Kızlarını okutmak için yurt istiyorlar!

Kızlarını okutmak için yurt istiyorlar!
11 Ekim 2018 Perşembe Saat 10:25 0

Savurlu Veliler kızlarını liseye göndermek için ilçeye yurt yapılmasını istiyor.

Savur'da herhangi bir okula ait bir yurt binasının olmamasına tepki gösteren veliler hergün kilometrelerce uzaklıktaki köylerden şehre öğrenci taşımak yerine bir yurdun olması halinde lisede okuyan kız öğrenci sayısının 4-5 katına çıkacağına dikkat çektiler.

Tokluca Köyünde velisi bulunduğu liseli kızları okutmakta sıkıntı çeken Öğrenci velilerinden Şeran İpek, "Eskiden yüzlerce veli ‘haydi kızlar çapaya’ veya ‘haydi kızlar evde oturmaya’ diyerek ortaokulu bitiren kız çocuklarını okutmuyordu. Bu gerçeği biliyorsunuz. Zaman geçtikçe okumanın önemi konusunda çalışmalar gerçekleştirildi. ‘Haydi kızlar okula’ kampanyaları başlatıldı.

Bu çalışmalar olumlu sonuçlar verdi. Şimdi vatandaşlar kız çocuklarını okutmak istiyor. İlkokul, ortaokul, lise ve derken üniversiteye de gönderme konusunda olumlu gelişmeler var. Ama Savur'da köyden kızını okula gönderecekler için bir liseye yok. Savur merkezinde yaşayanlar için sorun yok. Vatandaşlar lise çağına gelmiş kızlarını bir şekilde okula gönderiyorlar. Anadolu veya düz lise, ya da meslek lisesi pek fark etmiyor. Sıkıntı köylülerimiz için. Bilindiği gibi köylerde yaşam süren insanlarımızın maddi olanakları sınırlı. Her veli kızını şehir merkezinde okutamıyor. Erkek çocukları için ev kiralayıp okutma riskini göze alan köylülerimiz, kızları için bu adımı rahat atamıyorlar. Bazı köylerden taşımalı eğitimle kızların ilçe merkezlerindeki liselere gönderildiğini biliyorum. Ancak her veli kızlarını ilçelerde okutmak istemiyor. Acil çözüm olarak bir binanın geçici olarak yurt için kiralanması veya yeni yapılan hizmete açılma aşamasına gelmiş bir okulun geçici olarak bu yıl yurda çevrilmesi gerekir. Sayın Valimiz ve İl Milli Eğitim Müdürümüzden acilen adım atmaları gerekiyor. Şu anda köyden gelmiş liseli kızlar akrabalarının evlerinde misafir olarak kalıyor ve büyük sıkıntı yaşıyorlar. Bir haftalık misafirlik için bile utanıyorlar. Acilen bir yurt bulunmalıdır. Bir kiralık bina bulunsa bile bunun döşenmesi, ranzaların sağlanması, yemek ihalelerinin yapılması veya bunun için gerekli girişimleri epey zaman alınacak. Sayın Valimizin duyarlılığı bu konuda çözüm için en büyük etken olacaktır."diyerek konuya çözüm bulunmasını istedi.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EĞİTİM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Soylu'dan İddialı Çıkış: İstifa Etmeyen Namerttir

TBMM Genel Kurulu'nda bakanlığının ve bağlı kurulu [...]

1 gün önce...

Demirkaya HDP'den Kızıltepe'ye aday oldu

HDP Kızıltepe ilçe eski yöneticilerinden ve Parti [...]

1 gün önce...

“Mezopotamya’dan dünyayı yeniden yorumluyoruz projesi”

Mardin Büyükşehir Belediyesi Gençlik Merkezinin yü [...]

1 gün önce...

“Asfaltsız yol, yolu olmayan köy ve mahalle bırakmayacağız”

Artuklu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Şakir [...]

4 saat önce...

Tellere takılan güvecini itfaiye kurtardı

Cezaevi tellerine takılan güvercin, itfaiye ekiple [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Mehmet Bedi Demir
Mehmet Bedi Demir

Bir Kalembazdan Bisturi!

2
Şerefxan Ciziri
Şerefxan Ciziri

Hilbijartina Şaredarîyan.

3
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Gerçek Bir Mardinli…

6
Murat Süleyman Erdem
Murat Süleyman Erdem

Siirt'te Hamsi Festivali

7