HDP Mardin Milletvekilleri Mazbatalarını aldı

HDP Mardin Milletvekilleri Mazbatalarını aldı
02 Temmuz 2018 Pazartesi Saat 17:23 0

HDP Mardin Milletvekilleri Mithat Sancar, Pero Dündar, Tuma Çelik ve Ebru Günay İl seçim kurulunda düzenlenen törenle mazbatalarını aldılar.

Milletvekili seçimlerinin ardından Halkların Demokratik Partisi HDP'den Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne seçilen Mithat Sancar, Pero Dündar, Tuma Çelik ve Ebru Günay, HDP İl Eş Başkanları Eylem Amak ve Ali Sincar ile partililer ile birlikte Mardin Adliyesine gelerek mazbatalarını aldılar.

Milletvekilleri Mithat Sancar, Pero Dündar, Tuma Çelik ve Ebru Günay Mardin Adliyesi'nde düzenlenen törende mazbatalarını Artuklu İlçe Seçim Kurulu Müdürü Mehmet ...'den aldılar.

Mazbatalarını aldıktan sonra adliye çıkışında bir açıklama yapmak isteyen HDP Milletvekillerine güvenlik güçlerinin izin vermemesi üzerine milletvekilleri Karayolları Parkında açıklama yaptı.

Burada ilk açıklamayı yapan HDP İl Eşbaşkanı Ali Sincar, "Bölgemizde halkımıza dönük geliştirilen OHAL koşulları altında her türlü baskı, şiddet ve katliama rağmen partimiz Türkiye genelinde belli bir başarı sağlamış, parlamentoda halklarımızın temsili noktasında bir sonuç açığa çıkmıştır"dedi.

Adliye binasın önünde AK Partililere izin verildiğini ancak kendilerine izin verilmemesine tepki gösteren Sincar, "Halkımızın haklı talepleri mecliste bu arkadaşlarımız tarafından gür bir şekilde savunulacaktır. Mardin'deki ve Türkiye'deki tüm sorunların takipçisi olacaklardır. Bu konuda kendileri bize söz vermiştir. Sözlerini tutacaklarını biliyoruz. Kendilerine güveniyoruz"diye konuştu.


Daha sonra bir konuşma yapan Milletvekili Ebru Günay, "Bize oy veren ve bizlere güvendiğini beyan eden herkese buradan teşekkürlerimizi sunuyoruz. Çalışmalarımızda emeği geçen burada bizimle birlikte olan burada fotoğraf karesinde olan arkadaşlarımıza buradan teşekkür ediyoruz. Bize oy veren vermeyen seçildikten sonra Mardin için ne gerekiyorsa takipçisi olacağız."dedi.

Kısa bir konuşma yapan Süryani Asıllı Toma Çelik de "Uzun bir uğraş sonucu, çok ciddi bir çalışma sonucunda, çok ciddi bir emek harcayarak bizler HDP vekilleri olarak Mardin Milletvekili olarak mazbatalarımızı aldık. Tabii bunları almamızı engellemek için çok çaba sarf ettiler. Ama bu çabayı devre dışı bırakmak içinde halklarımız parti çalışanlarımız sevenlerimiz bize çok büyük yardımlarda bulundular. Bizlere çok büyük destek sağlayan, emekleriyle her bir şekilde bize sundukları bu kadar desteğe layık olmak için onlara elimizden geleni yapacağız. Biz Aslında sözümüzü verdik bir daha sözümüzü burada halkımıza veriyoruz . Onlara layık olmak için seslerini duyurmak, için sözlerine her tarafa işitmek için elimizden geleni yapacağımıza söz veriyorum."dedi.

Konuşmasını Kürtçe yapan Peru Dündar ise 2 Temmuz 1993 Sivas katliamında yaşamını yitirenleri anarken, “Bu mazbatanın ülkemizde yaşayan halkların bir arada yaşamasına, barışa, demokrasiye ve özgürlüklere vesile olmasını diliyorum. İlk günden beri bizlere destek veren vermeyen Bütün Mardin halkına teşekkürlerimi sunuyorum. Bugün de Sivas katliamının yıldönümü o zaman hayatlarını kaybedenleri bir kez daha saygıyla anıyorum. Bu katliamını yapanlar bir kez daha lanet ediyorum. Mardin'den bu mazbatayı da o dönemde hayatını kaybedenlere hayatını demokrasiye, barışa, özgürlüğe ve katliamda hayatını kaybedenlere ithaf ediyorum. Bu mazbatayı halkımız için aldık ve kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum."dedi.

Basın açıklamasında bir konuşma yapan Mithat Sancar da "7 Haziran'dan sonra bu benim üçüncü mazbata alışım. 7 Haziran, 1 Kasım sonrası mazbataları aldıktan sonra adliye çıkışında gayet açık bir şekilde adliye binasının merdivenlerinde basın açıklamamızı yapıyorduk. Şimdi ise bize geldi dediler ki basın açıklamasını yapamazsınız. Valiliğin kararıdır. Valilik seçim dönemi boyunca pek çok baskıyı ve ihlali engelleyemedi kendisi aynı zamanda içinde bulundu. Valilik seçim akşamı kutlama adı altında Mardin'in trafiğini felç eden o konvoyları gösterilere ses çıkarmadı. Bizim 20-30 gencimizin kutlanmasına izin vermedi. Şimdi de çok doğal çok insani çok medeni bir şey olan basın açıklamamıza izin vermedi. Buna bir yasak getirmenin anlam vermek gerçekten çok zor. Ama biz gerçekten biliyoruz. Biz bu yasaklarla bu keyfi yönetimi anlayışı ile sonuna kadar mücadele edeceğiz. Mazbatalar Mardin halkının oy veren vermeyen her bir bireyin iradesine içeriyor. Biz bu iradenin gereğini sonuna kadar yapmaya arkadaşlarımızla birlikte söz veriyoruz. Buradaki baskıcı yasakçı keyfi uygulamalara kimden gelirse gelsin karşısında bizi bulacak. Kime yönelirse yönelsin karşısında bizi bulacaklar. Biz barış, özgürlük, demokrasi şiarıyla yola çıktık. Özgürlük,barış ve demokrasi yürüyüşümüzü halklarımız ile birlikte onların nacizane temsilcileri olarak her alanda devam ettireceğimize söz veriyoruz. Bu sözümüzü sizin aracılığınızla halklarımızın her birbiriyle buradan tekrar iletiyoruz. Çalışmalarda emeği geçen bütün arkadaşlarımıza il yönetimi ve ilçe yönetimlerine bütün çalışanlarımıza buradan bir kez daha teşekkür ediyoruz"YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Sinanoğlu, Artuklu İçin başvurusunu yaptı

Eski dönem AK Parti Mardin İl Başkanlığı gö [...]

1 gün önce...

İşte AK Partinin Mardin'deki Aday Adayları Listesi

Mardin ve ilçelerinde 2019 Mart Yerel seçimleriy [...]

1 gün önce...

Flaş Haber! Yarım Kalan İşini Tamamlamak için Aday Oldu

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığına AK [...]

17 saat önce...

Bağış, diğer adaylardan farkını açıkladı.

AK Parti'den Belediye Başkan Aday Adayı olan Orh [...]

1 gün önce...

Sümer: Artuklu'nun potansiyelini de sorunlarını da biliyorum!

Artuklu'da AK Parti'den belediye başkan adayı ol [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

Yerel Seçimlere Giderken…

1
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Nasıl mı Okudum?

3
Fırat Ensari
4
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Dünaysır Serencamı

7