Hafızayı Güçlendiren ve Beyni Besleyen 10 Besin

04 Mart 2018 Pazar Saat 16:27

Dün yediğiniz yemeği hatırlamıyor musunuz? Çalıştığınız bir dersin sınavında hiçbir şey hatırlamadığınız oldu mu? Konsantrasyon gerektiren ortamlarda odaklanma problemi mi çekiyorsunuz? Birçoğumuzun böyle anlar yaşadığı olmuştur. Böyle zamanlarda beslenmenize dönüp bir bakın belki yanlış giden bir şeyler vardır.

Beslenmemizin insan hafıza, zeka ve konsantrasyon gücü üzerinde çok önemli bir etkisi vardır. Beynimiz aldığımız kalorilerin ortalama %25’ini kullanır. Yoğun düşünme ve konsantrasyon anlarında veya yüksek stresli zamanlarda bu oran çok daha fazla olmakta bu durumlarda beyin ihtiyacı olan enerjiyi yeterince bulamazsa konsantrasyon ve hafıza problemi çekmekte. Güçlü bir hafıza ve sağlıklı bir beyne giden en önemli yol yediğimiz yiyeceklerden geçer. Yani doğru beslenerek depresyondan uzak durur, Alzheimer gibi hastalıklardan korunur, daha sağlıklı ve başarılı olursunuz. Artık daha güçlü bir hafızaya sahip olmak istiyorsanız mutfağınızda bulundurmanız gereken yiyeceklere geçelim.

1)KAHVE: Kafeinin zihni güçlendirici etkileri olduğu gerçeği son zamanlarda yapılan araştırmalarla destekleniyor. Bunlardan biri olan California ve Johns Hopkins üniversitelerinden bir ekibin yaptığı bir çalışmaya göre, öğrenme sürecinin ardından kafein almanın, hafıza işlevlerine belirgin bir katkı sağladığı gösteriliyor.

2)ZEYTİNYAĞI: Tekli doymamış yağ oranı açısından önemli olan zeytinyağının yapılan çalışmalar da beynin kapasitesini artırdığı görülmüş.

3)AVOKADO: Avokado özellikle tekli doymamış yağ içeriği zengin bir meyvedir. Bu yağ beyinde sağlıklı bir kan sirkülasyonu için önemlidir. Avokado aynı zamanda tansiyonu da düşürür. Tansiyonun yüksek olması zihinsel potansiyeli kötü etkilemektedir.

4)BİTTER ÇİKOLATA: Herkesin gönlünde taht kuran bitter çikolatanın antioksidan zengini olduğunu biliyor muydunuz? Bu antioksidanlar beyinde oluşan oksidasyon bozulmalarını ve iltihaplanmaları önlüyor. Bitterde bulunan “procyanidin” hafızayı güçlendirerek beyni destekliyor.

5)ELMA: Alzheimer’in en büyük düşmanı elma! Yapılan bir araştırmada elmanın yaşlanmayla birlikte meydana gelen zihinsel becerilerindeki azalmayla mücadele ettiği bulundu.

6)YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER: Vücutta yeteri kadar demir olmaması durumunda kan hücresi üretilmez ve sağlıksız bir kan döngüsü gerçekleşir bu da beyne gidecek oksijen ve besin ulaşımında sorunlara sebep olur. Demir eksikliği beraberinde hafıza zayıflığını getirmektedir. Yeşil yapraklı sebzeler çok önemli birer demir kaynaklarıdır. Bu sebzeler zekayı güçlendirmektedir.

 7)YEŞİL ÇAY: Yeşil çay dünyanın en sağlıklı içeceklerinden biridir. Günde bir veya iki fincan yeşil çay hafızayı güçlendirmekte ve konsantrasyonu artırmaktadır. Çok güçlü bir antioksidan olan yeşil çayın içinde bulunan EGCG(epigallocatechin-3-gallate) sayesinde beyni korumakta ve beyinde plak oluşturan protein seviyesini aşağı çekmekte. Bu plak hafıza kaybına ve beyin hasarına sebep olmakta.

8) YAĞLI BALIKLAR: Yapılan bilimsel çalışmalarda balık yeme ile bunama ve hafıza kaybı risklerinin azalması yönünde direkt ilişkili olduğu bulundu. Sebebi yağlı balıklarda yüksek oranda omega-3 yağ asidinin olması. Daha iyi bir hafızaya sahip olmak ve ilerleyen yaşlarda Alzheimer olmak istemiyorsanız hafta da bir mutlaka balık tüketin.

9)YABAN MERSİNİ: Güçlü bir antioksidan deposu olan yaban mersini yaşlanmaya bağlı oluşan beyin fonksiyon sorunlarını azaltıyor. Yapılan araştırmalarda yaban mersininin Alzheimer’i azalttığı görülmüştür.

10)ÇİLEK: Çilekte beynin önemli bölgelerinde etkili olan “anthocyanin” ve yine beyin için çok önemli olan “quercetin” denen maddeler vardır. Çilek beyindeki inflamasyonu(iltihaplanma) kontrol eder ve hafızayı korur.

                                   


YORUMLAR :::

  1. MAKBULE
    04 Mart 2018 Pazar Saat 17:36 CEVAPLA
    mrhba hocam. ben genelde ceviz yediriyorum çocuklarıma.bitter çikolatanın böyle faydalı olduğunu bilmiyordum öğrenmiş olduk:)

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Ekmek yiyerek zayıflayın! 28 Mart 2018 Çarşamba Saat 22:51
2. Bahara Yorgun Girmeyin! 15 Mart 2018 Perşembe Saat 11:27

YORUMLANANLAR :::

Sun, Adaylık başvurusunda bulundu

DBP Mardin İl Eşbaşkanı Şeyhmus Sun, Artuklu Beled [...]

1 gün önce...

Mühimmat Ele Geçirildi

Dargeçit ilçesi kırsalında jandarma tarafından ger [...]

1 gün önce...

Hakkını aramak için Mardin'den Ankara'ya yürüyor

Nüfus kayıtlarında 14 yıl ölü gözüken ve bu süre z [...]

6 saat önce...

Üniversite çalışanları ve akademisyenler Rektörlüğü Yalanladı

Önceki gün sitemizde yer alan ve Mardin Artuklu Ün [...]

3 saat önce...

Kaymakam Tekin'e ziyaret

Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Hal [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar