Kendi işinin patronu oldu şimdi Avrupa’ya tül perde dikiyor

Kendi işinin patronu oldu şimdi Avrupa’ya tül perde dikiyor
23 Mart 2019 Cumartesi Saat 10:00 0

Kızıltepeli Münevver Aydın 12 yıl önce mikrokredi ile işini büyüterek hem Avrupa’ya açıldı hem de ailesini geçindiriyor. Aydın İsviçre, Hollanda ve Almanya gibi ülkelere tül perde ve nevresim dikiyor. Girişimci kadın siparişleri yetiştirmek için hummalı bir şekilde çalışıyor.

Kızıltepe’de yaşayan 2 çocuk annesi 34 yaşındaki Münevver Aydın, küçük yaşlarda dikiş, nakış ve dikim işlerine başladı. Edindiği tecrübe ile kendi iş yerini açmaya karar veren cefakar anne, bileziğini satarak bir dikiş makinesi aldı. Mikrokrediden aldığı 700 lira ile kumaş alıp, dikip satmaya başladı. Aydın zamanla dükkanını daha da büyüterek Avrupa’ya da açılmaya başladı. Girişimci anne İsviçre, Hollanda ve Almanya gibi ülkelere tül perde ve nevresim dikip gönderiyor.

Hayat hikayesini Life’ya anlatan Münevver Aydın, “19 yıl içerisinde büyük işler kat ettiğimi düşünüyorum. Epey bir yol gittiğimi ve başardığımı düşünüyorum. 19 yıl ayakta durmak kolay değil ve bayan olmak daha farklı. Mikrokredinin bana büyük desteği oldu çünkü sıfır bütçe ile açmıştım. Allah’a çok şükür devam ediyoruz.” dedi.

İşlerini daha büyüttüğünü vurgulayan girişimci kadın, “Dükkanımızı büyüttük ve ikinci şubemizi açtık. İkinci şubemi de büyüttükten sonra bileziklerimi de satarak makine aldım. Mikrokredinin verdiği katkılardan dolayı tekstil işine de girdim ve hazır ürünler de getirdim.” şeklinde konuştu.

Avrupa’dan sipariş almaya başladı

Yurtdışına da ürünler gönderdiğini belirten Aydın, “Almanya, Hollanda ve İsviçre’ye gönderiyorum. İstanbul’a gönderiyorum en çok ürünlerim o tarafa gidiyor. Orada insanlarımız çok buraya gelince bizim ürünlerimizi alıyorlar. Bizim ürünleri daha çok beğeniyorlar. Özellikle benim dikişimi daha çok beğeniyorlar.” açıklamasını yaptı.

Ailesini geçindiriyor

Eşi çalışmadığı için evinin geçimini kendisinin sağladığını aktaran girişimci kadın tekstil atölyesi açmayı planladığını belirtti. Aydın, kadınları yeni açacağı tekstil atölyesinde istihdam etmek istediğini söyledi.

Münevver Aydın’ın başarılı bir girişimci olduğunu kaydeden Mikrokredi Kızıltepe temsilcisi Canan Özçelik mikrokredi olarak Prof Azil Akgül hocamızın öncülüğünde daima kadınların yanında olacaklarını ifade etti.

İsmail AydoğanYORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Askeri aracın geçişi sırasında patlama

Mardin'de askeri aracın geçişi sırasında yola tuza [...]

1 gün önce...

Turizm acenteleri Mardin'de toplandı

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yöneti [...]

1 gün önce...

Bu projeye katılan kadınlara ayda 2 bin 80 tl veriliyor

Hayata geçirilen 'İşte Anne' projesiyle kadınlar i [...]

1 gün önce...

Hetawî Kurd üzerine bir röportaj

Osmanlı dönemi Kürt basını hakkında yapılan kapsam [...]

1 gün önce...

'Çocuklarda horlama; geniz eti ve bademcikte büyümeye neden oluyor'

Op. Dr. Hayati Kale, “Geniz eti büyümesi olan çocu [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN