Gözler Partilerin Aday Listelerinde

13 Mayıs 2018 Pazar Saat 16:43

Gözler Partilerin Aday Listelerinde

              Siyasi partiler milletvekili olmak için kendilerine başvuran aday adayları arasında aday listesini belirlemek için çalışmalarına devam ederken seçmenin gözü de Mardin'deki listelerde yer alacak isimlerde.

              Erken seçim kararlarına rağmen Mardin'deki favori partilerden AK Parti ve HDP'ye başvuran aday adayların fazlalığı dikkat çekerken aday adaylarının kulis çalışmaları ise devam ediyor. Hüda Par ve MHP'ye başvuran aday adayları ise azımsanmayacak derecede.

              Ana muhalefet partisi CHP başta olmak üzere siyasete çok iddialı bir şekilde giren İYİ Parti ve son dönemde yıldızı parlayan Saadet Partisi’ne başvuru yapan aday adayları ise sürpriz yapma peşinde.

              Siyasi Partilerin vekil aday listesini YSK'ya teslim etme son başvurusu olan 21 Mayıs'a sayılı günler kala Mardinlilerde partilerin hangi adaylarla yarışa gireceğini ve seçimlerde kimin seçileceği şimdiden merakla bekliyor.

              Şüphesiz partilerdeki tüm aday adaylarının dilinden dökülen tek söz; "Seçilsem de seçilmesem de Hizmetinizde olacağım."

              AK Parti'ye başvuran aday adaylarının vaatleri arasında "Mardin'de ayak basmadık bir karış toprak, ulaşmadığımız tek bir kardeşimiz kalmayacak.","Elele, omuz omuza vererek yarının Mardin'ini inşa edeceğim.", "Ulaşılır olacağım", "Mardin'i bir marka şehir yapacağım.", "Mardin'in sorunlarını Ankara’ya götürmeyecek, Ankara’yı Mardin'in ayağına getireceğim.", "Halka tepeden bakan değil halkla birlikte olacağım.","Daha çok yatırım, daha çok hizmet, daha çok istihdam sağlayacağım."söylemleri ön plana çıkarken HDP'nin aday adayları ise daha çok demokrasi, barış ve özgürlük söylemlerini kullanıyor.

 

HERKES ADAY OLABİLİR

              Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 76. maddesindeki şartlar olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, 18 yaşını doldurmuş olması, En az ilköğrenim mezunu olması, Askerlik ile ilişkisinin olması, Kamu hizmetinden yasaklanmamış olması, Taksirli suçlar (Kasıtlı olmayan suçlar, trafik kazası vb.)haricinde 1 seneden fazla hapis yatmamış olmak, Yüz kızartıcı bir hata yapmamış olması, Hükümet sırrını açığa vurmamış olması, İdeolojik ve anarşik suçlara katılmaması, Kamu görevlileri için görevlerinden istifa etmiş olmasının yerine getiren adaylar ya bir siyasi partiden aday ya da bağımsız aday olarak seçmenin desteğini alması halinde 5 yıl boyunca Mardinlilerden vekalet alarak Ankara'da temsil edecek.

              Seçimini bir siyasi partiden yana kullanan adaylar öncelikle milletvekili olmak istedikleri siyasi partiye giderek aday adaylığı için başvurur. Siyasi partiler milletvekili adayları için temayül yoklamaları yapsa da üst yönetim kurulları ya da partilerin liderleri tarafından listeye konulmasını bekler. Kendini herhangi bir siyasi partiye ait hissetmeyen, aynı görüşü savunmayan ya da bir parti çatısı altında görev almak istemeyen adaylar bağımsız aday olabilir. Bu adaylar, milletvekili seçilmek istediği ilin İl Seçim Kurulu Başkanlığı’na giderek, başvuru belgelerini, talep edilen ücreti ve adaylık koşullarına uyduğunu bildiren bir yazıyı teslim eder. Kurul başvuruyu onayladıktan sonra bunu Yüksek Seçim Kurulu’na duyurur.

              YSK 21 Mayıs günü mesai saatinin bitimine kadar partilerden gelen listeler ile İl Seçim Kurul Başkanlıkları’ndan gelen bağımsız aday isimleri ile beraber geçici listeleri yapacağı inceleme sonunda 25 Mayıs tarihinde açıklar. İtiraz için verilen 2 günlük süreden sonra kesin listeler açıklanır. Bu listelerde yer alan milletvekili adayları için daha sonrasında yoğun bir reklam, tanıtım, miting programları başlar. Bundan sonra alınan doğru kararlar, seçim gününde alınacak sonuçları belirler.

 

NASIL BİR MİLLETEKİLİ?

              Seçimlerde başarılı olan isimler, seçildiklerine dair tutanakları olan mazbatalarını İl Seçim Kurullarından alarak, Meclis’e giderek kayıtlarını yaptırabilir ve rozetlerini aldıktan sonra da MEclis Genel Kurulunda yapacakları yeminler görevlerine başlar.

              Bu arada yazımı seçmenler arasında yapılan bir anket çalışmasının sonuçları ile bitirmek istiyorum. Nasıl bir milletvekili görmek istiyorsunuz üzerine yapılan ankette ülke genelinde telefonla ulaşılan 4 bine yakın kişiye mizah, moda, kıyafet seçimi, zenginlik-fakirlik, gençlik-tecrübe, teşkilat ve seçmenle ilişkilerle ilgili çeşitli sorular soruldu.

               Ankete katılanların yüzde 48,8’i “Milletvekili yeri gelince mizah yapmalı” derken yüzde 39,4’ü “Ciddi olmalı, komiklik ve mizah vekile uymaz” diye cevap verdi. Bu soruya cevap verenlerin sadece yüzde 11,8’i “Milletvekili kesinlikle esprili olmalı” şeklinde görüş belirtti.

              Ankete katılanların yüzde 74’ü “Milletvekili vatandaş tarafından arandığında telefon veya e-maille kendisini arayana dönüş yapmalı” derken, yüzde 26’lık kesim ise “Ulaşmamız şart değil, milletvekili çalışsın yeter” diye cevap verdi.

 

“SADE GİYİNMELİ, İNANÇLARA SAYGILI OLMALI, LİYAKATLİ OLMALI”

              Ankette yer alan “Milletvekilinin giyim kuşamı nasıl olmalıdır?” sorusuna cevap verenlerden modayı önemseyenlerin oranı yüzde 9,9. ‘Modanın önemi yok, sade giyinsin” diyenlerin oranı ise yüzde 84,80. Milletvekilinin zaman zaman yöresel kıyafetler giymesini isteyenlerin oranı da yüzde 5,3.

Anket sonuçlarında yer alan diğer veriler ise şunlar;

- Milletvekili dini inanışlara saygılı olmalı (yüzde 73,5), dindar olmalı (yüzde 11,2), laik olmalı (yüzde 15.30)

- Milletvekili zengin olmalı (yüzde 5,3), cömert olmalı (yüzde 10,7), zengin-fakir fark etmez (yüzde 84)

- Milletvekili vaktini TBMM’de geçirsin (yüzde 37,6), vaktini halkı içinde geçirmeli (yüzde 62,4)

- Milletvekili tecrübeli olmalı (yüzde 14,2), Yaşın önemi yok liyakatli olmalı (yüzde 50,9) Genç ve bilgili olmalı (yüzde 34,9)


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Hırsın Kölesi Olmak! 05 Ocak 2019 Cumartesi Saat 18:31
2. Son Kale Aile 27 Aralık 2018 Perşembe Saat 17:42
3. Onlar yokmuş gibi yaşamaya devam... 15 Aralık 2018 Cumartesi Saat 12:27
4. En Belirgin Özellikleri 05 Aralık 2018 Çarşamba Saat 17:57
5. Sonsuzluğa Açılan Kapı 27 Kasım 2018 Salı Saat 16:09
6. İktidar partisi İl başkanını arıyor 19 Kasım 2018 Pazartesi Saat 14:06
7. Gazeteciler Bayramı ve Basın Özgürlüğü 21 Ekim 2018 Pazar Saat 15:18
8. Sahipsiz Memleket (3)   28 Eylül 2018 Cuma Saat 16:00
9. Sahipsiz Memleket (2)   28 Eylül 2018 Cuma Saat 15:52
10. Sahipsiz Memleket (1) 28 Eylül 2018 Cuma Saat 15:39

YORUMLANANLAR :::

 Satın aldığı daireye gelen elektrik cezası karşısında şok oldu  

Kızıltepe'de   satın aldığı dairenin elektriğini a [...]

1 gün önce...

Yol araç trafiğine kapandı

Mardin Midyat Karayolu Hop Geçidi kar yağışı nede [...]

1 gün önce...

AK Parti adayları basınla buluştu

AK Parti Mardin İl Başkanlığı tarafından AK Parti [...]

1 gün önce...

70 yaşındaki futbolcu Kızıltepe'ye transfer oldu

Kızıltepe 2. Amatör takımlarından Kızıltepe Gençle [...]

1 gün önce...

Aylıkları 1000 tL'ye tamamlanan emeklilere 4 yıl zam yapılmayacak

Bin TL'nin altında aylık alan 105 bin emeklinin ay [...]

1 gün önce...