Kiraz'a Özel Yeşilli'de Festival Coşkusu

Kiraz'a Özel Yeşilli'de Festival Coşkusu
10 Haziran 2018 Pazar Saat 12:59 0

Yeşilli ilçesinde "14. Uluslararası Kiraz Festivali" düzenlendi. Yeşilli Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilen geleneksel festival etkinlikleri, 8 bin kişinin aynı anda birlikte açtığı iftarla başladı.

Yeşilli Kaymakamlığı ve Yeşilli Belediyesi'nce Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilen festival renkli görüntülere sahne oldu.

Çorum Belediyesi ve Yeşilli Belediyesi'nin organize ettiği "Kardeşlik İftarı" ile başlayan festivalde, çevre ilçelerden de davetlilerin aralarında olduğu yaklaşık 8 bin vatandaşın aynı sofrada yapılan dua eşliğinde iftar açmasıyla başladı..

Suriyeli Hafız Muhammed Cemal Şevke'nin Kur'an-ı Kerim okuduğu festivalde, ilahi sanatçıları konser verdi.

"Mardin artık bir huzur limanı haline geldi"

İftarın ardından bir konuşma yapan Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Vali Mustafa Yaman, Mardin'de 2 yıl önce göreve başladığını, o yıl düzenlenen festivalin terör saldırıları nedeniyle buruk geçtiğini anımsattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, hükümet ve vatandaşların desteğiyle problemin bitirileceği sözünü verdiklerini anımsatan Yaman, şöyle dedi:

"O zaman herkesin morali bozuktu, kimsenin ağzını bıçak açmıyordu. Çünkü Midyat'ta terör saldırısı vardı ve şehitlerimiz vardı. O zaman 'merak etmeyin bu terör belasından kurtulacağız' demiştik. Cumhurbaşkanımız önderliğinde hükümetimizin kararlı tutumuyla idari amirler, güvenlik güçleri ve Mardinliler, bu terör belasını hep birlikte yendik. Şu anda Nusaybin, Artuklu, Savur, Dargeçit bütün Mardin artık bir huzur limanı haline geldi. Artık hepimizin yüzü gülüyor. bu huzur bayramının böyle devam etmesini arzu ediyoruz."

16 Kasım'da verilen yerel yönetim görevini de en iyi şekilde yapmanın gayreti içinde olduklarını vurgulayan Yaman, hem huzurun hem de yerel hizmetlerin artarak süreciğini sözlerine ekledi.

AK Parti MKYK Üyesi, Siyasi ve Hukuki İşler Başkan Yardımcısı Zeynep Alkış ise, AK Parti hükümetlerinin bu bölgeye çok önemli hizmetler yaptığına dikkati çekti.

Yeşilli Belediye Başkanı Hayretin Demir, birlik ve berberliğe vurgu yaparak kardeşlik ve birlikteliğin bir ömür sürmesini temenni etti.

“Kandil Kayyumunu da gördük, Ankara Kayyumunu da”

Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir yaptığı konuşmada, "Seçimle göreve gelen Kandil kayyumlarını da gördük, Ankara’dan ilimize görevlendirilen valimizi de. Kandil kayyumu hangi yolu asfaltladı" diyerek tepkisini gösterdi. Demir, "Mardin’e Ankara tarafından görevlendirilen Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanının yaptıklarını görüyoruz. Asfaltsız köy yolumuz neredeyse kalmadı. Vatandaş bunları biliyor, Yeşilli bunları biliyor. AK Parti’ye yüzde 80 oy çıkan ilçemizde bu seçim inşallah fire vermeden oy çıkacak” diye konuştu.

“Bu seçim sen ben meselesi değil”

Kandil’e ve terör örgütlerine konuşmasında sert mesajlar veren Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir, “Çelik yürek Recep Tayyip Erdoğan giderse Türkiye’nin istikbal ve istikrarı ağır yara alacak. Allah’ın izni ile 24 Haziran akşamı bu millet onlara çok güzel bir cevap verecek. Bir mesajım var bazı kardeşlerimiz diyor ki benin şuyum buyum olmamış diyor. Bu mesele sen ben meselesi değil bu mesele Türkiye Cumhuriyetini yıkma meselesidir. Oylarımızı böldürürsek Allah korusun Suriye’nin durumuna düşeceğiz” diyerek Yeşilli seçmenlerine seslendi.

“AK Parti seni hendek belasından kurtarmış”

Bazı seçmenlerin ’ben Reis’e oy vereceğim de AK Parti’ye vermeyeceğim’ demesini de eleştiren Demir, "Başka partilere verdiğin senin o güzel oyun Kandil’e yarayacak Kandil’e. AK Parti bana ne yapmış deme. AK Parti seni hendek belasından kurtarmış. AK Parti bu meydanların canlanması için bütün imkanlarını seferber etmiş" dedi.

“Size oy veren insanların başlarını belaya soktunuz

"Karşımızda Kandil’in partisi olan HDP var" diyen Başkan Demir, “Bu Kandilin partisi HDP var ya Mardin Büyükşehir Belediyesini 3 sene idare etti. Ne dedi bize yerinde yönetim istiyorum dedi. Sen Cizre’yi, Mazidağı’nı, Nusaybin’i, Kızıltepeyi yönetmedin mi kardeşim? Mazidağı’nın, Derik’in kaç köyüne asfalt götürdün? Size oy veren insanların başını belaya sokmak için geldiniz. Onları terörle tanıştırdınız. Siz Nusaybin, Cizre’yi kanlı sokaklar haline getirdiniz. AK Parti dedi ki bu Kürt benim kardeşim. Biz bölünmedik ve bölünmeyeceğiz. Kandil’in kayyumu ile Ankara’nın kayyumu arasındaki farkı görmeyecek kadar nankör insanlar varsa onlara söyleyecek bir şey yok” diye konuştu.

Başkan Demir ilçede yapılan alt yapı çalışmalara da değinerek, "Kısa sürede çalışmalar tamamlanacak, her cefanın bir sefası var. Bu cefanın da sefası çalışmalar tamamlanınca ortaya çıkacak. Kentsel dönüşümü ilçemizde yapacağız" dedi.

AK Parti İl Başkanı Nihat Eri, bölgede sağlanan huzurla bu tür etkinliklerin arttığına dikkat çekti.

"En güzel kiraz" yarışması

Festivalde yaklaşık 200 çiftçinin katılımı ile "En güzel kiraz" yarışması düzenlendi. Finale kalan 44 kiraz üreticisinin kirazları jüri tarafından değerlendirmeye alındı.

Değerlendirme sonucu dereceye giren birinci Şeyhmus Erdoğan, ikinci Mashar Özdemir ve üçüncü Özcan Bulut'a altın ve çeşitli ödüller verildi.

Yaman ve Demir ile törene katılan Yeşilli Kaymakamı Ömer Bilgin, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İlJandarma Komutanı Tuğgenaral Yusuf Kenan Topçu, AK Parti Mardin İl Başkanı Eri çiftçileri tebrik etti.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

KÜLTÜR SANAT HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Gençlerin kavgası kanlı bitti

Kızıltepe Mezopotamya Mahallesinde 2 grup genç [...]

1 gün önce...

Elektrik akımına kapılan kadın vefat etti

Derk'e bağlı çadırlı mahallesinde elektrik ak [...]

1 gün önce...

Nusaybin'de ilk kez Flyboard gösterisi düzenlendi

Nusaybin DSİ Barajı ve Gölünde ekstrem sporlar [...]

1 gün önce...

Feci Kazada Bisiklet Sürücüsü Hayatını Kaybetti

Mardin’in Artuklu ilçesinde direksiyon hakimiye [...]

1 gün önce...

Bakan Soylu, Savur'da Yıldırım Çarpan Askerleri Ziyaret Etti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mardin'in Sav [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Mckinsey Hapı…

2
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Dünaysır Serencamı

3
Şerefxan Ciziri
Şerefxan Ciziri

Dua û Rastîya Kurdan…

4
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya

Hediye-i Rahmet: İlim

5
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

IKBY’de Seçime Doğru

6
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Sahipsiz Memleket (3)  

7