HDP Mardin Adaylarını Tanıyalım

HDP Mardin Adaylarını Tanıyalım
21 Eylül 2015 Pazartesi Saat 10:28 3

1 Kasım 2015 tarihinde yapılacak erken genel seçimler için HDP'den Mardin Milletvekili adayı olarak açıklanan isimlerin özgeçmişi...

Mithat Sancar Kimdir?

Mithat Sancar, 1963 yılında Mardin'in Nusaybin ilçesinde doğmuştur. Diyarbakır Öğretmen Lisesinden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Ardından aynı üniversitede “Temel Hakların Yorumu’’ konulu teziyle 1995 yılında doktorasını verdi. 1999 yılında da ‘‘Hukuk Devleti’’ konulu teziyle de Doçent oldu. 2007 yılında profesör olmuştur. Mithat Sancar, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Öğretim Üyesi görevine devam etmektedir. Kürt sorununun çözülmesi konusunda birçok yazıları bulunmaktadır. 2007 yılından itibaren “Birgün” gazetesinde köşe yazıları yazmaktadır. Taraf gazetesinde de yazmaktadır. Ayrıca imc tv’de Erol Katırcıoğlu’la birlikte Arayış programını sunmaktadır. Mithat Sancar, Türkan Sancar ile evlidir. Başta “Birikim” olmak üzere çeşitli dergilerde çok sayıda yazısı yayımlanan Mithat Sancar A.Ü. Hukuk Fakültesi’nde öğretim üyesi ve Hükümetin teröre çözüm arayışında kurduğu 'Akil Adamlar Komisyonu'nda adı geçen kişilerdendir. Mithat Sancar, 3 nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti tarafından açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 kişilik Akil insanlar listesine Marmara Bölgesi Temsilcisi olarak girmiştir. Mithat Sancar, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki akademisyenlik görevinden 10 Şubat 2015 tarihinde ayrılıp 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) milletvekili adayı olmak için başvuru yaptı. Kitapları : Geçmişle Hesaplaşma, Unutma Kültüründen Hatırlama Kültürüne Şehrin Zulası, Ankara Kalesi "Devlet Aklı" Kıskacında Hukuk Devleti 

Gülser Yıldırım Kimdir?

Gülser Yıldırım, 1963'te Mardin'in Nusaybin İlçesinde doğdu. Babasının adı Zübeyir, annesinin adı Yıldız'dır. Lise mezunudur. İyi düzeyde Kürtçe bilen Yıldırım, evli ve 4 çocuk annesidir. 

Erol Dora Kimdir?

Erol Dora (d. 2 Şubat 1964; Silopi, Şırnak [Not: Silopi, o dönem Mardin'e bağlıydı]) Süryani avukat ve milletvekili. Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku'nun Mardin bağımsız milletvekili adayı olarak 2011 Türkiye genel seçimlerinde milletvekili seçildi. Dora böylece Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk Süryani milletvekili oldu. Ana dili Süryaniceyi bilen Dora, orta düzeyde Kürtçe, Ermenice ve İngilizce bilmektedir. Dora, 1964 yılında Şırnak'ın (aslında o dönem Mardin'in) Silopi ilçesinde herkesin Süryani olduğu Hessana köyünde doğdu. Ailesi burada çiftçilik ile uğraştı ve Dora, sekiz yaşına kadar burada büyüdü. Ana dili Süryanice olan Dora, Türkçeyi okula başlayınca öğrendi. Yaşadığı köyde sadece ilkokul olmasından dolayı babası tarafından öğrenim görmesi için İstanbul'a gönderildi. İlkokulu İstanbul'da Ermeni bir okulda okudu ve burada Ermenice de öğrendi. İlkokulu bitirdikten sonra Süryanilerin Ermeni okullarına gitmesi yasaklandığı için sıradan bir orta okula devam etti. Tıp okuyarak Güneydoğu'da daha çok doktorların uğramadığı yerlerde doktorluk yapmayı düşünen Dora, puanının yetersiz olmasından ötürü ikinci tercihi olan hukuk okudu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Dora, Süryani Katolik Vakfı'nın da avukatlığını yaptı. Özel hayatı Evli ve Nehrin adında bir kız ile Sargun adında bir erkek babasıdır. Oğlunun adı bir Asur kralından gelmektedir. Askerliği, Malatya'da bedelli olarak yaptı. Milletvekili oluşu Mardin ve Avrupa'daki Süryani kurum ve kuruluşlarıyla yapılan temaslar sonucu Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) tarafından Dora'ya milletvekili adaylığı teklifi götürüldü. Türkiye ve dünya siyasetini amatörce izleyen Dora, kendisine gelen teklifi kabul etti. Verdiği karar ile bölgeden ve diasporadan olumlu tepkiler aldı. BDP, %10 barajından dolayı bağımsız olarak seçimlere girdi ve Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku, Mardin'de üç aday gösterdi ve Dora, bunlardan biri oldu. Nusaybin, Midyat ve Derik, Dora'nın ilk etapta seçim bölgesi olarak belirlendi ve bu şekilde basına yansıtıldı. Ardından "birtakım dengeler gözetilerek" seçim bölgesi değiştirildi. Kendisiyle birlikte Ahmet Türk ve Gülseren Yıldırım, BDP'nin desteklediği bağımsız Mardin adayları oldu. 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan genel seçimlerde, 52.582 oy alarak % 16,22 ile milletvekili oldu. Dora'nın da içinde yer aldığı Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloğu'ndan bağımsız milletvekili seçilenler (Ahmet Türk, Aysel Tuğluk, Leyla Zana ve Kemal Aktaş hariç), BDP'ye geçti. Hatip Dicle'nin vekilliğinin düşürülmesi ve vekil seçilen tutuklu KCK sanıklarının tahliye edilmemeleri sonucu TBMM'de yemin etmeyen bağımsızlardan olan Dora, "halkın iradesinin üstünde hiçbir gücün olmadığı söyleminin somut olarak hayata geçirilmesini istediklerini, Ankara'nın da bunu görmesi gerektiğini" söyledi. 1 Ekim'de BDP vekilleriyle birlikte yemin etti. 

 Mehmet Ali Aslan Kimdir? 

1975’te Diyarbakırın Silvan ilçesinde doğdu. İlkokulu 3.sınıfa kadar  Silvanda geri kalan ilk , orta ve lise kısmını da Hazro’da okudu. Arapça ,Mıhallemice , Kürtçe , Süryanice (Turoyo) , bilmektedir.

1998 yılında Anadolu işletme üniversitesini bitirdi. 2002 yılında Siirt Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. 2009 yılında da Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünü bitiren Araştırmacı aktivist yazar şu anda dördüncü üniversitesi olan İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünü okumaktadır.

 2002 yılında Derzbine (Acırlı) de sınıf öğretmenliğine başlayarak uzun yıllar Estel ve Midyatta sınıf öğretmenliği yaptı. Son olarak Midyatın ilk lisesi olan Midyat Lisesinde Beden Eğitimi Öğretmenliği yaptı.

Öğretmenliğinden ziyade araştırmacılığı , aktivistliği ve sivil toplum örgütlüyücü kimliği ile tanınmakta olup yeryüzünün ilk Mıhallemi Derneğinin kurucu başkanıdır(2006). Türkiye ve dünya Mıhallemileri ilk onun kurduğu dernek ve faaliyetleri ile tanımıştır. Mıhallemi Derneği başkanı olarak bir çok ulusal ve ulaslararası sempozyum , konferans ve panele katılmıştır. Yine ulusal ve uluslararası bir çok radyo ve televizyon programına katılmıştır. İlginç ve pozitif faaliyetleri ile onlarca kez ulusal gazetelerin manşetine ve televizyonların ana haber bültenlerine çıkmayı başarmıştır. Bu arada sözlerinde ve faaliyetlerinde  taşıdığı sevgi yüklü akisyon  ruhundan dolayı  statükocu eski despot anlayışları taşıyan bir kısım resmi idareciyi ürkütmüş olacak ki hakkında onlarca   adli ve idari soruşturmalar ve davalar  açılmıştır.

2007 ocak ayında Türkiyenin ilk Arap platformu olan Anadolu Arap Birliğini kurmuştur.

Mart 2010’da Midyat Star Radyoda haftalık olarak her Pazar sunulan ve 6 saat süren dünyanın ilk Mıhallemice ve dünyanın en uzun radyo programı olan “Mıhallemi Show”un hazırlayıcılığı ve sunuculuğunu yapmış ve halen de yapmaktadır.

Mayıs 2010’da bir grup arkadaşı ile Türkiye Arap Meclisini kurmuştur.

Yine 2011’ de  bölgesel parlemento olan Demokratik Toplum Kongresi(DTK)’nin 101 kişilik daimi meclisine  Arapların ve Mıhallemilerin ilk temsilcisi olarak girmiştir.

Eylül 2012’de seçmeli olarak verilen “Yaşayan Diller ve Lehçeler kapsamında” dünyanın ilk resmi Mıhallemice derslerini Midyat Cumhuriyet Ortaokulunda vermiştir.

Mart 2012’de bir grup Asuri – Süryani- Arami – Keldani , Arap –Mıhallemi arkadaşı ile birlikte “Sami Halkları Topluluğunu ”nu kurmuştur.

2013’ te  Anadolu Arap Birliği derneğini kurmuş , kısa süre sonra derneğin kapatılması için Mardin Valiliği Midyat Cumhuriyet Savcılığına başvurmuştur. Bunun üzerine bir grup Arkadaşı ile Anadolu Arap Hareketi Derneğinin kurar. Aradan 2 ay geçmeden bu dernek hakkında da kapatma davası açılır. Bunun üzerine  farklı Mıhallemi köylerinden olan gençlerle beraber  Mıhallemi Genç Demokratlar Derneğini kurar. Bu Gençlik derneği de Mardin valiliği tarafından kapatılması için Midyat Cumhuriyet Savcılığına verilir. Derneklerin kapatılma gerekçeleri , dernek tüzüklerinde kadınlara ,gençlere, çocuklara ,engellilere yer verilmesi çevre , insan hakları , halklar ve inançlar ile  ilgili maddelerin çıkarılmak istenmesiydi .  Ayrıca dernek yönetiminde eş başkanlık sisteminin tüzükten çıkarılması öngörülüyordu. Bunları kabul etmeyen Arap ve Mıhallemi dernekleri hakkında kapatma davaları açıldı.

25.Dönem 2015 genel seçimlerinde Mardin Hdp Milletvekili olarak meclise girmiştir. Türkiye Cumhuriyetinde Arap kimliğini temsilen seçilen ilk  milletvekilidir. Mecliste  and içerken Türk milleti yerine ,  “Türkiye milleti” dediği için   andını tekrar etmek zorunda kalmıştır. Yine mecliste Araplar ve Mıhallemiler ile ilgili ilk soru önergelerini kendisi verip , meclis basın açıklamalarında ilk defa basın mensuplarını Arapça, Kürtçe, Süryanice , Ermenice ve Türkçe selamlayan milletvekilidir.

Ağustos 2015’te savaşa karşı barış eylemlerinde , Bagok’ta  günlerce canlı olarak yer almıştır .2015 Eylülünde Cizreye karşı başlatılan ve 21 sivilin hayatını kaybettiği imha sürecinde , musahara boyunca Cizre halkının yanında yer alan milletvekili heyetinin içinde yer almıştır. Cizre ilçesinin giriş ve çıkışlarının yasak olması nedeni ile heyet yürüyerek Cizreye girmişti.

Toplumun ötekileştirilenlerine dikkat çekmek ve onlara yapılan haksızlık ve negatif ayırımcılığı eleştiren , deşifre eden  “nev’i şahsına münhasır” bir çok açıklama ve eyleme imza atmıştır. Çeşitli yerel , ulusal ve uluslar arası mecmua ve haber sitelerinde  yayınlanmış bir çok şiir ve makalesi bulunmaktadır.Sosyal medyayı aktif olarak kullanan Mehmet Ali Aslanın sosyal medyada 10 binlerce   takipçisi vardır.

 Enise Güneyli Kimdir ? 

 Nusaybin doğumlu olan Enise Güneyli, HDP listesinden beşinci sırada girdi. Elektrik Elektronik Mühendisi olan Enise Güneyli, Diyarbakır'da özel bir firmada yönetici olarak çalışıyor.

Erol Güler kimdir?

1977 Diyarbakır doğumlu olan Erol Güler, Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Evli ve 2 çocuk babası olan Erol Güler, HDP il yönetiminde bir süre görev yapmıştı.
YORUMLAR :::

 1. Deli hikmet
  21 Eylül 2015 Pazartesi Saat 16:27 CEVAPLA
  Akp 5 hdpkk 1 bu bile fazladır
 2. bozan bozar
  19 Eylül 2015 Cumartesi Saat 17:47 CEVAPLA
  hdp 6 akp 0 barış kazanacak ampüler sönecek güneş doğacak
 3. Mardin Artuklu Üniversitesi'nden HDP'ye destek
  19 Eylül 2015 Cumartesi Saat 14:35 CEVAPLA
  Allah aşkına kafası çalışan birisi bana şunu izah etsin. Üniversiteler ve akademisyenler neden partilerin ve örgütlerin propagandasını ve taşeronluğunu yapar? Her taşın altından çıkan Mardin Artuklu Üniversitesi akademisyenleri Serdar Şengül ve eşi Birgül Açıkyıldız Şengül Mardin'deki ve bölgedeki diğer HDPli belediyeleri seçim öncesi Amerika Birleşik Devletleri'nde düzenledikleri yerel yönetimler konulu bir programa götüreceklermiş. Gideceklerin listesi belli. Ben açıklamayacağım. Mardin ve Artuklu Belediyesi yetkilileri ve Mardin HDP'nin ileri gelenlerinden teyit edilebilir. Bu iki akademisyen gerçekte kimdir ki akademisyenlik dışındaki tüm zorlu işleri üstleniyor ve kolaylıkla hallediyorlar? Üniversite kaynaklarını politik ve ideolojik işler için neden ve nasıl kullandırtıyor?

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Evlerini su basan vatandaşlardan yardım çağrısı

Mardin'de altyapı yetersizliği nedeniyle evlerini [...]

1 gün önce...

Siyonist işgalciler, Gazze'ye bomba yağdırdı

​Siyonist işgalciler, abluka altındaki Gazze'ye bo [...]

19 saat önce...

Otomobil 50 metre uçtu, okul bahçesine kondu

Mardin’de sürücüsünün direksiyon hâkimiyetini kayb [...]

1 gün önce...

Aracın çarptığı uzman çavuş hayatını kaybetti

Mardin’de yolun karşısına geçmeye çalışırken aracı [...]

1 gün önce...

Arbani Aşiretinden AK Parti'ye katılım

Kızıltepe’nin önemli aşiretlerinden biri olan Erba [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN