HDP, 2. Olağan Kongresini Yaptı

HDP, 2. Olağan Kongresini Yaptı
16 Ekim 2017 Pazartesi Saat 16:17 0

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin 2'nci Olağan Kongresi, Büyük Mardin Oteli'nde gerçekleştirildi.

Ali Sincar ve Eylem Amak'ın HDP Mardin İl Eşbaşkanığına seçildiği kongrenin yapıldığı salona, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Serpil Kemalbay’ın fotoğrafı ile üzerinde Kürtçe, Türkçe, Arapça ve Süryanice "Hoş geldiniz" yazılı pankartın yanı sıra HDP bayrakları asıldı.
Kongreye, HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Mardin Milletvekili Erol Dora, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyeleri ile partililer katıldı.

TUTUKLU HDP’Lİ VEKİL YILDIRIM’IN MESAJI OKUNDU
Kongrede, Kandıra F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP Mardin Milletvekili Gülseren Yıldırım'ın gönderdiği mesaj okundu. HDP Mardin İl Eşbaşkanı Eylem Amak tarafından okunan mesajda, “Bu son süreçte Türkiye’de savaşın ve kavganın şiddeti her geçen gün artıyor. Dışarı çıkmak bile yasaklanır hale geldi. Bu çürümüş siyasetin bir an önce terk edilmesi lazım” denildi.

‘ORTADOĞU’DA REJİM DEĞİŞECEK’
Daha sonra konuşan HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Ortadoğu'daki yüz yıllık statükonun artık yok olmaya mahkum olduğunu ileri sürdü. “En fazla 5 yıl sonra yüzyıllık statüko yok olacak” iddiasında bulunan Yıldırım, “Ortadoğu'da rejim, sınır ve statüler değişecek. Suriye ve Irak 10 yıl önceki gibi değildir. Zulüm politikaları devam ettikçe sıra Türkiye ve İran'a da gelecek" ifadelerini kullandı.

YILDIRIM’DAN ÖZELEŞTİRİ
HDP ve DBP üyeleri üzerindeki baskı ve tutuklamalara dikkat çeken Yıldırım, "Bu süreçte eksikliğimiz çoktur. Bu sürece cevap veremedik. Savaşı, kanı durduramadık. Bu bizim eksikliğimizdir. Bu 2 yıllık süreç normal bir süreç değildi. Kafamızı kesseler de boyun eğmeyeceğiz ve diz çökmeyeceğiz. Halkımız bunu bilsin ama sürece cevap olamadık" sözleriyle özeleştiri yaptı.

ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR
AK Parti’nin uygulamalarıyla kendilerini büyük bir “külfet”ten kurtardığını dile getiren Yıldırım, “Tayyip Erdoğan'a teşekkür borçluyuz. Bütün dünyaya, nasıl Kürt haklarının gasp edildiği, tekçilik safsatası altında yaptıklarını kanıtlama sorumluluğundan bizleri kurtarmıştır. Dünyanın dört bir yanını geziyoruz. Onlara bir şey ispatlamaksızın, bu iktidarın ve Türkiye'deki hak gasplarını, asimilasyon politikalarını ve son iki yılda oluk oluk akan kandan iktidarı beslenmiş olduğu gerçekliğini tüm dünya görüyor” dedi.

Yıldırım, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Biz yeni bir Kobani yaşamak istemiyoruz” sözlerini hatırlatarak, “Sen Kobanê'de ne kaybettin de ikinci kez kaybetmek istemiyorsun? Kobanê'de sen savaşan taraf mıydın? O halkın karşısında kaybeden insanlık düşmanıyla beraber miydin ki kaybettiğini söylüyorsun? ‘HDP, 80 milletvekili çıkardı ve şımardı, 54 yurttaşım öldü’ diyor. 54 kişinin öldüğü olay 7 Haziran seçimlerinden 10 ay önceydi. O 2014, 7 Haziran seçimleri 2015 tarihinde oldu. Sen bu yalanları Kobanê direnişi devam ederken de söyledin. Bu yalanları tek tipleştirdiğin medyanla, Türkiye halklarına inandıracağını mı düşünüyorsun? 7 Haziran'dan sonra biz ne zaman insanları sokağa çağırdık? HDP, 2014 Eylül ayının sonunda bir çağrısı oldu. Bir tecavüzcü ve barbar ordusu Kobanê'ye girmiş ve sınırda cirit atıyordu. İnsanların yatak odasına girmiş. Bir insanlık düşmanına karşı bir çağrı yapmazsanız, hak katında halk katında suç ve günah işlemiş olursunuz. Bizim çağrımız buydu. Barışçıl bir çağrıydı" diye konuştu.

KAYYUMLARA TEPKİ
Yıldırım, HDP'nin tüm kimlikleri, inançları, cinsel tercihleri ve kültürleri bünyesinde bulundurduğundan dolayı kendilerinden korkulduğunu belirterek DBP'li belediyelere atanan kayyumlarla ilgili de "Kayyumlar, üç imzayla geldi; ama üç imzayla da gidecek. İlk seçimde halkın tokadını yiyerek bunlar gidecek. Kararnamesini koltuğunun altına alıp, arkasına bakmadan gidecek. Orhan Doğan'ın, Ceylan Önkol'un, Mehmed Uzun'un, Ehmedê Xanî'nin, Roboski Anıtı'nın... söz olsun açılışı yeniden yapılacak" dedi.
HDP’nin var olduğu sürece ülkeye kalıcı ve onurlu bir barış getireceğini sözlerine ekleyen Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Üstat Saidî Kurdî, 'Sevdası büyük olanın imtihanı ağır olur' der. Bizim özgürlük sevdamız büyük ki Allah bizi böyle bir imtihandan geçirdi. Bu inançla mücadele edelim. Mutlaka bir çıkış bulacağız. Bu iktidar miadını doldurdu. 'Ben Türkiye'yim, AKP de Türkiye'dir' diyor. Niye? Diyarbakırlıların deyimiyle xêrdir? Türkiye niye AKP olsun? AKP'nin aldığı oy 17 milyon, Türkiye 80 milyondur.”
Yıldırım'ın konuşmasının ardından il örgütünün mali ve faaliyet raporları okundu. Ardından yapılan yönetim seçiminde, Ali Sincar ve Eylem Amak HDP Mardin İl Eşbaşkanığına seçildi.

KAYNAK: HDP Basın BürosuYORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Hakkını aramak için Mardin'den Ankara'ya yürüyor

Nüfus kayıtlarında 14 yıl ölü gözüken ve bu süre z [...]

1 gün önce...

Üniversite çalışanları ve akademisyenler Rektörlüğü Yalanladı

Önceki gün sitemizde yer alan ve Mardin Artuklu Ün [...]

1 gün önce...

Kızıltepe’de elektrik kesintisi olacak

TEİAŞ tarafından yapılacak çalışmalar nedeniyle Cu [...]

1 gün önce...

İşte AK Parti'de Artuklu Belediye Başkan Adayı

İşte AK Parti'de Artuklu Belediye Başkan Adayı [...]

1 gün önce...

İşte AK Parti'de Midyat Belediye Başkan Adayı

İşte AK Parti'de Midyat Belediye Başkan Adayı

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar