Kadınların Karpuz Ekim Mesaisi

Kadınların Karpuz Ekim Mesaisi
04 Temmuz 2018 Çarşamba Saat 15:12 0

Geçimini çiftçilikle sağlayan vatandaşlar karpuz ekimine başlarken, Mardin'den Muş'a giden kadınlar ise ekmek parası için bunaltıcı sıcakta akşam saatlerine kadar çalışıyor.

Karpuz üretiminde Türkiye'nin önemli merkezleri arasında yer alan Muş'ta, kadınlar geçimlerini sağlamak için karpuz tarlalarında çalışıyor. İklimi, suyu ve doğal yapısıyla birçok meyvenin yetiştirilmesine olanak sağlayan Muş Ovası'nda bu yıl bir ay gecikmeli olarak karpuz ekimi başladı.

Mardin'in Derik ilçesinden gelerek Muş'un Hasköy ilçesine bağlı Otaç köyünde kiraladığı 100 dönümlük tarlada karpuz ve kavun ekimine başlayan Necat Deniz, havaların sürekli yağışlı geçmesi nedeniyle geçen yıllara göre yaklaşık bir ay gecikmeli ekim yaptıklarını söyledi. Diğer illerde karpuz sezonunun sona ermesi ile kendi ektikleri ürünü piyasaya sunduklarını ifade eden Deniz, "Ekimini gerçekleştirdiğimiz karpuzun diğer illere göre sezonun sona ermesiyle yeni ürün elde ediyoruz. Türkiye'de en geç karpuz hasadını biz yapıyoruz. Elde ettiğimiz ürünümüzü Adana, İstanbul, Mersin, Ankara, Bursa ve İzmir gibi büyük şehirlere gönderiyoruz. Ürünümüz tamamen organik ve tamamen doğaldır, hormon yok. Muş Ovası'ndan geçen akarsularla karpuz ve kavuna su veriyoruz. Karpuzu sulamamız, yetişmesine ve olgunlaşmasına yarıyor. Muş Ovası'nda hem bol su var hem de ürünümüz iyi gelişiyor. Mardin'de kuyu suyu verildiği için karpuz ve kavuna iyi gelmiyor. 100 dönüm alanda yaklaşık 700 ton karpuz elde etmeyi hedefliyorum" dedi

Tarlada kızı ile birlikte çalışan 7 çocuk annesi Verdiye Güler ise "60 lira yevmiye ile karpuz tarlasında çalışıyoruz. Sabah saat 06.00'da başlıyoruz, güneş batana kadar çalışmalarımız devam ediyor. Benim 7 çocuğum var. Eşim hasta çalışamıyor, bu açıdan çalışmak zorundayım. Hava çok sıcak bunalıyoruz, ama başka yapabilecek bir işimiz yok. Buradan aldığımız para ile geçimimizi sağlamaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Muş Ziraat Odası Başkanı Hakim Yıldırım da Diyarbakır ve Mardin'den çok sayıda çiftçinin gelerek Muş Ovası'nda kiraladıkları tarlalarda karpuz ve kavun ekimi yaptıklarını belirterek, karpuzun kentteki çiftçiler için önemli bir gelir kaynağı olduğunu ve bölgede en geç karpuz ekilen ve hasat edilen ilin Muş olduğunu sözlerine ekledi.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Askeri aracın geçişi sırasında patlama

Mardin'de askeri aracın geçişi sırasında yola tuza [...]

1 gün önce...

Turizm acenteleri Mardin'de toplandı

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yöneti [...]

1 gün önce...

Bu projeye katılan kadınlara ayda 2 bin 80 tl veriliyor

Hayata geçirilen 'İşte Anne' projesiyle kadınlar i [...]

1 gün önce...

Hetawî Kurd üzerine bir röportaj

Osmanlı dönemi Kürt basını hakkında yapılan kapsam [...]

1 gün önce...

'Çocuklarda horlama; geniz eti ve bademcikte büyümeye neden oluyor'

Op. Dr. Hayati Kale, “Geniz eti büyümesi olan çocu [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN