Kadınlar, MARMEK ile hem öğreniyor hem üretiyor

Kadınlar, MARMEK ile hem öğreniyor hem üretiyor
13 Mart 2018 Salı Saat 17:56 0

Mardin Büyükşehir Belediyesi, kadınlara yönelik yaptığı çalışmalarla örnek olmaya devam ediyor.

Bir yılı aşkın süredir kadınlara yönelik yaptığı çalışmalarla kendinden söz ettiren Mardin Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Kadın Hizmetleri Daire Başkanlığı, kısa bir süre önce proje olarak hayata geçirdiği meslek eğitim merkezi MARMEK’te kurs vermeye başladı.
Mardin’de ilk defa belediye bünyesinde açılan merkezde takı tasarımı, zift çalışması, resim, müzik, ebru, ahşapçılık, tekstil gibi kurslar yer almakta. Kadınlardan gelen talepler doğrultusunda yeni kurslar açılması planlanıyor.
Kurslarda eğitim gören kadınlar, MARMEK bünyesinde açılan kreşe çocuklarını bırakabiliyorlar. Kadınlar bir yandan kurs eğitimlerini alırlarken bir yanda da çocukları da açılan kreşlerde bakılıyor.
Kadınlar, el emeği göz nuru ile ürettikleri ürünlerini belediye tarafından açılan AMBER’de satışa sunarak ev ekonomileri katkıda bulunuyorlar.
Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman, konu hakkında yaptığı açıklamada, “Mardin’in yaş ortalaması çok genç. Şehrin nüfusunun yarısı kadın. Bundan dolayı belediye olarak kadınların, gençlerin, öğrencilerin ve engellilerin ihtiyaçlarını karşılamaya önem veriyoruz.” dedi.
47 bin kadına kurs vereceğiz
Hedeflerinin MARMEK sayesinde 47 bin kadına ulaşmak olduğunu aktaran Yaman, “Mardin Büyükşehir Belediyesi olarak Valiliğimizin koordinasyonun da İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte Büyükşehir Belediyesi bünyesinde mesleki eğitim merkezi açtık. Kurslarımız da başladı. Plakamız 47 olduğu için burada 47 bin kursiyerimize eğitim vermeyi amaçlıyoruz.” diye konuştu.
Kadınlar kursta çocukları ise kreşte eğitim alıyor
Yaman, şunları söyledi: “Kadınlarımız burada kurslarına devam ederken çocukları da açtığımız kreşte emin ellerde eğitim alıyorlar. Hem kursiyerlerimiz rahat ediyor hem de çocukları. Burada kurslarını tamamlayan kursiyerlerimizin işe girme konusunda kendilerine yardımcı olacağız. MARMEK binalarımızı ve kurslarımızı da diğer ilçelerimize de yaygınlaştıracağız. Büyükşehir Belediyesi olarak inşallah bu şekilde eğitim öğretime de katkıda bulunacağız.”
Usta Öğretici Yüksel Karademir ise, kursiyerlerin severek ve isteyerek kurslara devam etiğini söyledi. Karademir, “Takı tasarım üzerine yöresel takılar üzerine eğitim veriyorum. Anahtarlık, küpe, fular, lavanta ve sabun keseleri gibi el ürünlerini yapıyoruz. Kursiyerlerimizin durumundan çok memnun. Severek yaptıkları el sanatlarının sonucunu görünce çok memnun oluyorlar. Büyükşehir Belediyesi’nin bize sunduğu bu imkânlardan dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.
Kursiyer İlknur Erokman da, evde boş zaman geçirmek yerine MARMEK’te meslek sahibi olduğunu ifade etti. Erokman, “Evde geçireceğimiz boş zamanlarımız yerine buraya gelip meslek sahibi oluyorum. Çocuğum ile birlikte geliyorum buraya. Ben burada meslek sahibi olurken oğlum kreş ücretsiz şekilde bakılıyor. Bana ve oğluma bu imkânları sağlayan Mustafa Yaman ve Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum.” diye konuştu.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

İftar çadırına yoğun ilgi

Midyat Kaymakamlığının organizesinde, hayırse [...]

1 gün önce...

İYİ Parti'den CHP ve SP Başkanlıklarına Ziyaret

İYİ Parti Mardin il Başkanı ve Yönetimi yakla [...]

1 gün önce...

Kura çekildi İşte partilerin pusuladaki yerleri

Yüksek Seçim Kurulu'nda partilerin seçim pusula [...]

1 gün önce...

Akar, Partisinin aday adayı sayısını açıkladı

İYİ Parti Mardin İl Başkanı Süleyman Akar, P [...]

1 gün önce...

Yüksek gerilim buğday tarlasını kül etti

Mardin’de yüksek gerilim hattından çıktığ [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Prof.Dr. Mustafa Kemal Celen
Prof.Dr. Mustafa Kemal Celen

Hepatit C kontrol altına alınabilir mi?

1
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Karşılıksız Çek…

3
Şerefxan Ciziri
Şerefxan Ciziri

Milîbûn Tê Çî Watêyê?

4
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Kudüs’ün işgal tarihi 

5
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

Demirtaş’ın Seçim Vaatleri

6
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Politik Siyaset Yorumu

7