Konyalı STK'lardan Mardin'e Çıkarma

Konyalı STK'lardan Mardin'e Çıkarma
16 Mayıs 2017 Salı Saat 19:33 1

Konya STK’ları Ufuk Turu etkinliği kapsamında 17-21 Mayıs Tarihleri arasında Mardin’de toplanıyor.

Mardin Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Kadir Üründü’yü cemiyet binasında ziyaret ederek, Ufuk Turu etkinlikleriyle ilgili bilgiler veren Konya STK Platformu Başkan Yardımcısı Sami Sorgun, Konya Sivil Toplum Kuruluşları tarafından organize edilen Ufuk Turu Toplantıları'nın 14.’sü bu yıl, 17-21 Mayıs tarihleri arasında Mardin’de gerçekleşeceğini kaydetti.

Mardin İmamhtipliler Derneği (MARİMDER) Başkanı Abdulsamet Yılmaz ile birlikte Mardin Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyetini ziyaret eden Sorgun, Ufuk Turu adıyla her yıl farklı bir ülke ya da şehirde düzenlenen sivil toplum buluşmalarını bu yıl kadim tarihi ve kültürel zenginliğiyle bilinen Mardin’de düzenleyecek olmanın heyecanını yaşadıklarını söyledi.

Mardin Yay Grant Oteli’nde düzenlenecek ve 4 gün boyunca sürecek etkinlikler dizesi kapsamında Mardin’e adeta çıkarma yapacak olan 170 aşkın Sivil Toplum Örgütü’nden müteşekkil olan Konya STK Platformu’nun etkinliğine Konya Milletvekili de olan eski Başbakan Prf. Dr. Ahmet Davutoğlu ile Tarım Bakanı Faruk Çelik ile çok sayıda eski ve yeni milletvekili ile bilim, edebiyat ve siyaset dünyasının tanınmış isimlerinin katılması bekleniyor.

Mardin Sivil Toplum Örgütleri Platformu (Mardin STK Platformu) ile ortaklaşa toplantıların da düzenleceği etkinlikler dizesine; yazılı ve görsel medyanın tanınmış isimleri tarafından da takip edileceği öğrenildi.

4 BAŞLIK ALTINDA SİVİL TOPLUM VE DİN”
Ufuk Turu Toplantısının bu yılki temasının “Sivil Toplum ve Din” temasıyla gerçekleştirileceğini belirten Konya STK Platformu Başkanı Sami Sorgun, “Her yıl farklı bir şehirde ya da farklı bir ülkede düzenlediğimiz Konya STK bileşenlerinin buluşma adresini Bu yıl Mardin’de yapıyoruz. Bu yılki buluşmamıza yine 4 ayrı oturum halinde sivil toplum ve din eksenli temayı işleyeceğiz. “İslam ve Sosyal Sorumluluk”, “Ümmet ve Milliyetçilik”, “İslam ve Cemaatler”, “İslam Dünyasında Dini Akımlar” başlıklarıyla düzenlenecek panellere aralarında Mardin’in de yetiştirmiş olduğu akademisyenlerin de aralarında bulunmuş olduğu fikir adamı ve sivil toplum yetkilileri tarafından tebliğler sunulacak, belirlenen konu başlıklarını farklı yönleriyle ve derinlemesine tartışılacak, aynı zamanda özel söyleşiler ve sohbetler de gerçekleştirilecektir. Ayrıca, Konya ve değişik şehirlerden gelen sivil toplum kuruluş temsilcileri ve Mardinli Sivil Toplum Örgütleriyle birlikte ortaklaşa “Sivil Toplum Kuruluşları Çalıştayı” da gerçekleştirilecek.”dedi.

ŞEHRİ GEZECEK, ALIŞVERİŞ YAPACAKLAR
Konya’dan gelecek misafirlerin kiralanan özel uçaklarla Mardin’e geleceğini kaydeden Sorgun, “Etkinlikler süreci içerisinde Mardin’e gelecek misafirlerin Mardinli vatandaşlarla yeni kardeşlik köprüleri kuracaklarını, hediyeleşip, kardeş aile ziyaretleri gerçekleştireceklerini, Mardin’in ve Midyat’ın tarihi ve turistik mekânlarını gezeceklerini, tarihi şehrin sokaklarında gezerek, çarşı merkezinde alışverişte bulunacaklarının sözlerini ekledi.
Sorgun, 4 gün sürecek etkinliğin son gününde Mardin’de düzenlenecek toplantılarda öne çıkacak çözüm ve önerileri de içerecek olan 14. Ufuk Turu toplantılarının Sonuç Bildirgesi’nin de Konya Sivil Toplum Kuruluşları İcra Heyeti tarafından basın ve kamuoyuyla paylaşılarak ilan edileceğini belirtti.

Konya Ufuk Turu kapsamında Mardin’de düzenlenecek olan 14. Buluşmanın Mardin’de düzenlenmesi fikrinde Mardin Sivil Toplum Örgütlerinin sıcak ve samimi yaklaşımının toplantı yerinin belirlenmesinde önemli etkisinin olduğunu kaydeden Sami Sorgun, bu vesileyle toplantının Mardin’de düzenlenmesine önayak olan katkısı bulunan herkese ayrıca Mardin Büyükşehir Belediye Başkan vekili de olan Mardin Valisi Mustafa Yaman’a ve himayelerinde çalışan bütün kamu görevlilerine teşekkür etti.YORUMLAR :::

  1. Sırt dayanacak politik güçleri var galiba
    19 Mayıs 2017 Cuma Saat 19:13 CEVAPLA
    Bakalım sosyal medyada bu Konya Sivil Toplum Örgütlerinin Mardin ziyaretini kutsayan ve onlarla fotoğraf çektirme yarışının altından ne çıkacak. Keramet doğrudan onlarda mı yoksa beraber toplantı düzenledikleri Davutoğlu'nda mı yakında anlaşılır. İki gündür internet o Konyalı STK üyelerinin ve hayranlarının fotoğraflarıyla dolup taşıyor. Üniversite, rektör, akademisyenler, müze. Haydi rektörün ve üniversirenin politik çizgisi belli. Ya bir zamanlar kapı kapı dolaşıp AKP'ye oy vermeyin HDP'ye verin diyen müzecilerin bile şimdi Konya'dan gelen o STKların hacı amca ve teyzelerinin poz poz fotoğrafını paylaşıp haber yapmasına ne demeli? Bunda mutlaka bir iş var.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi verdi: 20 bin atama yapılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Etimesgut mitinginde yaptığ [...]

1 gün önce...

Mardin eski İl Emniyet Müdürü Pekcan vefat etti

Mardin önceki İl Emniyet Müdürü Lütfullah Uğur Pek [...]

1 gün önce...

Hapishanede çok kitap okuyan mahkûm ödüllendirilecek

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı ve Adalet bakanlığı [...]

1 gün önce...

DP Artuklu Belediye Encümenleri Açıklandı

31 Mart Yerel seçimlerinde siyasi partiler aday be [...]

1 gün önce...

Üç kişinin öldüğü kazaya sebebiyet veren şoför tutuklandı

Midyat'ta geçtiğimiz 3 kişinin öldüğü, 16 kişinin [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN