem de belirli kontenjanlar ayrılmıştır.
AK Parti Hükümetleri hiçbir zaman engelli vatandaşlarımızı engel olarak görmedi. Bilakis hiçbir engeli olmayandan daha çok onlara imkân olmaya çalıştı.
Bu duygu ve düşüncelerle tüm engelli vatandaşlarımızın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutluyorum. ‘‘


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Dinçel'e Mecliste yeni görev

AK Parti Mardin Milletvekili Şeyhmus Dincel, yeni [...]

1 gün önce...

Hayat Tamircisi' Bu Kez Kartala Protez Ayak Yaptı

Derik ilçesinde yaşayan, sakat hayvanlar ve çoc [...]

1 gün önce...

Bir kan davası daha tatlıya bağlandı

Kızıltepe'de 15 yıl önce İbrahim Kılınç’ [...]

1 gün önce...

“Binler tek yürek” oldu

Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yam [...]

1 gün önce...

OHAL'in ardından yeni düzenleme

OHAL sonrası için yeni düzenleme ile ilgili tek [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Fırat Ensari
Fırat Ensari

….. dir 15 Temmuz

2
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Gençlere Dair...

3
Mehmet Kızılkaya
4
Veysi Elmasoğlu
Veysi Elmasoğlu

Beklentiler…

5