Etiyopya'da insanların yaşam mücadelesi

Etiyopya'da insanların yaşam mücadelesi
24 Ağustos 2018 Cuma Saat 15:38 0

Dünya üzerinde milyonlarca kişi aç uyuyor. Kıtlık, susuzluk, bulaşıcı hastalıklar sonucu hayatını kaybediyor.

Şimdi sizi öyle bir yere götüreceğiz. Bir lokma ekmek için küçücük çocukların nasıl mücadele ettiklerini göstereceğiz. Bahsettiğimiz yer Afrika'nın en yoksul ülkelerinden Etiyopya. CNN TÜRK muhabiri Fulya Öztürk ile kameraman Halil Kahraman, İHH Doğu Afrika Sorumlusu Faruk Erkılıç ve İHH Yalova Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Kan'la Etiyopya'ya gitti. Bir lokma ekmeğin o insanlar için ne kadar önemli olduğunu ve Türkiye'den gelen yardımları görüntüledi.


Ses Kapa
/
Yüklendi: 0%
Yükleniyor: 0%
izlenme 

Ülkenin başkenti Addis Ababa ’ya takriben 300 kilometre mesafedeki Sankura ve Hulbarag bölgelerindeki ailelerle bayramlaşan İHH ekibi, 420 hisse sahibinin kurbanlarını kesti.

“TÜRKLERİ BİZE ALLAH GÖNDERDI”

Türkiye ’deki hayırseverlerin gönderdiği kurbanların etleri ihtiyaç sahibi ailelere dağıtıldı.

Kurban dağıtımında duygularını anlatan 45 yaşındaki yetim annesi Bahriye Ömer, her yıl İHH ’nın öbür yardım programlarından faydalandığını belirterek, “Türkleri bize Allah gönderiyor.” dedi.

İHH Addis Etiyopya'da kurban dağıttı


KURBAN ETLERİ DAĞITILDI

İHH ’nın yardımları sebebiyle fazla mutlu olduğunu söyleyen Ömer, “Çocuklarıma kitap, defter, kıyafet verdiler. Geçimimi sağlamam için de bana daha önce canlı hayvan hediye etmişlerdi.” diye konuştu.

“Allah bu yardımları yollayandan razı olsun.” diyen Ömer, yetim sponsorluk programı sayesinde her ay çocukları için vakıftan nakdi yardım aldığını da dile getirdi.


İHH Addis Etiyopya'da kurban dağıttı

İHH Doğu Afrika Sorumlusu Faruk Erkılıç ise kendilerini Etiyopya’nın  kırsal bölgelerine getiren  şeyin paylaşma görevi olduğunu belirtti.

Erkılıç, “Kardeşliğin, dostluk ve iyiliğin yayılması için çaba ediyoruz. Bu ülkede yaşamış ahali jurnal 2 dolar gibi bir gelirle yaşamaya çalışıyor. Bunun tatmin edici olmadığını biliyoruz.” ifadesini kullandı.


İHH'dan Etiyopyalı yetimler için yurt

İHH'dan Etiyopyalı yetimler için yurtVakıf, ülkenin kırsal bölgelerinde eğitime erişim sıkıntısı yaşayan kız çocukları için yurt açtı

 İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Etiyopya'nın güneyindeki Kofele bölgesinde Yalova Kız Yetim Yurdunun açılışını yaptı.

Vakıf tarafından daha önce inşa edilen Barbaros Yetim Eğitim Merkezi'nde eğitim alacak öğrenciler için yapılan 12 odalı kız yurdunda yaklaşık 100 öğrenci barınacak.

Yurdun açılışı öncesi kurban kesen ve yetim aileleriyle bayramlaşan vakıf yetkilileri, yaklaşık 300 yetim annesi ve çocuğa da bayramlık hediye etti.

Burada kalan öğrencilere her yıl üniforma ve kırtasiye yardımı yapılacak. Ayrıca öğrencilerin ailelerine ise yetim çocuklar 18 yaşına gelene kadar vakıf tarafından düzenli nakdi destek sağlanacak.


 "Yetim kız çocukları en dezavantajlı grup"

Yalova İHH Başkanı Dr. Sabri Kan, yaptığı açıklamada, yaklaşık 250 bin dolara mal olan yurt projesinin 2014'te başladığını kaydetti.

Türkiye'nin farkı yerlerinden dernek ve şahısların inşaya maddi katkıda bulunduğunu kaydeden Kan, bölgenin ulaşım açısından güvenli olmaması nedeniyle yurdun zaruri olduğunu ifade etti.

"Kız çocukları eğitim anlamında dezavantajlı grubu oluşturuyor, yetimler ise daha da dezavantajlı. Kız çocuklarının burada uzak bölgelere gidip eğitim alması çok zor. Amacımız onların daha iyi eğitim almasını sağlamak." diyen Kan, bu eğitim merkezinde okuyan ve yurtta kalan çocukların farklı meslek dallarında eğitim alacağını sözlerine ekledi.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DÜNYA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

CHP ile İttifak Yapabiliriz HDP'den Seçim Dengelerini Altüst Edecek Çıkış

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan HDP Eş Gen [...]

1 gün önce...

Hasan Furkan Ordu, Artuklu'dan Aday Oldu

31 Mart Yerel seçimlerinde yapılacak belediye ba [...]

1 gün önce...

Kayyum olarak atanmıştı, Adaylık için Başvurusunu yaptı

Dargeçit belediye başkan yardımcılığına kay [...]

1 gün önce...

AK Parti'den Yerel Seçim Sürprizi: Parti Dışındakilere Teklif Götürülüyor

AK Parti'nin yerel seçimlerde siyasete daha önce [...]

1 gün önce...

Büyükşehir için ilk resmi başvuru Aydoğan'dan geldi

Mezopotamya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemil A [...]

19 saat önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

Yerel Seçimlere Giderken…

1
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Nasıl mı Okudum?

3
Fırat Ensari
4
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Dünaysır Serencamı

7