‘Güçlendirilmiş Ekonomi Teşvik Paketi’ geliyor

‘Güçlendirilmiş Ekonomi Teşvik Paketi’ geliyor
14 Şubat 2018 Çarşamba Saat 17:03 0

Hükümetin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’ndeki 23 kente teşvikler verilmesini öngören ‘Cazibe Merkezleri Programı’ iptal edilerek bunun yerine ‘Güçlendirilmiş Ekonomi Teşvik Paketi’ programı uygulanacak.

Hükümetin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’ndeki 23 ilde teşvikler verilmesini öngören “Cazibe Merkezleri Programı” iptal edilip, programın uygulanması beklenen 23 il 6. Bölge Teşvik Programı kapsamına alındı.

Program kapsamında fabrikayı devletin yapmayacak ancak fabrikayı yapana ‘enerji' desteği verilecek. Bunun yanında bir de güçlendirilmiş ekonomi teşvik paketi de geliyor.

Geçtiğimiz günlerde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile bir araya gelen Mardin Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkan Vekili Nasır Duyan ile MÜSİAD Mardin Şube Başkanı M. Nurettin Kasap, İLKHA muhabirine, önemli açıklamalarda bulundu.

OSB Başkan Vekili Duyan, Cazibe Merkezleri Programı yerine güçlendirilmiş ekonomi teşvik paketi üzerinde çalışıldığını ve büyük ihtimal ile önümüzdeki günlerde paketin kamuoyuna açıklanacağını söyledi.

“Büyük heyecan uyandırmıştı”

Cazibe Merkezleri Programının açıklanmasının, bölgede büyük bir heyecan uyandırdığını dile getiren Nasır Duyan, şunları söyledi:

“Aslında ilimizin, bölgemizin ve ülkemizin kalkınması açısından Cazibe Merkezleri Programı çok iyi bir projeydi. Ancak daha sonra bundan vazgeçilip, program kapsamına alınan iller 6. Bölge Teşvik Programı kapsamına alındı. Yaptığımız görüşmelerde, cazibe merkezleri yerine bir ekonomi paketi açıklanacağını ifade ettiler. Tabi bu ekonomi paketinin içinde ne var ne yok onu şuan itibariyle bilmiyoruz.”

“Pozitif ayrımcılık yapılması gerekir”

Bölgenin hassas durumu ve gelişmişliği göz önüne alınarak pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini söyleyen Duyan, gerekli olan yatırımların yapılabilmesi için avantajlı konuma getirilmesi gerektiğini anlattı.

Duyan, Cazibe Merkezleri Programı veya ekonomi teşvik paketi olsa da olmazsa da bölge insanı olarak yatırımlarına devam edeceklerini sözlerine ekledi.

“Enerji desteği verilecek”

Mardin başta olmak üzere bölgede ‘çukur ve terör’ olaylarının ardından hem ekonomik hem de sosyal olarak büyük bir yıkımın yaşandığını hatırlatan MÜSİAD Mardin Şube Başkanı M. Nurettin Kasap ise yaşanan yıkımda oluşan yaraların sarılması için Cazibe Merkezleri Programı’nın açıklandığını söyledi.

23 ili kapsayan programının formatında değişikliğe gidildiğini belirten Kasap, anahtar teslimi fabrika yapımı olarak ifade edilen destek unsurundan vazgeçilerek, fabrikasını yapana enerji desteği verileceğini söyledi.

“Geri kalmış illere özel teşvik verilmesi lazım”

Kasap, “Aralarında Mardin’in de bulunduğu 10 ilde 5 milyon TL ve üzerinde yatırım yapılması koşuluyla yüzde 30’luk bir enerji desteği verilecek. 7 ilde 4 milyon ve geriye kalan 6 ilde 2 milyon TL yatırım yapanlara enerji desteği verilecek. Enerji gideri yüksek olan işletmelere bu teşvik faydalı olacak. Bu 23 il, 6. Bölge Teşvik Programı kapsamına alındı. Yani Mardin’e verilecek teşvik ne ise Malatya’da o uygulanacak. Yatırımcı, kendisine göre en uygun ilde yatırımını yapacak. Aslında illerinde sıralaması yapılırsa ve en geride bulunan illere özel bir çalışma yapılırsa daha adaletli olacağına inanıyorum.” dedi.


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Ertaş, belediye başkan adaylığı başvurunda bulundu

Kızıltepe'de 1994-1999 yılları arasında beled [...]

1 gün önce...

Önce veda etti, Sonra başvurusunu yaptı

Mardin'de yerel seçim trafiği hareketlenirken, A [...]

1 gün önce...

Devlete Ait Gizli Evrakları PKK'ya Göndermiş

Derik Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Muhamm [...]

1 gün önce...

CHP ile İttifak Yapabiliriz HDP'den Seçim Dengelerini Altüst Edecek Çıkış

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan HDP Eş Gen [...]

1 gün önce...

Hasan Furkan Ordu, Artuklu'dan Aday Oldu

31 Mart Yerel seçimlerinde yapılacak belediye ba [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

Yerel Seçimlere Giderken…

1
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Nasıl mı Okudum?

3
Fırat Ensari
4
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Dünaysır Serencamı

7