Hibe desteğiyle hem iş sahibi hem de işveren oldu

Hibe desteğiyle hem iş sahibi hem de işveren oldu
30 Mayıs 2019 Perşembe Saat 12:25 0

Ülkesindeki iç karışıklıktan kaçarak Türkiye’ye mülteci olarak gelen Suriyeli ressam ve hat sanatçısı Abdullbasit Mahmut, KOSGEB desteğiyle açtığı atölye sayesinde hem iş sahibi hem de işveren oldu.

Suriye’de 8 yıldır devam eden iç savaş yüzünden dağılan ve Türkiye’ye gelen aileler, hayata tutunmaya çalışıyor. O ailelerden biri olan Mahmut ailesi, Türkiye’ye geldiklerinde çok zor zamanlar geçirseler de pes etmeyerek hayata tutunmayı başardılar.

Suriye’de halen devam eden iç savaştan kaçarak Mardin’e gelen Suriyeli ressam ve hat sanatçısı Abdullbasit Mahmut, KOSGEB’den aldığı hibe desteğiyle önce işini kurdu, sonra maddi durumu düşük olan ailelere istihdam sağladı.

Suriye Şam Üniversitesinde Resim Bölümü mezunu olan Mahmut, hayat hikâyesini İLKHA'ya anlattı.

Mahmut, Şam'da öğrendiği mesleğini ilk önce Kızıltepe’de kiraladığı bir dükkânda cam kavanozların içine renkli kumları dökerek işlediği sanatının yanında pirinç tanesine İhlas Suresi, makarna tanesine de Ayet-el Kûrsi’yi yazıp satarak 5 kişilik ailesinin geçimini sağlıyordu.

Mahmud, KOSGEP’ten aldığı destekle açtığı atölyede saat, kolye, anahtarlık, kalemlik, gibi hediyelik eşyalar üretiyor.

Mahmud, açtığı atölye sayesinde 3 aileye istihdam sağladığını, hedefinde ise 10 aileye istihdam sağlamak olduğunu söyledi.

“Her türlü hediyelik eşya yapıyoruz”

Kum sanatı ile hediyelik eşya mesleğini daha önce Suriye’nin başkenti Şam’da yaptığını söyleyen Mahmut, yaşanan savaştan dolayı yaklaşık 6 yıl önce Türkiye’ye göç ettiğini ve KOSGEB’den aldığı destekle işine burada başladığını belirtti.

Mahmud, "Yaklaşık 6 yıl önce memleketimizde yaşanan savaştan dolayı Suriye'nin Şam kentinden ilk önce Nusaybin’e ardından da Kızıltepe’ye geldim ve buraya yerleştim. Bu Mesleğimi Suriye’de iken Şam'da yapıyordum. Orada benim iki tane atölyem vardı, 3 tane de kum sanatı ile hediyelik eşya dükkânım vardı. Savaştan sonra Türkiye'ye göç etmek zorunda kaldık. Babam Türkiye vatandaşıydı, ben de vatandaşlık için başvurdum ve Türkiye vatandaşı oldum. Kimliklerimizi de aldık. Vatandaşlık aldıktan sonra Suriye’de yaptığım mesleğimi burada da devletin desteği ile devam ettirmek istedim. Proje hazırladık, KOSGEB'den destek aldım ve işyerimi açtım. Burada saat, kolye, anahtarlık, kalemlik, aklınıza gelecek her türlü hediyelik eşya yapıyoruz.” dedi.

“Şu an üç aileye iş veriyorum”

Maddi durumu düşük olan ailelere iş imkânı sağladığını söyleyen Mahmud, “Asıl projemiz fakir aileler üzerinedir. Maddi durumu düşük olan ailelere iş veriyoruz. Kadınlara malzeme veriyoruz, onlar da evde yapıp bize getiriyorlar. Bu kadınlar, fabrikalarda, şurada-burada çalışacağına kendi evinde işini yapıyor. Bazı kadınlar ise çocukları küçük olduğu için evden ayrılamıyor. Hem evinde çocuklarına bakıyor hem de çalışıp para kazanıyor. Onlara genelde anahtarlık veriyoruz onlar da evde demirlerini ve diğer parçalarını takıyorlar, temizleyip bize geri getiriyorlar. Yeni açtığımız için şu an fazla iş yok. Şu an 3 aileye iş veriyoruz. İnşallah ileride iş açıldığında 10 aileye ulaşmayı hedefliyoruz. Onlar da bu işyeri sayesinde ekmeğini kazanacak; hedefimiz budur." diye konuştu.

“Aldığım destek sayesinde işimi kurdum”

Mahmud, "Meslek sahibi olan biri KOSGEP üzerinden başvurursa kendi işinin patronu olur. KOSGEP’ten destek aldıktan sonra buradaki komşularım da başvurmaya başladı ve destek alarak işlerini kurdular." dedi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Üniversite bu yıl da BAŞARISIZLIK sıralamasını kimseye kaptırmadı!

İsmi skandal ve yolsuzluklarla gündeme gelen Mardi [...]

1 gün önce...

Türkiye'de kayıtlı işsiz sayısı açıklandı!

Türkiye İş Kurumu kayıtlı işsiz sayısını açıkladı. [...]

1 gün önce...

Facebook 500 kişiyi işe alacağını duyurdu

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformla [...]

1 gün önce...

Altın yükselişini sürdürüyor! İşte güncel fiyatlar

Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının [...]

1 gün önce...

Son dakika! Aşiret kavgasında kan aktı: 6 ölü

Arazi anlaşmazlığı yüzünden aşiret mensupları aras [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

GÖBEKLİ TEPE

1
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Musa Ağabey

2
Abdurrahim Akdağ
Abdurrahim Akdağ

Endüstri 4.0

7