Gazeteci Kilimci Mardin’in Yeşillendirilmesini İstiyor

15 Mayıs 2017 Pazartesi Saat 11:32

Geçen sene daha doğrusu yaklaşık 11 ay önce İstanbul’daki işyerinde görüştüğüm Mardin basınına büyük emeği geçen gazeteci Münir Kilimci ile bu kez Mardin’de Deyrul Zaferan Manastırında bir araya geldik. İstanbul’daki görüşmemizde Sayın Kilimci, Mardin’e olan özlemini anlatırken kendisini “Mardin Sevdalısı” olarak nitelemişti. Kilimci ile Deyrul Zaferan Manastırındaki görüşmemizin konusu yine Mardin oldu.

Mardin Life gazetesinin başarılı muhabiri gazeteci arkadaşım Sayın Nezir Güneş’le beraber Münir ağabey ile sohbet ettik. Mardin Sevdalısı olan bu insan yeşil alan ve ağaçlandırma konusunda Mardin’in çok eksikliklerini olduğunu ve buna bu gelişiyle tanıklık ettiğini açıkladı. Kilimci “Sizden ricam bir yeşillendirme kampanyası düzenleyin. Yetkilileri, ilgilileri uyarın, hatırlatmalarda bulundu bu konuda. Mardin’imizi hep beraber yeşillendirelim.” Şeklinde önerisinin paylaşılmasını istedi.

Biz de kendilerine bu konuda söz verdik ve bu konunun üzerinde gerekli farkındalığı yaratabilmek için üzerimize düşeni yapacağımızın altını çizdik.  Bu vesileyle bu konuyu bu hafta köşeme taşımayı uygun buldum.

Sevgili okurlar gazeteci Münir Kilimci, Mardin’i geliştirme, tanıtma ve gereken değere kavuşması için birçok sivil toplum kuruluşunun kurucusu olmuştur. Bu anlamda Mardin’in Türkiye’de ve dünyada tanınan ilk isimleri arasında yer alır Sayın Kilimci. 90 yaşına merdiven dayamış olan bu şahsiyet hala bütün enerjisini Mardin için harcamak istemektedir.

Öncelikle Mardin’in gelişimi ve tanıtımı için Mardin STK’larına ve Mardin basınına çok iş düşmektedir, tespitini koyalım. Eğitim, turizm ve sağlık alanlarında faaliyet gösteren STK’lar Mardin’in gelişimi için adeta “eller tetikte” olmalıdır. Bu gibi kuruluşlar şehrin gelişimi ve tanıtımı için farkındalık yaratmak, yetkililerin dikkatlerini çekmek için kamuoyu oluşturmak gibi görevleri vardır. Problemli buldukları alanlarda teşhisler yapıp çözüm önerilerini raporlar halinde yetkililere aktarmak başta gelen görevleri arasındadır.

Şu noktayı vurgulamakta yarar var ki, son aylarda Mardin’de turizm alanında bir hareketlilik söz konusu. Bu hareketlilikten esnaf gayet memnun ve sebebini sorduğumuzda bu gelişmeyi bölgede sağlanan huzura ve sükunete bağlıyorlar. Bunun somut örneğini Deyrul Zaferan Manastırında iken gördük. Gruplar manastırı ziyaret etmek için sıralarını beklemekteydi. Arabalar park yeri bulmakta güçlük çekiyordu.

Mardin Bir Doğal Terapi

Mardin’in belki denizi yok ama yükseltilerden Mezopotamya Ovasına bakışlar insanı deyim yerindeyse hafifletiyor, ruh dinginliği geliştiriyor. Mezopotamya ovasına bir bakış gündüz ayrı gece ayrı bir tat, bir anlam oluşturuyor. Her mevsim kendine has bir güzelliğe sahiptir Mezopotamya Ovası. Ama ilkbaharda tanımlanamaz Mezopotamya ovasının güzelliği. Hiçbir dil tam olarak anlatamaz Mezopotamya ovasını zira alfabeler bu güzelliği tasvir etmekte yetersiz kalır desek abartı sayılmamalı.

Asırlık insan, Mardinli Kilimci bütün bu özellikleri yaşayarak özümsemiş, tarihin her anında Mardin’i tadarak bu yaşa gelmiştir. Yaşanılan her mekanın çekilen bir kahrı vardır ama öyle anlaşılıyor ki Münir Kilimci için Mardin’in çekilen kahrı yoktur.

Onun için de, Mardin’in dışında bugün yaşayan bütün Mardinliler için Mardin coğrafyası bir doğal terapi aynı zamanda. Her yıl ya da fırsat bulduklarında sevdalı oldukları Mardin’e hep gelirler, gelmek isterler. Burada huzur buluyorlar, burada çocukluklarını tekrar yaşıyorlar ya da aslında şimdi yaşadıkları şehirlerin yapaylıklarını terk edip Mardin’de doğallıklarını yaşıyorlar. İnsan biraz da çocukluklarını geçtiği yerlerde sıradanlaşıyorlar aslında; belki de Münir Kilimci ve diğer Mardinliler böyle bir sıradanlaşma, hep özlenen bir değer durumundadır.

Sevgili okurlar,

Bu hafta siyaset dışı bir konu yazdık ama emin olunuz ki nazarımızda böylesi konular her zaman siyasetten daha önemlidir. Aslında insanlara hizmet reçetesi olan siyasetin derdi de yaşanılan yerleri güzelleştirmek değil midir?

Umarız ve talep ederiz ilgililer ve yetkililer, Sayın Kilimci’nin bu çığlığını duyar. Mardin ve ilçelerini birbirine bağlayan yolların kenarlarında düzenli olarak ağaçlandırmayı başlatacak yetkililer burada ilk adımı atabilirler. Saygıyla…  


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Küresel Güçlerin “Savaş Turnuvası” Alanı: Ortadoğu 17 Nisan 2018 Salı Saat 11:04
2. Kızıltepe’de Kadına Hizmet... 10 Nisan 2018 Salı Saat 13:39
3. ABD Suriye’den Çekilirse…? 03 Nisan 2018 Salı Saat 11:38
4. Derik Halkının Hizmet Bayraktarı: Hakan Kafkas 26 Mart 2018 Pazartesi Saat 10:39
5. Afrin’in Düşmesi PKK’nın Karizmasını Çizdi 19 Mart 2018 Pazartesi Saat 19:41
6. Belediye Hizmetlerini İlk Sıraya Alan Kaymakam: Şakir Öner Öztürk 12 Mart 2018 Pazartesi Saat 11:21
7. Mardin Halkının AK Yürekli Vekili: Ceyda Bölünmez 07 Mart 2018 Çarşamba Saat 12:13
8. Yeni Yüzyılda Kürtler Odaklı Barış Olsun 01 Mart 2018 Perşembe Saat 14:49
9. Fadime’den Berivan’a Kardeşlik Eli 13 Şubat 2018 Salı Saat 16:16
10. Emperyal Güçlerin Yedekte Bıraktıkları Sorun: Kürt Sorunu 06 Şubat 2018 Salı Saat 17:44

YORUMLANANLAR :::

Miroğlu, Kürtler Erdoğan´ın arkasında da durmalı

AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, Mardi [...]

1 gün önce...

Nusaybin'de 'Yeşil Pedal' bisiklet gurubu kuruldu

Nusaybin'de Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu ve İmam H [...]

1 gün önce...

2. Uluslararası Mardin Uçurtma Festivali Başladı

Mardin Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Mard [...]

1 gün önce...

Hakimoğlu'dan '23 Nisan' açıklaması

AK Parti Mardin İl Kadın Kolları Başkanı Hül [...]

1 gün önce...

"Gazi Meclisin İlk Kadın İdare Amiri olmaktan onur duyuyorum"

AK Parti Mardin Milletvekili ve TBMM İdare Amiri [...]

1 gün önce...