17 Ekim 2014 Cuma Saat 17:45 0

Kızıltepe Ekonomik Durumu ve Yapısı

 Sanayi
 
 İlçemizde Kidaş iplik fabrikası olarak kurulup özelleştirildikten sonra tavuk üretme çiftliklerinin preparatlarının ve damıtma  sistemlerinin üretilip geliştirildiği tesis ile süt ve süt mamullerini işleyip üretmek üzere Mes-süt ve süt ürünleri işletmesi mevcuttur.

 Genel Durum
 
İlçemiz ekonomisinin temelini tarım ve hayvancılık teşkil  etmektedir. Bunu takiben  ilçemizin E-24 karayolu (İpek yolu) üzerinde oluşu Irak’a  karayolu ile yük ve gıda taşımacılığı yapılıyor olması nedeniyle Karayolu taşımacılığı 2.

 Tarım Ekonomisi
 
Tarıma elverişli arazi toplamı 1.319.250.dekar olup,.bu arazilerin %40’ı vasıflı sulanabilir arazidir.Sulanabilir arazinin çoğunluğu da üreticiler tarafından kazılan sondaj kuyularından elde edilen yer altı suyu ile yapılmaktadır.

 Hayvan Ekonomisi
 
Hayvancılık ilçe ekonomisi yönünden ikinci sırada olmasına rağmen gelişmemiştir. İlçede besi ve süt hayvancılığının geliştirilmesi ve son yıllardaki terör olayları nedeniyle sekteye uğrayan bu sektörün canlandırılıp ileriye götürülmesi için suni sığır aşılama çalışmaları devam etmektedir.

YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

SON EKLENEN :::

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Mckinsey Hapı…

2
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Dünaysır Serencamı

3
Şerefxan Ciziri
Şerefxan Ciziri

Dua û Rastîya Kurdan…

4
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

IKBY’de Seçime Doğru

5
Veysi Elmasoğlu
Veysi Elmasoğlu

CHP İş’i

6