KESK Mardin Şubesinden Hak Gaspı Açıklaması

KESK Mardin Şubesinden Hak Gaspı Açıklaması
15 Eylül 2011 Perşembe Saat 15:08 0

Mardin Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) Mardin Şubesi Hak Gaspı konusu ile Yenişehir Taksi Durağında bir açıklama yaptı.

 KESK bileşenleri adına açıklamayı Eğitimsen Mardin Şube Başkanı Mehmet Can Yıldız yaptı. Yıldız yaptığı açıklamasında AKP, 2001 yılında çıkarılan kamu emekçilerinin var olan haklarını gasp eden 4688 sayılı yasanın arkasına saklanmaya devam ettiğini belirtti.

Yıldız konuşmasında “Bilindiği gibi 4688 sayılı yasa, emekçilerin kazanılmış haklarına ve uluslararası sözleşmelere aykırı olarak; örgütlenme özgürlüğünü ciddi biçimde kısıtlamayı, toplu görüşme denilen ucube bir yöntemle kamu emekçilerinin ekonomik, sosyal, demokratik, siyasi, özlük ve mesleki hak ve çıkarlarını tırpanlamayı hedefleyerek çıkarılmıştı. AKP hükümeti, 12 Eylül 2010 referandumuna sunulan anayasa değişikliği tartışmalarında kamu emekçilerine toplu sözleşme düzeni getireceğini, çalışma yaşamının demokratikleşeceğini, uluslararası standartların geleceğini söyledi, meydanlarda bunun propagandasını yaparak oy toplamaya çalıştı.”ifadelerine yer verdi.

Referandumun üzerinden tam bir yıl geçtiğini hatırlatan Yıldız, Anayasanın 53. maddesine yerleştirilen “toplu sözleşme” düzenlemesinin kamu emekçilerinin beklentilerini karşılamadığını belirterek açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Aslında bunun on yıldır sürdürülen toplu görüşme düzenini devam ettirmek için göz boyamaya yönelik bir değişiklik olduğunu o dönemde de ifade etmiştik. Geçen bir yıllık süreç de göstermiştir ki, AKP’nin kamu emekçilerini oyalamaktan başka bir düşüncesi yoktur. Hala özgür bir toplu sözleşme düzeni için gereken yasayı çıkartmamıştır. KESK olarak kamu emekçilerinin talep ve beklentilerini ifade etmek için Üçlü Danışma Kurulu toplantılarına ve diğer teknik komisyon toplantılarına katılarak yasanın özüne ilişkin görüş, öneri ve değerlendirmelerimizi iletmemize rağmen bunların birçoğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan taslağa yansıtılmamıştır. Bakanlık tarafından Konfederasyonlara gönderilen yasa taslağı incelendiğinde 4688 sayılı yasanın öz olarak korunduğu hatta daha geri düzenlemeler getirilmeye çalışıldığı görülmektedir. Kamu emekçileri, haklı ve meşru taleplerimiz için fiili ve meşru mücadeleyi yürütelim. Toplu görüşme ucubesini çöpe atan kamu emekçileri, yeni oyunlara, gasplara boyun eğmeyecektir. Gücümüzü örgütlülükten, sizlerden alıyoruz, gelin mücadeleyi yükseltelim.”

Grup daha sonra 5 dakikalık oturma eylemi ile basın açıklamasına son verdi.

KESK’in basın açıklamasına CHP Mardin Merkez İlçe Başkanı Hıdır İnal da destek verdi. İnal, çalışanların haklarını gasp eden bir hükümetin iktidarda olduğunu öne sürerek CHP İl örgütü olarak her zaman çalışanların yanında olduğunu sözlerine ekledi.


KAYNAK: Nezir Güneş


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

“Asfaltsız yol, yolu olmayan köy ve mahalle bırakmayacağız”

Artuklu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Şakir [...]

1 gün önce...

Mardin’de trafik artık dronle denetleniyor

MARDİN’de güvenlik operasyonları dahil bir çok ala [...]

7 saat önce...

Mardin Büyükşehir Belediyesi, çalışmalarını yıllıkta topladı

Mardin Büyükşehir Belediyesinin iki yıldır şehir g [...]

3 saat önce...

Yaman, “Şehitlerimiz ve aileleri için çalışmalarımız sürüyor”

Büyükşehir Belediyesi Altınoluk Şehitliğini Güzell [...]

1 gün önce...

Mardin, 2018'de 3 milyon turisti ağırladı

Mardin'de, huzur ve güven ortamının sağlanmasıyla [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Mehmet Bedi Demir
Mehmet Bedi Demir

Bir Kalembazdan Bisturi!

2
Şerefxan Ciziri
Şerefxan Ciziri

Hilbijartina Şaredarîyan.

3
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Gerçek Bir Mardinli…

6
Murat Süleyman Erdem
Murat Süleyman Erdem

Siirt'te Hamsi Festivali

7