Kızıltepe’de ‘Öncelik hayatın, öncelik yayanın’ eylemi

Kızıltepe’de ‘Öncelik hayatın, öncelik yayanın’ eylemi
06 Şubat 2019 Çarşamba Saat 13:34 0

İçişleri Bakanlığı, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımını yaygınlaştırılması amacı ile “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla bugün 81 ilde 12.00 13.30 saatleri arasında eylem yaptı. Mardin Kızıltepe’de de İlçe Emniyet Müdürlüğü koordinesinde İpek Yolu üzerinde uygulama gerçekleştirildi.

Karayolları Trafik Kanunu'nun 74'üncü maddesinde yapılan değişiklikle, trafikteki can kayıplarının yaklaşık yüzde 23'ünü oluşturan yayalara yönelik devrim niteliğinde bir adım atıldı. Yapılan düzenleme ile "Yaya Öncelikli Trafik" anlayışı yasal bir zemine oturtuldu. Düzenleme ile artık araç sürücüleri, trafik polisi veya trafik ışığı bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken "yavaşlamak", buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaya varsa "ilk geçiş hakkını vermesi" zorunlu hale geldi. Bu amaçla İçişleri Bakanlığınca "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla 2019 yılı "Yaya Öncelikli Trafik" yılı ilan edildi. Bu kapsamda 81 ilde "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla eylem gerçekleştirildi.

Kızıltepe İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Büro Amirliği koordinesinde uygulama gerçekleştirildi. Programa Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet Yüzer, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Emin Yıldırım, İlçe Jandarma Komutanı Ahmet Öztürk katıldı. Protokol üyeleri çocuklara kırmızı düdük dağıttı. Trafik polisleri, sürücü ve yaylara ‘Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın’ broşürleri dağıttı. Trafik polisleri, sürücülere yayaların geçiş üstünlüğünün olduğu uyarında bulunuldu.

Kızıltepe Kaymakamı Mehmet Yüzer, “Halk arasında İpek Yolu diye tabir edilen Türkiye’nin Habur Sınır Kapısı’na gönderdiğimiz kara yolumuz tüm Türkiye’den gelen ağır vasıtalarımız bu yoldan geçiyor. Aynı zamanda ilçemizin merkezinden geçiyor. O yüzden çok yoğun bir trafik var. Bakanlığımızın yayaların trafikte önceliği hakkında yaptığı kampanya için burada toplandık. Yayaların öncelik haklarının olduğunu göstermek istiyoruz. Ayrıca da broşür de dağıtarak ve çocuklarımıza kırmız düdük dağıtarak onların yaya geçişlerindeki farkındalığını oluşturmaya çalışıyoruz. Umarız sürücülerimiz şehir içinde hızlarını artırmadan seferlerini yaparlar. Herkesin bu konuda bilinçli olmasını istiyoruz.” dedi.

İsmail AydoğanYORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

YAŞAM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Kan davası barışla bitti

Kızıltepe'de iki yıl önce bir kişinin ölümüyle baş [...]

1 gün önce...

Kamışlı'daki tarlalarda yangın, Nusaybin'de önlem

SURİYE'nin Kamışlı kentindeki tarlalarda çıkan yan [...]

1 gün önce...

Ağaç kesen şahıs gözaltına alındı

Ormanlık alanda kaçak olarak meşe ağacı kesen şahı [...]

1 gün önce...

Sınavlar için ücretsiz servisler yapıldı

Yüksek Öğretim Kurumları (YKS) sınavına girecek ol [...]

1 gün önce...

Genç Yaşında kalp krizi geçirdi

Mehmet Akalan'ın oğlu Abdullah Akalan geçirdiği k [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

GÖBEKLİ TEPE

1
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Musa Ağabey

2
Abdurrahim Akdağ
Abdurrahim Akdağ

Endüstri 4.0

7