Kültür Bakanı Mardin'de tarihi mekanları gezdi

Kültür Bakanı Mardin'de tarihi mekanları  gezdi
22 Eylül 2018 Cumartesi Saat 14:06 0

Güneydoğu Anadolu Bölge gezisine çıkan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Diyarbakır'dan sonra geldiği Mardin'de tarihi mekanları ziyaret etti.

Mardin'de ilk olarak beraberindeki Vali Mustafa Yaman ve AK Parti Mardin Milletvekili Şeyhmus Dinçel ile birlikte Cumhuriyet Meydanı'ndaki bir cafede kahvaltı yaptı. Daha sonra Mardin Müzesi'ni gezen Ersoy ve beraberindekiler burada yetkililerden bilgi aldı. Müzenin arkepark alanında bulunan çocuklarla birlikte sembolik olarak kazı çalışması yapan Ersoy, çocuklarla sikke basarak kumaşa baskı boya yaptı.Daha sonra Ulu Cami'ye geçen Bakan Ersoy yol güzergahındaki esnafları gezerek bir süre sohbet etti. Tarihi camide İl Müftüsü İsmail Çiçek'ten cami hakkında bilgi alan Ersoy, buradan Süryani Cemaatine hizmet veren 3 bin yıllık Deyrulzafaran Manastırı'na geçti. Burada Süryani Metropoliti Saliba Özmen ve Rahip Gabriel Akkurt tarafından karşılanan Ersoy, manastırdaki turistlerle ayaküstü sohbet ederek birlikte fotoğraf çektirdi. Manastır hakkında Salibe Özmen'den bilgi alan Bakan Ersoy daha sonra manastırı gezdi.

Turizmi 12 aya yaymamız lazım

Buradan Antik Dara Kenti'ne geçen Bakan Ersoy burada yaptığı kısa açıklamada, Mardin'in tarihi geçmişine dikkat çekerek Anadolu'nun da Mardin'in de inanılmaz bir değer olduğunu söyledi. Mardin'in doğal ve arkeolojik yapısıyla paha biçilemeyeceğine vurgu yapan Ersoy, "Mardin, Diyarbakır, Gaziantep ve çevresinin geleceğinin turizm açısından çok parlak olduğunu düşünüyoruz. Bunu da bütün dünya ile paylaşacağız. Mardin'de her yol dolu ve güzel ama bu doluluğu 12 aya yaymamız lazım. Bu birinci proje. İkinci projemiz de gelirleri artırmamız gerekiyor. Türkiye şu anda değerinin altına giriyor maalesef, hak ettiği değere getirmemiz lazım. Biz de buna konsantre olacağız." dedi.

Bakan Ersoy daha sonra Kızıltepe ilçesindeki bir düğüne katılarak Şanlıurfa'ya geçecek.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Hakkını aramak için Mardin'den Ankara'ya yürüyor

Nüfus kayıtlarında 14 yıl ölü gözüken ve bu süre z [...]

23 saat önce...

Mühimmat Ele Geçirildi

Dargeçit ilçesi kırsalında jandarma tarafından ger [...]

1 gün önce...

Kızıltepe’de elektrik kesintisi olacak

TEİAŞ tarafından yapılacak çalışmalar nedeniyle Cu [...]

1 gün önce...

İşte AK Parti'de Artuklu Belediye Başkan Adayı

İşte AK Parti'de Artuklu Belediye Başkan Adayı [...]

20 saat önce...

Üniversite çalışanları ve akademisyenler Rektörlüğü Yalanladı

Önceki gün sitemizde yer alan ve Mardin Artuklu Ün [...]

20 saat önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar