Kızlarını okutmak için yurt istiyorlar!

Kızlarını okutmak için yurt istiyorlar!
11 Ekim 2018 Perşembe Saat 10:25 0

Savurlu Veliler kızlarını liseye göndermek için ilçeye yurt yapılmasını istiyor.

Savur'da herhangi bir okula ait bir yurt binasının olmamasına tepki gösteren veliler hergün kilometrelerce uzaklıktaki köylerden şehre öğrenci taşımak yerine bir yurdun olması halinde lisede okuyan kız öğrenci sayısının 4-5 katına çıkacağına dikkat çektiler.

Tokluca Köyünde velisi bulunduğu liseli kızları okutmakta sıkıntı çeken Öğrenci velilerinden Şeran İpek, "Eskiden yüzlerce veli ‘haydi kızlar çapaya’ veya ‘haydi kızlar evde oturmaya’ diyerek ortaokulu bitiren kız çocuklarını okutmuyordu. Bu gerçeği biliyorsunuz. Zaman geçtikçe okumanın önemi konusunda çalışmalar gerçekleştirildi. ‘Haydi kızlar okula’ kampanyaları başlatıldı.

Bu çalışmalar olumlu sonuçlar verdi. Şimdi vatandaşlar kız çocuklarını okutmak istiyor. İlkokul, ortaokul, lise ve derken üniversiteye de gönderme konusunda olumlu gelişmeler var. Ama Savur'da köyden kızını okula gönderecekler için bir liseye yok. Savur merkezinde yaşayanlar için sorun yok. Vatandaşlar lise çağına gelmiş kızlarını bir şekilde okula gönderiyorlar. Anadolu veya düz lise, ya da meslek lisesi pek fark etmiyor. Sıkıntı köylülerimiz için. Bilindiği gibi köylerde yaşam süren insanlarımızın maddi olanakları sınırlı. Her veli kızını şehir merkezinde okutamıyor. Erkek çocukları için ev kiralayıp okutma riskini göze alan köylülerimiz, kızları için bu adımı rahat atamıyorlar. Bazı köylerden taşımalı eğitimle kızların ilçe merkezlerindeki liselere gönderildiğini biliyorum. Ancak her veli kızlarını ilçelerde okutmak istemiyor. Acil çözüm olarak bir binanın geçici olarak yurt için kiralanması veya yeni yapılan hizmete açılma aşamasına gelmiş bir okulun geçici olarak bu yıl yurda çevrilmesi gerekir. Sayın Valimiz ve İl Milli Eğitim Müdürümüzden acilen adım atmaları gerekiyor. Şu anda köyden gelmiş liseli kızlar akrabalarının evlerinde misafir olarak kalıyor ve büyük sıkıntı yaşıyorlar. Bir haftalık misafirlik için bile utanıyorlar. Acilen bir yurt bulunmalıdır. Bir kiralık bina bulunsa bile bunun döşenmesi, ranzaların sağlanması, yemek ihalelerinin yapılması veya bunun için gerekli girişimleri epey zaman alınacak. Sayın Valimizin duyarlılığı bu konuda çözüm için en büyük etken olacaktır."diyerek konuya çözüm bulunmasını istedi.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EĞİTİM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Vatandaş, gramla bile altın alamaz hale geldi

Altın fiyatlarının sürekli değişmesiyle iş yapamaz [...]

1 gün önce...

Bitki zararlılarıyla mücadele

Ömerli ilçesinde Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce ş [...]

4 saat önce...

600 dönümlük alan kül oldu

Midyat ile Nusaybin arasında çıkan yangında yakla [...]

1 gün önce...

Boya yaparken akıma kapılarak yaralandı

Dargeçit ilçesinde boya yaparken elindeki demir ci [...]

1 gün önce...

Büyükşehirde toplu iş sözleşmesi imzalandı

Mardin Büyükşehir Belediyesi ile DİSK’e bağlı Gene [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar