Kızıltepe'de ülkemiz sınırlarını aşan örnek proje

Kızıltepe'de ülkemiz sınırlarını aşan örnek proje
08 Kasım 2018 Perşembe Saat 20:35 0

Kızıltepe Dicle İlkokulu'nda sınıf öğretmeni olarak görev yapan Sınıf Öğretmeni Funda Topçu, hazırlayıcısı ve koordinatörlüğünü yaptığı "Unutulan Sanatların İzinde" Projesiyle Arnavutluk'tan Azerbaycan'a varana kadar aynı anda 27 proje ortağıyla on-line bağlantı kurarak atölye çalışmasında geçmişteki sanatları günümüze tanıtmaya çalışıyor.

Sıra dışı farklı projelerle adından sıkça söz ettirmeyi başaran Kızıltepe Dicle İlkokulu idarecileri ve öğretmenleri, bu kez de "Unutulan Sanatların izinde" projesiyle Ülke sınırlarını aşan başarılı bir çalışmaya daha imza attı.

Kızıltepe Dicle İlkokulu Unutulan Sanatların İzinde" projesi ile öğrencilerin gelişen teknolojiyle birlikte zengin kültürümüzü unutturmamayı hedefleyen Sınıf öğretmeni Funda Topçu, yurt dışından da proje ortaklarının olduğu ülkelerle On-line bağlantılarla geçmişte kalan sanatları karşılıklı atölye çalışmalarıyla gün yüzüne çıkarıyor.

AYNI ANDA 27 ATÖLYE İLE ON-LİNE BAĞLANTI KURUYORLAR

Azerbaycan, Arnavutluk ve Bulgaristan’da eğitim veren okulların da aralarında bulunduğu, Anadolu’nun farklı şehirlerinde 27 proje ortağıyla aynı anda atölye çalışmalarında geçmişte kalan sanatları gelecek nesillere aktarmayı hedefleyen Sınıf Öğretmeni Funda topçu, her ay farklı bir bölgenin geçmişte kalan sanatlarını irdelediklerini söyledi.

Projenin her ortağının kendi bölgesine ait unutulmaya yüz tutmuş sanatları çocuklarla usta-çırak ilişkisiyle atölyelerde işlendiğini kaydeden Öğretmen Funda Topçu, Okul Müdürü Rıdvan Bilgiç’in de verdiği destekle aynı anda düzenlenen on-line görüşmelerle bütün proje ortaklarıyla sine-konferans bağlantısı kurarak öğrencilere geçmişteki meslekleri öğretmeye çalışıyor.

“HER AY FARKLI BİR SANATI İŞLİYORUZ”

Projenin Koordinatörü Topçu, “Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk 'un da belirttiği gibi; ‘Çocuklarımız geleceğe imza atarken hem teknolojiyi çok iyi kullanacak hem de değerlerimizi ve kültürümüzü geleceğe taşıyacaklardır’ İşte bu ifadelerden de hareket ederek, Biz de bu proje ile yolculuğumuza başladık. Bu konuda Okul Müdürümüz Rıdvan Bilgiç ve okul idarecilerimizin büyük desteğini görüyoruz. Okul idarecilerimiz projeye bir sınıfımızı ayırıp, atölye haline getirerek moral ve motivasyon desteğinde bulundular. Geçtiğimiz ay Mardin'deki Bakırcılık ve bakır işlemecilik sanatını işledik. Bu ay da diğer proje ortaklarımızın katkısıyla anadolunun şimşir kaşığını tanıma imkanımız oldu. Bu çalışmalarımıza İl Turizm Müdür Yardımcısı Sabahattin Genç’in de büyük desteğini gördük, kendisine bütün öğrencilerimiz adına teşekkür ediyoruz"diye konuştu.

Dicle İlkokulu Müdürü Rıdvan Bilgiç ise, okul idaresi olarak böylesine kapsamlı bir projenin öncüsü olup içerisinde yer almanın onurunu yaşadıklarını kaydederek, proje Koordinatörü Funda Topçu’yu bir kez daha tebrik etti.

Okul Müdürü Bilgiç, “Mardin'in tanıtımına kendini adamış Bakırcı Çetin Batur ustamızdan bakırcılık mesleğiyle ilgili bizler atölye çalışmamızı yaparken aynı anda 27 proje ortağımızda bu çalışmamıza ortak oldu. Öğrencilerimiz, her ay farklı farklı bölgelerin tanınmış ancak geçmişte kalmaya neredeyse yüz tutmuş sanatlarını öğrenmeye devam edecek. Böylece kültürel ve sanatsal anlamda güzel bir eğitim-öğretim yılını tamamlamış olacağız. Çünkü çocuklarımızı her yönüyle yetiştirmek geliştirmek bizim en kutsal görevimizdir” dedi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EĞİTİM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Ekmek İsrafına dikkat çekmek için kermes düzenlenecek

Mardin Artuklu'da milli eğitime bağlı olarak faali [...]

1 gün önce...

Midyatlılar, saldırıda ölenler için gıyabi cenaze namazı kıldı

Midyat’ta faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşla [...]

1 gün önce...

Mardin Eski Belediye Başkanlarından Sadioğlu Vefat Etti

Mardin Belediyesi Eski belediye başkanlarından Huk [...]

1 gün önce...

Tekin: Mahallelerimize daha iyi bir hizmet için çalışacağız

Derik Muhtarlar Derneği Başkanlığına seçilen Üçtep [...]

1 gün önce...

Sulama kanalında mahsur kalan ineği itfaiye ekipleri kurtardı

Nusaybin'de sulama kanalına düşen inek, itfaiye ek [...]

22 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar