Kızıltepeli kadınlar çini ürünleri sergiledi

Kızıltepeli kadınlar çini ürünleri sergiledi
18 Temmuz 2018 Çarşamba Saat 19:49 0

Kızıltepe Kaymakamlığı Aile Destek Merkezinde (ADEM),çini kursu gören kadınlar yaklaşık 4 aylık ürünlerini yıl sonu sergisinde görücüye çıkardılar. Kadınlar ürünlerini Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ahmet Odabaş’a tanıttı.

Kızıltepe ADEM, ilçede yaşayan kadınları meslek edindirmeye devam ediyor. Kadınlar burada ürettikleri ürünleri çeşitli etkinliklerde pazarlayarak maddi kazanç sağlıyorlar. Çini kursuna katılan 25 kursiyer geleneksel el sanatları çini kursunu katıldı. Yaklaşık 4 ayda ürettikleri üreten kadınlar ADEM’ de yıl sonu sergisinde tanıttılar. Sergiye katılan Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ahmet Odabaş kadınların ürünlerine tam not verdi. ADEM koordinatörü Aslı Gülden Çiçek, Kaymam Odabaş’a bir çini hediye etti.

Kızıltepe’de yaklaşık 1 buçuk yıldır belediye başkanlığı ve kaymakamlık görevini İfa etmeye çalıştığını belirten Odabaş, “.Bu süre zarfında kadınlara dokunmaya çalışıyoruz. Hem aile ADEM Hem de ikinci ADEM’mimizi açmaya çalışmaktayız. TOKİ’de açacağız. Ayrıca belediye bünyesinde 4’üncü merkezimizi açtık. Göreve geldiğimizden beri halk eğitim merkezi ve bu merkezlerimizde mutlaka görülmeye değer ürünler için arkadaşlarımızı destekliyoruz.” dedi.

Geleneksel Türk sanatı ürünlere çok değer verdiğini aktaran Odabaş, “Geleneksel Türk Sanatlarını hem yaşatılması hem de bölge kadınları tarafından yaşatılması için elimizden gelen gayreti göstermeye çalışıyoruz. Bu ürünleri gördükçe memnuniyetimiz daha da artıyor. Telkari kursu, ve ebru sanatı ile alakalı gençlik merkezimizde olsun hem de ADEM’de olsun kurslarımız devam ediyor. Şahsen çok hoşuma gitti. Eski Türk sanatları çinin burada yaşatılması. Burada bunların üretildiğini görmek beni Çok mutlu etti. Kursiyerlerimize ve yöneticilerimize ve usta öğreticimize teşekkür ediyorum. Bu sayıyı artıracağız.” şeklinde konuştu.

Kurs hakkında Kaymakam Odabaş’a bilgiler veren ADEM koordinatörü Aslı Gülden Çiçek, ürünlerin tamamıyla doğal boyalardan üretildiği bilgisini verdi. Kurslarının devam edeceğini aktaran Çiçek, kadınların yanında olacaklarını vurguladı.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Zehirlenen Köpekler Sokak Ortasında Can Çekişti

Midyat'ta çok sayıda köpek, kimliği belirsiz k [...]

1 gün önce...

Dündar: Enflasyonla Topyekûn mücadeleye varız

Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönet [...]

1 gün önce...

AK Parti seçim startını verdi

AK Parti Mardin İl Başkanı Nihat Eri, “AK Par [...]

1 gün önce...

Seyir halindeki araç alev alev yandı

Mardin - Şanlıurfa karayolu üzerinde seyir hali [...]

1 gün önce...

İşte Nusaybin'de uzaklaştırılan Muhtarların isim listesi

İçişleri Bakanlığından, göreviyle bağdaşm [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Mckinsey Hapı…

2
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Dünaysır Serencamı

3
Şerefxan Ciziri
Şerefxan Ciziri

Dua û Rastîya Kurdan…

4
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya

Hediye-i Rahmet: İlim

5
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

IKBY’de Seçime Doğru

6
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Sahipsiz Memleket (3)  

7