Kar ile pekmezden "tavıtselç" keyfi

Kar ile pekmezden
05 Ocak 2016 Salı Saat 19:23 0

Mardin'de bazı vatandaşlar, kar ile pekmezi karıştırıp "karlambaç" tatlısı yaparak tüketiyor. Karla kaplanan Mardin'in eşsiz manzarasını seyreden vatandaşlar, karlambaç ile ağızlarını tatlandırıyor.

Kimine göre keyif,  kimine göre de çile verse de 5 günlük sofralara farklı tatlar da  getirdi. Yerel adı ile tavıtselç olarak dediğimiz karlambaçı evlerinde yapan Mardinliler damaklarını şenlendirdi. 

Tadının yanında halk arasında karlambaçın, bağırsakları, sindirim sistemini temizlediği ve vücudun direncini artırdığına bundan dolayı da yılda en az bir kez tüketilmesi gerektiğine inanılıyor. Karlambaç, ABD'nin Luisiana eyaletinde "snow ice cream", Kanada'da "tire derable", Malezya'da ise "ais kaçang" adlarıyla tüketiliyor.

İkinci kar yağışından sonra vatandaşlar, tepsi içinde topladıkları karın içine üzümle hazırladıkları pekmezi katarak öğle ve akşam yemeklerinin ardından yiyor.

Karın içindeki minerallerin pekmez ile başta karaciğer olmak üzere böbrek ve kalpe iyi geldiğini dile getiren vatandaşlar yıllardır her kar yağdığında bu geleneği devam ettiriyor.

Özellikle çocuklar, kartopu oynamanın ve kaymanın keyfini yaşarken, ailelerinin yanında getirdiği pekmezle karı karıştırıp farklı bir lezzeti de tatmanın keyfini çıkarıyor.

Vatandaşlardan Ali Çimen ise "Malûm kar yağdı. toprağın üstünü örtüp, onu uykuya yatırdı. böcüyü, börtüyü, kurdu, kuşu seleksiyonun en doğalına icbar etti. Belki bir nebze, şehirlerde hayatımızı zorlaştırdı ama bu bizim basiretsizliğimiz, bizim beceriksizliğimiz. her şeye rağmen, gözümüz gönlümüz açıldı, beyaza doyduk. Şimdi doğanın diğer renklerini sırasıyla görebilmek ümidindeyiz. Karlar eriyince evvela toprak rengini, saniyen gelincik, lâle, sümbül, leylak, papatya, mor çevgen, gül rengini, ahiren sarı sarı buğday, arpa yani ekin rengini göreceğiz nasipse. İşte bu deverana geçmeden, görülüp tadılması gereken bir güzelliktir karlı pekmez. pekmezin keskin ve baygın tadını, dağların eteklerinde, kuşların bile konmadığı kayalardan toplanan kristalize olmuş ama buz tutmamış kar alır. bağbozumunun mâmulü pekmez zemherinin lütfu kar ile karılır ve bence insanoğlunun icad ettiği en ilginç yiyecek halini alır. Yiyene ferahlık verir. Nisan ayında erimeye başlayan kar sularından avuç avuç içmek gibidir. serttir, soğuktur, keskindir. Tamamıyla doğal olduğundan olsa gerek, bir kaşığı ömre bedeldir."dedi.

Bazen bir tabak içerisindeki kara, bazen de karın üzerine döktükleri pekmezi büyük bir keyifle yiyen çocuklar, pekmezli karın çok lezzetli olduğunu söylediler. 

YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

MARDİN MUTFAĞI HABERLERİ :::


YORUMLANANLAR :::

“Tadilat şimdi mi akıllarına geldi?” Üniversite İnşaat içinde eğitime başladı

Mardin Artuklu Üniversitesinde 2017-2018 eğitim [...]

1 gün önce...

"Veliler öğretmenlerle sıkı bir diyalog içinde olmalı"

Kızıltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet [...]

15 saat önce...

Mardin’de 215 bin öğrenci ders başı yaptı

Üç aylık yaz tatilinin ardından 2017-2018 eği [...]

1 gün önce...

Kızıltepeliler Eski Sağlık Ocağına çözüm istiyor

Kızıltepe ilçesi sakinleri, Kızıltepe Ağız [...]

23 saat önce...

Nusaybin'de Operasyon: 1 asker şehit!

Nusaybin ilçesi Çalıköyü mahallesinde devam e [...]

1 gün önce...