Go-Karta binen çocuk ölümden döndü

Go-Karta binen çocuk ölümden döndü
26 Eylül 2018 Çarşamba Saat 11:24 1

Mardin'de yasak olmasına rağmen Go-kart'a binen 14 yaşındaki bir çocuk ölümden döndü. Mardin'in Kızıltepe ilçesinde, önündeki araca çarpmamak lastik bariyerlere çarpan Mithat Erdem kemerin boğazına dolanması sonucu yaralandı. Erdem ailesi olayda ihmal olduğu düşüncesi ile go-kart firmasına tepki göstererek başka kazalarında yaşanmaması için yetkilileri göreve davet etti.

Alınan bilgiye göre, 14 yaşındaki Mithat Erdem bir AVM'nin go-kart aracıyla yarıştığı sırada aniden önündeki araç kaza geçirdi. Önündeki araca çarpmamak için yolun kenarındaki lastik bariyerlere çarptı. Çarpmanın etkisiyle kemeri boğazına dolanan Erdem, baş dönmesinin etkisi ile yarışı yarıda bıraktı. Boğazında oluşan 5 santimlik yarayı gişe memurları pamukla sararak müdahale ederek ailesinin yanına gönderdi. Olayı babası Murat Erdem'e anlatan Mithat Erdem hemen hastaneye kaldırıldı. Hastanede boğazına dikiş atılarak bir gün müşahede altına tutulan Erdem daha sonra taburcu edildi. Taburcu olduktan sonra go-kart'a binme yaşını araştıran küçük Mithat 18 yaşından küçüklerin binmemesi gerektiği uyarısı yer almadığı ve kendisi sözlü olarak uyarılmadığı için de savcılığa suç duyurusunda bulunacağını belirterek etkilileri göreve davet etti.

Olaya ve kurumun yetkililerine tepki gösteren baba Murat Erdem, "Oğlan go-karta binmek istedi kendisi gitti ve geri döndüğünde boyunda bir yara izi gördüm. Üstüne pamuk koyup yarabantı sarmışlardı. Kan akıttığını fark edince onlar bir şey yok demelerine rağmen ben de her ihtimale karşı hastaneye götürdüm. Hastaneye gittiğim zaman bir baktım ki yara açılmış ve belli oluyordu. Bu şekilde 14 yaşındaki bir çocuğu yasak olmasına rağmen nasıl bindiriyorlar? Bu olayda bir tedbirsizlik görünüyor. İş güvenliği ile ilgili ilgilenen onların orada ciddi anlamda bir denetim yapması ve bunun önüne geçmesi lazım. Burada yaş sınırı varsa yaş sınırına uyulması lazım. Velinin de izin imzasının alınması lazım. Ki bu olayda ne veli soruldu ne de imza soruldu. Bu tarz olayların olmaması adına bugün belki ucuz atlattık ama olay daha da büyük bir vaka ile karşı karşıya kalabilirdik. Tomografisi çekildi beynin de bir sıkıntı çıkabilirdi. Belki bunda bir sıkıntı çıkabilirdi bunları atlattık ama bunun bir daha olmayacağını anlamına gelmez. Burada ciddi anlamda bir denetim eksikliğini görüyoruz. İlgili kurumları göre davet ediyoruz yani bu kadar kötü örnek varken tedbirlerin alınmamasını ben anlayamıyorum. İlgili kurumın muhatabının kim olduğunu bilmiyorum ama buradan göreve davet ediyorum."diyerek tepkisi göterdi.


Mithar Erdem de başından geçen olayı şu şekilde anlattı:

"Babamla birlikte go karta gitmiştik. Ben go-kartın kurallarını bilmediğim için gidip bindim. Arabayı sürerken gayet güzeldi ilk başlarda. Daha sonra önümdeki abi kaza yapınca ben de ona çarpmamak için direksiyonu kırdım ve orada yan kenardaki lastiklere çarptım. Çarptığımda başım döndü kemerimi çıkardım. Kaskı çıkardım ayağa kalktım gözlüğüm düşmüştü onu aldım ve ben o an boğazımdaki yarayı hiç fark etmedim. Sonra boğazımdaki yarayı ve kanamayı görünce oradakiler gelip beni gişelerin tarafına götürdüler. Boynumda yarılma olmuş ve kan akıyordu. İlk başta hiç acısını hissetmedim. Orada pamukla pansuman yaptılar. Önemli bir şey olmadığını söylediler daha sonra ben babamın yanlarına gittim. Babam durumun kötü olabilir diye hastaneye gitmemiz gerekiyor dedi. Hastaneye gittiğimiz zaman uzman cerrah acil servisteki dedi ki buna dikiş atılması lazım. Aynı zamanda atar damara az bir seviye kaldığını kemer birkaç santim daha gitseydi kan kaybından ölebilirdi deyince ben de olayı çocukların go-kart oyununu nasıl binebildiğini araştırmak istedim. Ben istirahatta iken Google’dan go kartta binme şartları nelerdir diye baktığımda yaş sınırı olduğunu öğrendim. Ben 14 yaşındayım ama go kart sınırı olarak 18 yaş gösteriyordu. Orada ne bir yazılı uyarı vardı ne de sözlü bir uyarı yapıldı. Yani benim yaşım tutmuyordu bana bunu söyleyebilirdi, beni geri gönderebilirlerdi çünkü ben daha önce araştırmamıştım ve ilk defa biniyordum go-kart'a. Kötü de olsa ilk defa tecrübe ettim o da ilk ve son oldu benim için."dedi.
YORUMLAR :::

  1. Hasan Ali Kınaş
    26 Eylül 2018 Çarşamba Saat 16:19 CEVAPLA
    Geçmiş olsun mithat inşallah hızlı iyileşirsin

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Hırsızlar bu sefer kameradan kaçamadı

Midyat ilçesinde, bir otelin yüzme havuzuna giren [...]

1 gün önce...

Eşsiz gün batımı manzarası

Suriye sınırındaki Nusaybin ilçesinde güneşin batı [...]

1 gün önce...

Üründü ile Öztürk Ailelerinin Mutlu Günü

Mardin Life Gazetesi’nin köşe yazarlarından Eğitim [...]

1 gün önce...

Belediyespor Kulübü Yönetimi Belirlendi

Kızıltepe Belediyesi Meclisinden oluşan Kızıltepe [...]

1 gün önce...

Midyat Kent Park tamamlandı

Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Mi [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar