Hastanede Sıradışı Sergi

Hastanede Sıradışı Sergi
20 Ekim 2018 Cumartesi Saat 13:25 0

Her gün binlerce hastaya şifa dağıtan Mardin Devlet Hastanesi bu sefer farklı bir etkinliğe imza attı. Hastane bünyesindeki Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde (TRSM) tedavi gören psikiyatri hastalarının tedavi olmak amacıyla gittikleri atölyede ürettikleri el işi ürünler sergilendi.

Mardin Devlet Hastanesinde doktorların desteğiyle psikiyatri hastalarını topluma kazandırmak ve ilaç tedavisinin yanı sıra toplum temelli psiko-sosyal destek sağlama amacıyla düzenlenen el sanatları sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Serginin açılışı doktorlar ve hastaların birlikte kurdeleyi kesmesi dikkat çekti.

Hastanedeki serginin açılışını yapan İl Sağlık Müdürü Dr. Saffet Yavuz, iş uğraş terapisiyle hazırlanan el emeklerinin sergilenmesinden memnuniyet duyduklarını söyledi.

TRSM'de yürütülen bu tür terapi ve tedavi uygulamalarıyla hastaların topluma kazandırılmaya çalışıldığına dikkat çeken Yavuz, "Hastaları sadece biyolojik olarak değil psikolojik ve sosyolojik olarak da ele almamız gerekiyor. Bu çalışma bunun çok güzel bir örneği. Bu iş sosyal hayata dönmeleri konusunda çok önemli kazanç sağlıyor." İfadelerini kullandı.


"İş uğraş terapisi önemli bir tedavi yöntemidir"

TRSM Sorumlu Hekimi Dr. Duygu Akbaş Öncel ise hastalarına takı tasarımı ve ahşap boyama teknikleri öğrettiklerini söyledi.

İş uğraş terapisi sayesinde hastaların yaratacılıklarının farkına vardıklarını vurgulayan Öncel, " Mardin Toplum Ruh Sağlığı Merkezinin hedefi; şizofreni ve diğer psikotik, bipolar ve şizoaffektif bozukluk hastalarına ilaç tedavisinin yanı sıra toplum temelli psiko-sosyal destek sağlamaktır. TRSM’de yürütülen bu tür terapi ve tedavi uygulamalarıyla hastalar topluma kazandırılmaya çalışılmaktadır. Tedavi gören hastalar, kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek ve gün içinde işlerini organize edebilecek hale getirmeye çalışılıyor. Kronik psikiyatrik bozukluğu olan bu hastalara Toplum Temelli Ruh Sağlığı Modeli çerçevesinde tedavi ve terapi hizmetleri veriliyor. Genelde hasta gurubumuz çok fazla sosyal ortama çıkmayan, evinde kalan hatta evinde odasından çıkmayan hasra gurubumuz. Biz onların kendilerine güvenmelerini yerine getirerek topluma kazanmalarını sağlıyoruz. Bu ürünler haftanın belirli günlerinde atölyelerde yapıldı. İş uğraş terapisi önemli bir tedavi yöntemidir. Genelde bizim ilaç tedavimizden sonra mutlaka psikolojik bir terapi ya da danışma hizmeti alması gerekiyor. İş uğraş terapisi de bunun en önemli ayaklarından biri."

Hasta Sonnur Erakatay da 22 yıldır ilaç kullandığını belirterek, uygulamanın önemine değindi.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

KÜLTÜR SANAT HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Tutaşı: Hiç kimseye verilmiş makam mevki sözüm yok!

AK Parti Artuklu Belediye Başkan Adayı Abdulkadir [...]

1 gün önce...

Kılıç: Daima gücünü milletten alan tek parti AK Parti’dir

AK Parti Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç, “12 Ocak C [...]

1 gün önce...

Emeklilere yakıt ve kira müjdesi

TÜED Genel Başkanı Ergün, kira fiyatlarındaki artı [...]

1 gün önce...

Kabalalılar AK Parti Genel Merkezine Seslendi

Kabala mahallesinde yaşayan kanaat önderleri ve aş [...]

19 saat önce...

Mühimmat ele geçirildi

Nusaybin ve Derik kırsalında jandarma tarafında [...]

1 gün önce...