Kızlarını okutmak için yurt istiyorlar!

Kızlarını okutmak için yurt istiyorlar!
11 Ekim 2018 Perşembe Saat 10:25 0

Savurlu Veliler kızlarını liseye göndermek için ilçeye yurt yapılmasını istiyor.

Savur'da herhangi bir okula ait bir yurt binasının olmamasına tepki gösteren veliler hergün kilometrelerce uzaklıktaki köylerden şehre öğrenci taşımak yerine bir yurdun olması halinde lisede okuyan kız öğrenci sayısının 4-5 katına çıkacağına dikkat çektiler.

Tokluca Köyünde velisi bulunduğu liseli kızları okutmakta sıkıntı çeken Öğrenci velilerinden Şeran İpek, "Eskiden yüzlerce veli ‘haydi kızlar çapaya’ veya ‘haydi kızlar evde oturmaya’ diyerek ortaokulu bitiren kız çocuklarını okutmuyordu. Bu gerçeği biliyorsunuz. Zaman geçtikçe okumanın önemi konusunda çalışmalar gerçekleştirildi. ‘Haydi kızlar okula’ kampanyaları başlatıldı.

Bu çalışmalar olumlu sonuçlar verdi. Şimdi vatandaşlar kız çocuklarını okutmak istiyor. İlkokul, ortaokul, lise ve derken üniversiteye de gönderme konusunda olumlu gelişmeler var. Ama Savur'da köyden kızını okula gönderecekler için bir liseye yok. Savur merkezinde yaşayanlar için sorun yok. Vatandaşlar lise çağına gelmiş kızlarını bir şekilde okula gönderiyorlar. Anadolu veya düz lise, ya da meslek lisesi pek fark etmiyor. Sıkıntı köylülerimiz için. Bilindiği gibi köylerde yaşam süren insanlarımızın maddi olanakları sınırlı. Her veli kızını şehir merkezinde okutamıyor. Erkek çocukları için ev kiralayıp okutma riskini göze alan köylülerimiz, kızları için bu adımı rahat atamıyorlar. Bazı köylerden taşımalı eğitimle kızların ilçe merkezlerindeki liselere gönderildiğini biliyorum. Ancak her veli kızlarını ilçelerde okutmak istemiyor. Acil çözüm olarak bir binanın geçici olarak yurt için kiralanması veya yeni yapılan hizmete açılma aşamasına gelmiş bir okulun geçici olarak bu yıl yurda çevrilmesi gerekir. Sayın Valimiz ve İl Milli Eğitim Müdürümüzden acilen adım atmaları gerekiyor. Şu anda köyden gelmiş liseli kızlar akrabalarının evlerinde misafir olarak kalıyor ve büyük sıkıntı yaşıyorlar. Bir haftalık misafirlik için bile utanıyorlar. Acilen bir yurt bulunmalıdır. Bir kiralık bina bulunsa bile bunun döşenmesi, ranzaların sağlanması, yemek ihalelerinin yapılması veya bunun için gerekli girişimleri epey zaman alınacak. Sayın Valimizin duyarlılığı bu konuda çözüm için en büyük etken olacaktır."diyerek konuya çözüm bulunmasını istedi.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EĞİTİM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Arazisini satarak futbol takımı kurdu

Kızıltepeli Fahrettin ile Yusuf Işık kardeşle [...]

15 saat önce...

Büyük tarihi eser operasyonu

İstanbul Polisi, cumhuriyet tarihinin en önemli [...]

1 gün önce...

“LC Waikiki Aileleri Mardin'de Buluşturdu

Hürriyet Kitap ve LC Waikiki işbirliğiyle, yıl [...]

1 gün önce...

Harire Şenliğinin ikincisi düzenlendi

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin ikinci kez d [...]

1 gün önce...

Kaşıkçı'nın cenazesi Mardinli birine teslim edildiği ileri sürüldü

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu'nda ö [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Fırat Ensari
1
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Dünaysır Serencamı

3
Şerefxan Ciziri
Şerefxan Ciziri

Dua û Rastîya Kurdan…

4
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

IKBY’de Seçime Doğru

5
Veysi Elmasoğlu
Veysi Elmasoğlu

CHP İş’i

6