Hastanede Sıradışı Sergi

Hastanede Sıradışı Sergi
20 Ekim 2018 Cumartesi Saat 13:25 0

Her gün binlerce hastaya şifa dağıtan Mardin Devlet Hastanesi bu sefer farklı bir etkinliğe imza attı. Hastane bünyesindeki Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde (TRSM) tedavi gören psikiyatri hastalarının tedavi olmak amacıyla gittikleri atölyede ürettikleri el işi ürünler sergilendi.

Mardin Devlet Hastanesinde doktorların desteğiyle psikiyatri hastalarını topluma kazandırmak ve ilaç tedavisinin yanı sıra toplum temelli psiko-sosyal destek sağlama amacıyla düzenlenen el sanatları sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Serginin açılışı doktorlar ve hastaların birlikte kurdeleyi kesmesi dikkat çekti.

Hastanedeki serginin açılışını yapan İl Sağlık Müdürü Dr. Saffet Yavuz, iş uğraş terapisiyle hazırlanan el emeklerinin sergilenmesinden memnuniyet duyduklarını söyledi.

TRSM'de yürütülen bu tür terapi ve tedavi uygulamalarıyla hastaların topluma kazandırılmaya çalışıldığına dikkat çeken Yavuz, "Hastaları sadece biyolojik olarak değil psikolojik ve sosyolojik olarak da ele almamız gerekiyor. Bu çalışma bunun çok güzel bir örneği. Bu iş sosyal hayata dönmeleri konusunda çok önemli kazanç sağlıyor." İfadelerini kullandı.


"İş uğraş terapisi önemli bir tedavi yöntemidir"

TRSM Sorumlu Hekimi Dr. Duygu Akbaş Öncel ise hastalarına takı tasarımı ve ahşap boyama teknikleri öğrettiklerini söyledi.

İş uğraş terapisi sayesinde hastaların yaratacılıklarının farkına vardıklarını vurgulayan Öncel, " Mardin Toplum Ruh Sağlığı Merkezinin hedefi; şizofreni ve diğer psikotik, bipolar ve şizoaffektif bozukluk hastalarına ilaç tedavisinin yanı sıra toplum temelli psiko-sosyal destek sağlamaktır. TRSM’de yürütülen bu tür terapi ve tedavi uygulamalarıyla hastalar topluma kazandırılmaya çalışılmaktadır. Tedavi gören hastalar, kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek ve gün içinde işlerini organize edebilecek hale getirmeye çalışılıyor. Kronik psikiyatrik bozukluğu olan bu hastalara Toplum Temelli Ruh Sağlığı Modeli çerçevesinde tedavi ve terapi hizmetleri veriliyor. Genelde hasta gurubumuz çok fazla sosyal ortama çıkmayan, evinde kalan hatta evinde odasından çıkmayan hasra gurubumuz. Biz onların kendilerine güvenmelerini yerine getirerek topluma kazanmalarını sağlıyoruz. Bu ürünler haftanın belirli günlerinde atölyelerde yapıldı. İş uğraş terapisi önemli bir tedavi yöntemidir. Genelde bizim ilaç tedavimizden sonra mutlaka psikolojik bir terapi ya da danışma hizmeti alması gerekiyor. İş uğraş terapisi de bunun en önemli ayaklarından biri."

Hasta Sonnur Erakatay da 22 yıldır ilaç kullandığını belirterek, uygulamanın önemine değindi.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

KÜLTÜR SANAT HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Başarılı köy çocuklarının evine kütüphane

Mardin Büyükşehir Belediyesince kırsalda yaşayan, [...]

13 saat önce...

Uyuşturucu operasyonunda 8 tutuklama

Mardin’de düzenlenen uyuşturucu ve kaçakçılık oper [...]

1 gün önce...

Öter: “Kumar, bahis, uyuşturucu ve faiz toplum için ciddi tehdittir”

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu (MTDF) Başk [...]

1 gün önce...

Madde bağımlılığıyla mücadelede farkındalık yaratmak için bisiklet sürdüler

İl sağlık müdürlüğü koordinatörlüğünde Dargeçit il [...]

1 gün önce...

Öğretmenlere müjde! 26 Mart'ta 20 bin atama yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı 20 bin sözleşmeli öğretmen [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN