Haksız artış yapanlarla ilgili yasal işlem başlatılacak

Haksız artış yapanlarla ilgili yasal işlem başlatılacak
04 Eylül 2018 Salı Saat 18:12 0

İl Ticaret Müdürlüğü, dövizi bahane edip ürünlerinde fiyat artışına gidenlerle ilgili yasal işlem başlatılacağını duyurdu.

İl Ticaret Müdürlüğü, son günlerde döviz artışını bahane edip "Aldatıcı ve yanıltıcı ticari uygulama yöntemine başvuranlar" hakkında açıklama yaptı.

Ürünlerinde fiyat artışı yapan esnaf, sanayici ve firmaların tespit edilip CİMER veya İl Ticaret Müdürlüğüyle iletişime geçilebileceği bildirilen açıklamada, ürünlerle ilgili anında denetimin yapılıp, uygun olmayan bir durum tespit edildiğinde yasal işlem yapılacağı kaydedildi.

Açıklamada, "Aldatıcı ve yanıltıcı ticari uygulama yöntemine başvuranlar (Mallarını, ürünlerini yüksek fiyattan satanlar.) Girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket ederek tüketiciye sunulan mal ve hizmetlerin satış fiyatında haklı bir gerekçe olmaksızın artış yapmak kesinlikle kabul edilemez. Gerek CİMER üzerinden veya kurumumuza yazılı şikâyetler anında tarafımızdan değerlendirilecek ve Bakanlığımızın ilgili birimlerine sistem üzerinden anında iletilecektir. Gelen denetmenler hemen adrese gidecek, bu defa geçen en az 4 aylık fiyatlar belgeler üzerinden karşılaştırılacaktır, uygun olmayan bir durum tespit edildiğinde yasal işlemler yapılacaktır." denildi.

Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi: "Ahilik geleneğinden gelen esnaf ve sanatkarlarımız, tüccarlarımız, sanayicilerimiz ve üretici firmalarımız başta olmak üzere ahlaklı, dürüst ve empati yapan ilkelerinden ödün vermeden hareket etmeleri ve yanlış yapanları uyarmaları, gerekli mercilere bırakılmadan kendilerinin ticaret ahlakının hatırlatılması ayni zaman da bir vatandaşlık görevinin olduğunu unutulmamalıdır."YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

CHP ile İttifak Yapabiliriz HDP'den Seçim Dengelerini Altüst Edecek Çıkış

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan HDP Eş Gen [...]

1 gün önce...

Hasan Furkan Ordu, Artuklu'dan Aday Oldu

31 Mart Yerel seçimlerinde yapılacak belediye ba [...]

1 gün önce...

Kayyum olarak atanmıştı, Adaylık için Başvurusunu yaptı

Dargeçit belediye başkan yardımcılığına kay [...]

1 gün önce...

AK Parti'den Yerel Seçim Sürprizi: Parti Dışındakilere Teklif Götürülüyor

AK Parti'nin yerel seçimlerde siyasete daha önce [...]

1 gün önce...

Büyükşehir için ilk resmi başvuru Aydoğan'dan geldi

Mezopotamya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemil A [...]

19 saat önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

Yerel Seçimlere Giderken…

1
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Nasıl mı Okudum?

3
Fırat Ensari
4
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Dünaysır Serencamı

7