Kudüs'le Türkiye 3.'sü oldular

Kudüs'le Türkiye 3.'sü oldular
25 Mayıs 2018 Cuma Saat 09:38 0

Mardin Mükerrem Tüfekçioğlu İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri Türkiye genelinde düzenlenen gazete tasarım konulu yarışmada Türkiye üçüncüsü oldular.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Gençlik Eğitim Kurumları tarafından organize edilen ilk kıblemiz Mescid-i Aksa’yı, Selahaddin-i Eyyubi’yi, gençlerimizin gündemine taşımayı ve aynı zamanda öğrencilerimizin sosyal ve kültürel yönlerini de kuvvetlendirmeyi amaçlanan İlk Kıbleden Haber Var adıyla Kudüs konulu gazete yarışmasında dereceye giren isimler açıklandı.
Yarışmada Mardin Mükerrem Tüfekçioğlu İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri kendilerinin yazıp tasarladıkları Seyyidem Meryem Gazetesi Türkiye üçüncüsü oldular.

KUDÜS’E FARKINDALIK SAĞLAMAK İÇİN
Yarışma hakkında bilgiler veren Gençlik Eğitim Kurumları Genel Müdürü Barış Çağlayan Çakır, “2017 yılının, Kudüs yılı ilan edilmesinden dolayı ekip arkadaşlarımız ile bir araya geldiğimizde bu konu ile ilgili nasıl bir çalışma yapabildiğimizi konuştuğumuzda Mescid-i Aksa'nın bahçesinde oynayan yavrular aklımıza geldi. Etrafları tel örgü ile çevrilen açık hava hapishanesinde yaşayan sevgili çocuklar ve bu çocukların mücadelesi, eğitim haklarını engellenmesi, evlerin sebepsiz şekilde yıkılması ve sebepsiz şekilde şehit edilmeleri için ne yapabiliriz düşüncesi ile Türkiye genelinde ortaokul öğrencilerin gündemine alabilir miyiz ve bununla ilgili nasıl bir çalışma yapabiliriz konuştuğumuzda İlk Kıbleden Haber Var isimli bir gazetede çalışması yapabileceğimizi ve bu şekilde farkındalık çalışması yapabileceğimizi düşündük. Bu vesile ile Türkiye genelinde çok sayıda eser katıldı. Yarışmalarımızda jüri görevi olan juri üyelerine teşekkür ediyorum” dedi.
Gençlik Eğitim Kurumları Kurucu Temsilcisi Muharrem Turşucu, “Türkiye genelinde gerçekleşen yarışmalardan dolayı Gençlik Eğitim Kurumları idarecilerine, öğretmenlerine teşekkür ediyorum. Bu çalışmaları Türkiye genelinde Gençlik Eğitim Kurumları olarak organize ettik. Yarışmalarımıza büyük ilgi ve alaka vardı. Benim bekledim İlk Kıbleden Haber Var isimli bir gazetede çalışmaların devam etmesini istiyorum” dedi.
Mardin Mükerrem Tüfekçioğlu İmam Hatip Ortaokulu Müdür Yardımcısı Fatih Akman da gazetenin hazırlanmasında emeği geçen öğrenci ve proje öğretmenine teşekkür ederek, "Öğrencilerimizde farkındalık oluşturulması ve ortaöğretim kurumu öğrencilerinin Kudüs’ü anlamaları, anlatmaları, Kudüs’te yaşananlarla ilgili empati kurmaları amacıyla öğrenciler arasında arasında düzenlenen bu yarışmayı çok anlamlı buluyorum. Türkiye genelinde yarışmaya katılan100'e yakın eser arasında ödül almamız da ayrıca anlamlı ve takdire şayan görüyorum. Bu anlamda yüreği Kudüs'la atan ve gazetede emeği geçen öğrencilerimizi tebrik ediyorum."dedi.
Mardin halkının her zaman Kudüs'ün yanında yer aldığını anlatan Akman, "Kudüs, tüm Müslümanların ortak değeridir. Kudüs, kendisine önem verenleri de kendisine ihanet edenleri de gözlemliyor, şahitlik ediyor. Kudüs konusunda öğrenciler kadar akademisyenlerin yazarların da eserler üretmesi gerekiyor. Kudüs için konuşmaktan çok koşmaya adanmalıyız. Kudüs için çalışmalar yapan kurumlara teşekkür ediyorum. Ümmetin hangi derdi, hangi meselesi olursa olsun Müslüman kimliğimizle onların yanında olmamız lazım."diye konuştu.
            Türkiye üçüncüsü olan Gazetenin Genel Yayın Yönetmenliğini Fatih Akman, Yayın Edtörlüğünü Şule Taşgit, Karikatürleri Amne Özgen, tasarımı Sti Zeynep Güneş, Yayın Kurulu ise Hatice Düşünceli Bahar Günder Kadriye Nida Uçur, Firuze Güneş ve Beyza Nur Kusen'den oluşuyor.

İLK KIBLEDEN HABER VAR YARIŞMASINDA DERECEYE OKULLAR
1- Osmangazi İmam Hatip Ortaokulu (İlk Kıble Kudüs Gazetesi)
2- Samsun Hacı Yılmaz Yılmaz Ortaokulu (Mukaddes Gazetesi)
3- Mükerrem Tüfekçioğlu İmam Hatip Ortaokulu (Seyyidem Meryem Gazetesi)
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EĞİTİM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Feci Kazada Bisiklet Sürücüsü Hayatını Kaybetti

Mardin’in Artuklu ilçesinde direksiyon hakimiye [...]

1 gün önce...

Bakan Soylu, Savur'da Yıldırım Çarpan Askerleri Ziyaret Etti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mardin'in Sav [...]

1 gün önce...

4 Maddede Temiz Beslenme!

Günümüzde beslenmenin sağlıklı yaşam için [...]

1 gün önce...

Öğretmenler kaliteli bir eğitim için Lojman İstiyor

Savur ilçesine bağlı Sürgücü Beldesinde bul [...]

1 gün önce...

İyi Parti, AK Parti'ye Meclis'teki Bazı Düzenlemelerde Destek Verecek

AK Parti'nin seçmen tabanını hedefleyen İYİ P [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Mckinsey Hapı…

2
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Dünaysır Serencamı

3
Şerefxan Ciziri
Şerefxan Ciziri

Dua û Rastîya Kurdan…

4
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya

Hediye-i Rahmet: İlim

5
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

IKBY’de Seçime Doğru

6
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Sahipsiz Memleket (3)  

7