Geçmişle Geleceği buluşturan mekan: Olgunlaşma Enstitüsü

Geçmişle Geleceği buluşturan mekan: Olgunlaşma Enstitüsü
17 Ekim 2018 Çarşamba Saat 15:23 0

Mardin Olgunlaşma Enstitüsü, Mardin ve Siirt'in tarihi ve kültürel el emeği ürünlerine sahip çıkıyor.G

Mardin Olgunlaşma Enstitüsü, Mardin ve Siirt'in tarihi ve kültürel el emeği ürünlerine sahip çıkıyor.Arşiv bilgilerine göre 2. Abdülhamit döneminden kalma tarihi eğitim binasında Mardin ve Siirt el işçiliği ve yöresel ürünlerine sahip çıkmak üzere, enstitüde iğne oyası, taş ve ahşap oymacılığı, yüzyıllar öncesi motifleri taşıyan kültürel kıyafetler, halı, telkari sanatı eserleri basına tanıtıldı.

67 BİN KURSİYERE EĞİTİM

Enstitüde düzenlenen toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, Artuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Şehmus Sümer ve Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Metin Değer katıldı.İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, Mardin'in binlerce yıl farklı kültürel yaşamlara ev sahipliği yapmış bir kent olduğunu ifade ederek, "Bu kültürün günümüze taşınmasında yeniden Cumhurbaşkanımız ve eşi Emine Erdoğan'ın enstitüler ile başlattığı çalışmalar kapsamında enstitümüzde ve ilimizde birçok alanda faaliyetler yürütülmekte. İlimizde 2017-2018 yılı kapsamında toplamda 4 bin 56 kurs açıldı. 67 bin kursiyer 303 kurslarımıza katılmıştır. Okuma yazma kurslarımıza bin 278 kurs açılırken, 15 bin 86 kursiyer okuma yazma kurslarına katıldı. Enstitümüzde bölgemizin motiflerini taşıyan ürünler, taş işlemeciliği, ahşap oymacılığı gibi daha nice kültürel ürünleri hafızalardan silinmemesi çalışmalar devam etmekte" dedi. 

GAZETECİLERE TANITILDI

Olgunlaşma Enstitüsünü gazetecilere tanıtan Müdür Metin Değer, Olgunlaşma Enstitüsü’nün Mardin için bir değer olduğunu dikkat çekerek, “Türkiye’de Olgunlaşma Enstitüsü bulunduğu İl’in ve hatta Bölge’nin Tarihi ve Kültürel Özellikleri’ni araştırıp tanıtımını yapıp üretime dönüştüren bir kurumdur. Cumhuriyetin başından itibaren bu kurumlar düşünülmüş ve 1948 yılında ilki İstanbul Beyoğlu Olgunlaşma Enstitüsü açılmış. En son Olgunlaşma Enstitüsü ise 2010 yılında açıldı."dedi.

MİRASI GELECEĞE TAŞIYORUZ

Olgunlaşma Enstitüsü’nün Bölgede tek Mardin'de olduğunu hatırlatan Değer, “Biz inanıyoruz ki geçmişi olmayanın geleceği olmayacağı gibi geçmişten devraldığımız güzel miras gelecek kuşaklara sağlıklı bir biçimde aktarılamadığı takdirde ciddi bir sorunla karşı karşıya kalacağımız mukadderdir. İyi bir planlama, çok güzel çalışma ve etkinlikler aracılığıyla aklımızı, zekâmızı, potansiyelimizi kullanarak geçmiş birikimlerimizi motiflerimizi, simgelerimizi, ritüellerimizi gelecek kuşaklara bugünün sanatları üzerinden aktarıyoruz. Tarihinden, köklerinden kopuk bir toplumun dünya üzerinde çok da söz sahibi olamayacağı bir gerçektir. Dışarıdan biri Mardin'e geldiği zaman Mardin'in neyi var neyi yok gösterebileceğimiz bir kurum. Mardin'e değer katan bölgemizde tek ve Türkiye genelinde ise toplam 20 adet bulunuyor. Bu tür kazanımlar olsun istiyoruz İl’in Eğitim anlamında kurumlar öne çıkmalı. Çünkü Mardin buna müsait bir İl. Bazı iller özellikleriyle öne çıkar, Şanlıurfa dediğiniz zaman aklınıza Balıklı Göl gelir, Dinler Tarihi gelir. Mardin dediğiniz zaman akla kültür tarih gelir Bu konulardaki birikim var Mardin'de ve biz daha çok ön plana çıkmasını istiyoruz ve bunun içinde çalışıyoruz. Olgunlaşma Enstitüsünde araştırmada yapılacak. Mezopotamya'da Güneydoğu Kültürü’nü ortaya çıkarıyoruz. Farklı farklı projelerimiz var.”dedi.


152 Yıllık Gelenek

Sultan Abdülaziz döneminde 1865 yılında açılan Kız Sanayi Mekteplerinden günümüze uzanan Olgunlaşma Enstitüleri kültürümüzü yaşatmada önemli bir görev üstlenmiştir. Olgunlaşma Enstitüleri; geleneksel Türk giyim ve el sanatları alanlarında; araştırma, geliştirme, değerlendirme, arşivleme ve üretim çalışmaları yapan ve el sanatlarının yaşatılmasına katkı sağlayan önemli bir yaygın eğitim kurumudur. Eğitim öğretimin yanı sıra kültürel değerleri, kaybolmaya yüz tutmuş Türk el sanatlarını koruyan ve gelecek kuşaklara aktarılmasına öncülük eder. Seçkin örnekleri yurt içi ve yurt dışında tanıtır, bu alanda sanatsal ağırlıklı eğitim ve üretim çalışmalarını birlikte sürdürür.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EĞİTİM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Evlerini su basan vatandaşlardan yardım çağrısı

Mardin'de altyapı yetersizliği nedeniyle evlerini [...]

1 gün önce...

Siyonist işgalciler, Gazze'ye bomba yağdırdı

​Siyonist işgalciler, abluka altındaki Gazze'ye bo [...]

19 saat önce...

Otomobil 50 metre uçtu, okul bahçesine kondu

Mardin’de sürücüsünün direksiyon hâkimiyetini kayb [...]

1 gün önce...

Aracın çarptığı uzman çavuş hayatını kaybetti

Mardin’de yolun karşısına geçmeye çalışırken aracı [...]

1 gün önce...

Arbani Aşiretinden AK Parti'ye katılım

Kızıltepe’nin önemli aşiretlerinden biri olan Erba [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN