HDP’nin Yeri Cumhur İttifakı

04 Mayıs 2018 Cuma Saat 12:15

Her zaman ifade ettiğimiz bir durum var. Siyaset iki türlü üretilir: Ya iktidar olarak ya da muhalefet olarak. Ama örgütlenmiş politik kurum olan siyasi partilerin esas amacı iktidara gelmek. Hiçbir siyasi parti daima muhalefette olacakmış gibi siyaset yapma amacında değildir.

İşin teorisi genel anlamda böyle olmakla beraber başka türlü yol bırakılmadığı iddiasıyla bazı marjinal çevreler sandığa ve seçmen iradesine inanmayarak siyaseti şiddet kullanarak üretme ve bu yöntemle iktidara gelmeyi hedeflemektedir: Bu, dün de böyleydi bugün de ne yazık ki!

Kürtlerde yukarıda çerçevesini kısaca çizdiğimiz politik anlayışların hakim olduğu örgütsel alanlar vardır. Yani şiddete inanmayarak politika üretenler ile şiddete inanarak politika üretenler gibi iki kategoriden söz etmek mümkündür. Şiddete inanalar, bu gerçeği “silahlı mücadele” yöntemiyle iktidarı hedefleme şeklinde sol bir söylemle ortaya koymak koymaktadır.

Kürtler adına siyaset yaptığını iddia eden PKK’nın yaptığı şiddet yoluyla iktidarı hedeflemektir. Bu kulvarda PKK, yaklaşık 30 yıldır bu yöntemi sürdürmektedir. HDP ve öncelleri de dahil, sivil siyasete açık olduğu zaman zaman dile getiren PKK çevreleri esasen şiddetle aralarına hiç mesafe koymadıkları bir gerçek durum söz konusu. Bu durum günümüzde, Kürt halkına çok zara verdiğini daha açık bir ifadeyle Kürt siyasi enerjisi ve politik kadroların bir şekilde heba olduğunu ortaya koymaktadır.

Bir yanlışta ısrar vardır son dönemlerde. O da şu: HDP şahsında yakalanan politik gücün hep ana muhalefet partisi olan CHP’nin bulunduğu kulvarda değerlendirilmek istenmesi…

Evet bu anlayış çok zarara ve telafisi mümkün olmayan bir gerçeğe yol açtı. 7 Haziran seçimlerinde kazanılan 80 milletvekilin CHP ve marjinal sol anlayışların kurnazlıklarına kurban edildi adeta. Halbuki siyasi parti olan HDP bu gücü, AK Parti ile bir koalisyon hükümeti kurarak değerlendirebilirdi. Ama yapmadı ve yapmadığı gibi bu yanlışın farkına varan HDP’li bazı aktörler yaptıkları bu yanlışı hala kendi tabanına bir özeleştiri şeklinde anlatmış değil. Öte yandan AK parti ile hiçbir formülde bir araya gelmeyeceğini belirten HDP’nin diğer kanadı hala “Seni başkan yaptırmayacağız” anlayışında ve bu tarihi yanlışta inat etmektedir.

Halbuki sistem değişmiş ve artık Türkiye başkanlık sisteminde. Bundan sonra siyasi süreçler ve seçim sistemleri buna göre yapılacaktır. Bu yanlışta direten kesim ise başkanlık gerçeğini okumayarak işi “diktatörlük” olarak nitelemektedir.

Bize göre bu yanlıştan dönmeli; zira her şeye rağmen HDP hala bir politik güç ve dayandığı önemli bir siyasi taban var. Evet buna dayanarak iktidarla tekrar siyasi müzakereler yapabilir, bunun yollarını kendi cephesinden açabilir. Ama bundan önce ya PKK şiddete Türkiye’de şiddete son verdiğini açıklamalı ya da HDP, devletin güvenebileceği bir tarzda şiddete dayalı politika ile arasına mesafe koymalı.

Bu bağlamda HDP kurmayları vakit kaybetmeden Cumhur İttifakında yer almak istediklerini kamuoyuna açıklamalıdır. Yarım asra yakın bir süredir hep muhalefet ya da “silahlı muhalefet” anlayışıyla hareket edilmektedir. Bununla nereye varıldı, ne gibi sonuçlar elde edildi gibi bir muhasebe süreç ama halka açık bir şekilde başlatılabilir. Zaten siyaset de sonuçta hesap-kitap işi değil midir? En önemli muhasebe bizce, muhalefette olarak elde edilecek kazanımlar nelerdir bir de iktidar ve iktidar ortağı iken elde edilecek kazanımlar nelerdir, anlayışıdır.

Kendilerine destek veren Kürtlerin çok yorulduğunun ve bitkin duruma düştüğünü daha da önemlisi giderek umudunu kaybettiğini görmeleri gerekmektedir. Binlerce evladını kaybeden bu kesimi hem fiziki hem psikolojik olarak artık yaralı bir güç durumundadır. Gerçekten bir değişim ve dönüşüm yapılamazsa bu güçle artık bir yere varılamayacağı bir gerçeklik var ortada.

Bu gibi nedenlerle inadı ve kaprisi bir kenara atarak Kürtlerin çıkarı, politik bir güç olarak Cumhur ittifakında yer almasındadır. Aksi taktirde bu tarihi fırsat da kaçacaktır, bunun vebalı ve suçu ise bu yolu açmayanların boynundadır.

Saygıyla…


YORUMLAR :::

  1. deniz
    09 Mayıs 2018 Çarşamba Saat 08:28 CEVAPLA
    kendin o ittifakta yer alabilirsin bari insanların aklıyla alay etme

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Başkan Erdoğan’ın “Kürdistan” Söylemi 19 Mart 2019 Salı Saat 18:43
2. Seçim Heyecanı ve Sabit Seçmen 11 Mart 2019 Pazartesi Saat 16:17
3. Kürt Siyasetinde Yeni Bir İttifak: Yurtsever Demokratlar 05 Mart 2019 Salı Saat 15:36
4. Cevheroğlu’nun Belediyecilik Anlayışı… 26 Şubat 2019 Salı Saat 15:48
5. Seçim İttifaklarının Örtülü Bileşeni: HDP 19 Şubat 2019 Salı Saat 13:48
6. Sosyal Liderliğin Son Örneği: Abdulkadir Timurağaoğlu 10 Şubat 2019 Pazar Saat 15:47
7. Muhalefet Cephesinde ‘iyi’ Muhalefet 29 Ocak 2019 Salı Saat 18:38
8. Mardin Çiftçisi Can Çekişiyor! 24 Ocak 2019 Perşembe Saat 15:24
9. Türkiye, ABD’yi Azad Etti 25 Aralık 2018 Salı Saat 15:48
10. Yerel Seçimleri Neler Etkileyecek? 18 Aralık 2018 Salı Saat 15:36

YORUMLANANLAR :::

HDP Adayları Seçim Bildirgesini Açıkladı

HDP Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Ahme [...]

1 gün önce...

Beyninden portakal büyüklüğünde tümör çıkarıldı

Mardin'de şiddetli baş ağrısı ile göz kararması şi [...]

1 gün önce...

Mardin merkezli FETÖ/PDY operasyonu: 11 gözaltı

Mardin merkezli 11 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü/P [...]

1 gün önce...

Çalhan: Yaşlılarımızın engin deneyimlerinden istifade etmeliyiz

Yaşlılar Haftası nedeniyle bir basın açıklaması ya [...]

1 gün önce...

Ekmek israfına dikkat çekmek için kermes açtılar

Artuklu Hacı Suphiye Bölünmez imam hatip ortaokulu [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN