Kongrede Rektör ve Milletvekili arasında Bakan Polemiği

Olaylı Başladı Kongrede Rektör ve Milletvekili arasında Bakan Polemiği
19 Ekim 2017 Perşembe Saat 15:40 5

Mardin Artuklu Üniversitesinin organizasyonunu üstlendiği 18. Ulusal Turizm Kongresinde Kültür ve Turizm Bakanının niçin katılmadığı üzerinden üniversite rektörü ve AK Partili Mardin Milletvekili arasında polemik yaşandı.

Her yıl bir üniversitenin ve bu yıl Mardin Artuklu Üniversitesinin ev sahipliğinde düzenlenen 18. Ulusal Turizm Kongresi Mardin'de özel bir otelde düzenlendi. Kongrenin açılış konuşmasını yapan ve bir süre önce AK Parti il başkanlığı seçimine müdahale etmesi üzerine STK Başkanları ile polemik yaşaması üzerine kendini AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın temsilcisi olarak tanıtması ile gündeme gelen MAÜ Rektörü Prof.Dr.Ahmet Ağırakça, bu sefer Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un kongreye katılmamasını eleştirdi.

BAKAN KURTULMUŞ'A BİR YIL ÖNCE BİLGİ VERDİK
Ağırakça konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
"Bir eksiğimiz kaldı.Onu da ifade etmeden geçmek istemiyorum açıkça. Kültür Bakanlığının burada temsil edilmemesi büyük bir eksiklik.Bakanımıza buradan arz ediyorum. Sayın Bakanımızın burada olması gerekiyordu. En azından Bakan Yardımcımızın burada olmasını bekliyorduk. ben bu sabaha kadar Sayın bakan yardımcımızın Hüseyin(Yayman) beyin geleceğini biliyordum ve kendisini bekliyordum. Müsteşar seviyesinde de temsil edile bilirdi. Müsteşar yardımcısı seviyesinde de temsil edilebilirdi. Ama olmadı gerçekten üzüntülerimi arz ediyorum. Sayın bakan ve bakan yardımcıları da benim arkadaşlarımdır ama burada olmaları gerekirdi. Bu program bir yıl önceden belliydi, biz bu programı bir yıl evvelinden kendilerine bilgi verdik, arz ettik ve bu programa göre kendilerini ayarlaya bilirlerdi."dedi.
Bunun üzerine konuşma sırası kendisine geldiğinde AK Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı konuşmasında Rektör Ağırakça'ya cevap vererek, Bakan Kurtulmuş adına programa katıldığını söyledi. Rektör'ün bakan Kurtulmuş'u bir yıl öncesinden bilgilendirdiklerini söylediğini dikkat çeken Bölünmez Çankırı, ancak Bakan Kurtulmuş'un ise 4 ay önce göreve geldiğini hatırlattı.

MİLLETVEKİLİ REKTÖRE CEVAP VERDİ: BAKAN 4 AY ÖNCE GÖREVE BAŞLADI
Mardin'deki turizm potansiyeli hakkında bilgiler veren Çankırı konuşmasında, "Öncelikle şunu hatırlatayım, Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız Numan Kurtulmuş Beyefendi yoğun programlarından dolayı aramızda olamadı. Sayın rektörümüz bir yıl önce bu programın organize edildiğini ve kendisine bilgi verildiğini söyledi. Ancak kendisi 4 ay önce değişen bakanlar kabinesinde Kültür ve Turizm Bakanı oldu. AK Parti Mardin Milletvekili olarak kendisinin buradan sizlere selamlarını getirdim. Onların temsilcisi olarak buradayım. Tekrar onun adına hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum."dedi.
Bölgedeki turizm canlılığına dikkat çeken Çankırı bölgenin güvensizleştirilmesine müsaade edilmediğini belirterek “Son 2 yılda artmış olan terör eylemleri, döşenen patlayıcılar ve gerçekleştirilen operasyon ile yakın komşulardaki kaos ve iç savaşın şehrimizde ve bölgemizde ağır maliyetlere sebebiyet vermiştir. Bölgenin güvensiz bir ortam olarak gösterilmesi için her türlü melanet yapılmıştır, ancak buna müsaade edilmemiştir. Mardin’de yapılan rezervasyonları bunun göstergesidir.” dedi.
Kongrede konuşan Mardin Valisi Mustafa Yaman da Ulusal Turizm Kongresi’nin Mardin’de yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdikten sonra şunları söyledi:
“Bereketli Mezopotamya Ovası’na hakim olan Mardin, asırlardır bu ovanın bekçiliğini yapmaktadır. Mardin bugün binlerce yıllık tarihin ve kültürel birikiminin üzerine oturmaktadır. Farklı diller, farklı kültürler asırlar boyu bir araya gelmiş, dünyada eşine az rastlanır zengin bir miras ortaya çıkmıştır. Taşların konuştuğu şehir olarak bilinen Mardin’i gezerken işçiliğin inceliği başınızı döndürecektir. Binalar sizlere bir şeyler fısıldamak ister ve Mardin bir şehirden daha fazlasıdır.”
AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu da turizm potansiyelinin artması için Mardin Kalesi’nin açılması gerektiğine değinerek, “Mardin ve turizm demişken şu kaleye bakıyoruz kale bize bakıyor. Kalenin turizme açılması için bir çabanın içindeyiz tabi, ancak bir gelişme yok. Kimsenin yorumlayamadığı ve tahmin edemediği müphem sebepler yüzünden bugüne kadar geç kalınmış. Hem Kültür ve Turizm Bakanı hem de Savunma Bakanımız ile defalarca bu konuyu konuştuk ama şunu gördüm ki kalenin turizme ve halka açılması önünde ciddi bir engel ve sebep olmamasına rağmen sanki zimmi bir mutabakat var. Bu mutabakat kalenin açılmaması yönünde tecelli etmeye devam ediyor. Bu keşif olmadan biz bu şehirde turizm dinamiklerini harekete geçiremeyiz.” diye konuştu.
İlk defa 1990 yılında yapılan, her yıl değişik üniversitelerde düzenlenen akademi ve sektörü bir araya getiren Ulusal Turizm Kongresi’nin amacı, yurt içindeki yükseköğretim kurumlarının etkinliklerine bilimsel katkı ve danışmanlık sağlamak, saygın bir bilimsel toplantı dizisi oluşturmaya katkıda bulunmak ve turizm alanındaki makale çalışmalarını teşvik ediyor.
Mardin Artuklu Üniversitesi yönetimi tarafından Mardin Valiliği, Mardin Büyükşehir Belediyesi, DİKA ve MARSEV'in işbirliği ile hazırlıkları iki aydan beri devam eden ve sık sık kamuoyuna üst düzey katılımın sağlanacağı açıklanan Uluslararası 18. Turizm Kongresine ne bakan, ne bakan yardımcı ne de genel müdür seviyesinde hiçbir katılım sağlanamaması turizm sektörü temsilcileri tarafından organizasyon eksikliğine bağlandı.

BAKANLIK REKTÖRLÜĞÜ YALANLADI
Bu arada Kültür ve Turizm Bakanı Basın ve Halkla İlişkiler Birimi yetkilileri de kongre daveti yönünde gerek Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğünden gerekse de kongre işbirlikçileri olan Mardin Valiliği, Mardin Büyükşehir Belediyesi, DİKA ve MARSEV'den kendilerine herhangi bir talebin gelmediğini, kendilerinin de bakan, bakan yardımcısı düzeyinde kongreye herhangi bir katılımın sağlanacağı şeklinde üniversiteye bir bilgi vermediklerini ifade ettiler.


YORUMLAR :::

 1. Merdinli
  22 Ekim 2017 Pazar Saat 07:06 CEVAPLA
  Çıkan haberlerle tanıdık rektörü
 2. merdinli
  20 Ekim 2017 Cuma Saat 16:44 CEVAPLA
  işin cılkını çıkartıda ondan
  • Mardinli
   21 Ekim 2017 Cumartesi Saat 11:51 CEVAPLA
   O zaman rektörü yakından tanıyorsun.işin cılkı derken.?
 3. Günahtır Ayıptır.
  20 Ekim 2017 Cuma Saat 12:12 CEVAPLA
  Sizin Mardin sevdalılığınız işte bu kadar. Türkiye'nin en prestijli Ulusal Turizm Kongresini Mardin'de yaptı mı yapmadı mı? Türkiye'nin en güçlü Turizmcileri mi getirdi mi getirmedi mi? İstanbul'da Mardin'i tanıtan program yapar kıyameti koparırsınız Mardin'de Turizm yerlerde sürünürken niye İstanbul diye yırtınır durursunuz. Turizmi ayağınıza getirir yok olaylı başladı yok sönük geçti name okursunuz. Derdiniz ne ? Kimin adına bel altı vuruşlar yapıyorsunuz anlamadık gitti. Günahtır, ayıptır...
 4. Mardinli
  19 Ekim 2017 Perşembe Saat 20:43 CEVAPLA
  Bu işi anlayamadım.Daha bir yıl önce methiyeler dizilen rektör ne oldu da istenmeyen adam oldu.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Sun, Adaylık başvurusunda bulundu

DBP Mardin İl Eşbaşkanı Şeyhmus Sun, Artuklu Beled [...]

1 gün önce...

Mühimmat Ele Geçirildi

Dargeçit ilçesi kırsalında jandarma tarafından ger [...]

22 saat önce...

Kaymakam Tekin'e ziyaret

Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Hal [...]

1 gün önce...

Yeni yapılan liseye Hasip Hikmet Mungan adı verilecek

Nusaybin'de yapımı devam eden Meslek Lisesine Hayı [...]

1 gün önce...

İnşaat Mühendisi AslanHDP'den Nusaybin'e Aday Adayı oldu

İnşaat Mühendisi ve Nusaybin Belediyesi eski Fen İ [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar