Kurban satıcıları fiyatlardan şikâyetçi

Kurban satıcıları fiyatlardan şikâyetçi
14 Ağustos 2018 Salı Saat 12:26 0

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala Mardin'in Midyat ilçesi Ortaçarşı Mahallesi'nde hayvan pazarında görücüye çıkan kurbanlıklar, döviz kurundaki artış ve ABD’nin yaptırım kararlarının dolayı artış gösterdi.

İthal hayvan, yem fiyatlarının yüksek olması, döviz kurundaki artış ve ABD’nin yaptırım kararlarının kurban fiyatların yansıdığını belirten hayvan sahipleri, bayrama kadar piyasayı rahatlatacak önlemler alınması çağrısında bulundular.

Hayvan satıcısı Mahmut İşler, "Kurbanlık getirdik ama daha siftah yapmadık. Fiyatlar normal ama satılmıyor. Bayrama bir hafta kaldı ama daha satış yapamadık. Geçen seneye göre fiyatlar ucuz ama yine de satılmıyor." dedi.

Abdullah Bora ise "Bu sene kurbanlık besledik. Ama hiçbir rağbet yok. Doların yükselmesi nedeniyle alıcı bulamıyoruz. Beslenme konusunda çok harcama yaptık. Yem fiyatları gerçekten çok pahalı olmuş. Arpanın kilosu 1, 25 lira olmuş. Her bir hayvan günde en az 3-4 kilo arpa yiyor. Maliyetimizi çıkaramıyoruz. Bu durumda artık besleyemeyeceğiz. 1- 2 ay daha besleyip sonra et için keseceğiz. Allah büyüktür. İnşallah satılır." şeklinde konuştu.

Suriyeli hayvan satıcısı Muhyeddin Hamdin de "Kurban piyasası çok iyi değil. Piyasa kırıktır. Sabahtan beri belki 2-3 tane hayvan dahi satılmadı. Kum gibi hayvan var, ama alıcı yok. Doların yükselmesi bunun en büyük sebebi. Parası olmayan zaten alamıyor. Olan da Dolara çevirip cebinde bırakıyor. Cebinde parası değer kazanıyor. Paralarını çıkarmaya korkuyorlar. "dedi.

Yunus Gök ise "Gercüş’ten buraya geliyoruz. Kurban Bayramı nedeniyle pazarda yoğunluk var ama satış yok. Hayvanlar çok pahalı. İnsanlar alamıyor. Dolar aldı başını gidiyor. Böyle giderse ülkenin durumu çok kritik bir duruma girecek." dedi

İsmail Sarı da şunları söyledi:

"Piyasa iyidir. Ama bu dolar biraz milleti perişan etti. Ama inşallah düzelir. Güzel bir bayram geçer. Herkes istediğine ulaşır. Geçen seneye göre fiyatlar çok daha ucuzdur. Geçen sene bu malı bu fiyattan alamıyorduk. Herkesin bütçesine göre kurbanlıklar mevcut. Küçükbaş bin liradan başlıyor, 3 bin 500 liraya kadar çıkıyor. Büyükbaş ise 7 bin ile 15 bin TL arasında değişiyor."YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Flaş Haber! Yarım Kalan İşini Tamamlamak için Aday Oldu

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığına AK [...]

1 gün önce...

Acabey: Tarihi Artuklu'yu, modern belediyecilikle bütünleştireceğiz!

Mardin Belediyesi İmar Müdürlüğü görevinde [...]

1 saat önce...

Adaylar, tanıtım toplantısında teşkilatla buluştu

AK Parti Artuklu belediye başkan aday adayları t [...]

1 gün önce...

Güvenlik korucusu adaylarına spor eğitimi ve sözlü mülakat

Midyat'ta güvenlik korucusu alımı için açıla [...]

1 gün önce...

Kaçakçılık operasyonu

Düzenlenen bir operasyonda piyasa değeri 252 bin [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

Yerel Seçimlere Giderken…

1
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Nasıl mı Okudum?

3
Fırat Ensari
4
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Dünaysır Serencamı

7