HDP'den çok sert seçim güvenliği açıklaması

HDP'den çok sert seçim güvenliği açıklaması
14 Haziran 2018 Perşembe Saat 12:58 0

TBMM Başkan Vekili ve HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar seçim güvenliği konusuna bir basın açıklaması yaptı.

Seçim Koordinasyon merkezinde HDP Mardin Milletvekili Adayları ve il eşbaşkanları ile birlikte bir açıklama yapan Sancar, Mardin Valiliğinin AK Parti il binası gibi çalıştığını ileri sürdü.

Son günlerde yaşanan provokasyonlar konusunda Vali Mustafa Yaman'la görüştüğünü hatırlatan Sancar, "Dün vali beyle görüştük. Kendisine durumu anlattım. Biz valiliğin ve bütün kamu idaresinin AKP'ye çalıştığını biliyoruz. Bundan zaten fazla saklı kapaklı gizli bir şeyde yok. Açık yapıyorlar. Valilik AKP il binası gibi çalışıyor. Kamu görevlileri de AKP görevlileri gibi sahada seçim çalışması yürütüyorlar. Biz bununla siyaseten mücadele edeceğimizi herkese söyledik. Vali beye de belirttik hatta açıkça bunun hesabını da mutlaka hukuken sorulacağı günleri geleceğini ilettik. Onu da biliyoruz. Zaten 24 Haziran bunun dönüm noktası olacaktır. Ancak bir nokta kırımızı çizgimizdir. Mardin'de bir provokasyon tezgahı işlemektedir. Biz bunun farkındayız. Bütün seçim çalışmalarımıza özellikle gençlerimize bu provokasyonlara karşı uyanık olmaları yönünde sürekli tenkitlerde bulunuyoruz. Kendileri de zaten bu konuda yeterince hatta fazlası ile olgun davranıyorlar. Her hangi bir olay ve saldırıya karşı karşılık vermeme konusunda son derece dikkatliler. Ancak güvenliği bizim sadece telkinlerle sağlamamız provokasyonları önlememizi mümkün değildir. Mardin'de derin bir tezgah işletilmektedir. Bu tezgah çok hassas ve tehlikeli yanı Kürt ve Arap halklarını karşı karşıya getirmek yönelik hesaptır. Özellikle Arap gençlerinden çeşitli şekillerde bir örgütlenme çabası bulunduğunu biliyoruz. Bu daha önceki zamanlarda da karşımıza çıktı. Bu konuda daha açık bir şekilde mesaj vermek istiyorum. Vali, emniyet ve hükümet oluşabilecek bir provokasyondan sorumlu duruma düşerler. Ve hep birlikte bütün halklar provokasyonları boşa çıkaracaktır. Biz valilikle de emniyetle de diyalog ve işbirliği içinde çalışmaya hazırız. Bize herhangi bir konuda bilgi verildiğinde bunun yerine getirmeye güvenlik açısından yaparız. Biz de ortaya çıkacak sorunları kendilerine ileteceğimizi söyledik. Bundan sonrası artık onlara kalmıştır."


HDP İl Eşaşkanı Ali Sincar da yaptığı açıklamada partilerine yapılan baskı ve saldırıları anlattı. Sincar açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"18 Nisan tarihinde AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından baskın bir seçim kararı alınmıştır. Erken seçim önergesinin TBMM'de kabul edilmesinin ardından, 30 Nisan günü seçim süreci resmen başlamıştır. OHAL şartları altında başlayan bu süreçte, iktidarın baskıları gün geçtikçe artmaktadır. Seçim süreci adil, eşit ve özgür bir ortamda yürütülmemektedir. AKP'nin seçim stratejisi, HDP'nin baraj altında kalması üzerine kuruludur. Bu nedenle HDP bu baskı ve yıldırma politikalarının hedefindeki siyasi parti konumundadır. Bugün, 24 Haziran seçimlerine on gün kala, Mardin'deki seçim çalışmalarımıza yönelik baskıcı uygulamalarla ilgili kamuoyuna genel bir bilgilendirme yapmak istiyoruz. Öncelikle seçim çalışmalarının yürütüldüğü seçim büroları ve kadın seçim bürolarının açılamaması için, mal sahiplerinin büroları kiraya vermeleri baskı ve tehditlerle engellenmeye çalışılmaktadır. Örneğin Dargeçit'te bu nedenle seçim bürosu bir süre açılamamıştır, başka bir büronun kiralanması üzerine, bu büronun sahiplerine yönelik tehditler sürmüştür.

Seçim bürosu açılışlarına katılmak isteyen halkı engellemeye yönelik girişimlerde de bulunulmuştur. Bayrak taşıyan gençlere yönelik sözlü saldırı bu caydırıcı uygulamaların belki de en basitidir. Seçim bürosu açılışlarında, Kızıltepe'de olduğu gibi büronun etrafı çok sayıda zırhlı araçla çevrilmekte, büro açılışına gelenler teker teker kamera ile kaydedilip soruşturma tehdidiyle karşı karşıya bırakılmaktadır. Programın akışını bozacak kadar kalabalık bir ekiple yapılan kamera kaydı, mahalle ve köy ziyaretlerinde de devam etmekte, böylece sadece seçim çalışmasını yürütenler değil, HDP'nin seçim programını ulaştırmak istediği kitle de soruşturma tehdidiyle karşı karşıya bırakılmaktadır.

Seçim bürosu etrafına asılan bayraklar sökülmekte, seçim bürolarında çalışanlar, sivil görünümlü kişiler tarafından tehdit edilmekte ve sözlü tacize uğramaktadır. 10 Haziran sabahı, Nusaybin Kadın Seçim Bürosu uzun namlulu silahlarla kalabalık bir ekip tarafından basılmıştır. İki günde bir, ihbar olduğu gerekçesiyle polisler kalabalık bir şekilde seçim bürosuna gitmekte, hem çalışanlar, hem bilgi almak isteyenler üzerinde baskı kurmaktadırlar. Aynı günün akşamı Artuklu ilçesinde seçim bürosu çalışanı darp edilmiştir.

Seçimler yaklaştıkça, HDP'nin yerel yöneticileri ve seçim günü görev alan kişilere yönelik gözaltılar da hız kazanmıştır. 12 Haziran sabahı yapılan ev baskınlarıyla, Derik'te 5 HDP'li yönetici ve saha çalışanı gözaltına alınmıştır. Aynı gün Mazıdağı'nda iki HDP seçim koordinasyon üyesi de gözaltına alınmıştır. (serbest bırakılmışlar mı?),Savur’da 6 yönetici ve sandık kurulu görevlisi,Artuklu’da ilçe eşbaşkanımız ve aralarında yöneticilerimizin olduğu 7 kişi gözaltına alınmıştır.(Bir kısmı serbest bırakıldı.)

Seçim güvenliğinin olmadığı bu iklimde, tüm tehdit, baskı ve yıldırma çabasına rağmen HDP seçim çalışmalarına büyük bir coşku ve dirayetle devam etmektedir. Yönetici ve çalışanlarımızın sağduyulu tavırları sayesinde, tüm provokatif girişimler boşa çıkarılmıştır. HDP'nin bu tavrını sürdüreceği bilinmelidir. HDP tüm bu baskıcı politikalarıyla beraber AKP iktidarını sandığa gömecektir."YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Özeleştiri! "Beka ve Kürdistan lafı kaybettirdi"

31 Mart seçimlerini ve İstanbul'da alınan sonucu y [...]

1 gün önce...

Dicle EPSAŞ'dan; MARSU'daki kesinti Açıklaması

Dicle EPSAŞ (Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş.), [...]

1 gün önce...

MARSU'yun Suya Zam Teklifi Red edildi

Mardin Büyükşehir Belediyesi Mardin Su ve Kanaliza [...]

1 gün önce...

Mardin üç gündür susuz! İddialar Havada Uçuşuyor! Olan Vatandaşa Oluyor!

Mardin'de, Dicle Elektrik Dağıtım Şirketi A.Ş (DED [...]

1 gün önce...

Artuklu’dan SU Sorununa Çözüm Açıklaması

Artuklu Belediyesi, DEDAŞ’ın MARSU’nun elektriği k [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN