LGBT etkinliğini düzenlemek isteyenlerden geri adım

LGBT etkinliğini düzenlemek isteyenlerden geri adım
18 Kasım 2017 Cumartesi Saat 01:10 0

Mardin'de düzenlenmek istenen ve halkın büyük tepkisini çeken LGBT etkinliği, gelen tepkiler üzerine gerçekleşmeyecek.

Mardin’de düzenlenmek istenilen "LGBT" etkinliği, halkın tepkileri sayesinde gerçekleşmeyecek.

Etkinliğin düzenleyicileri Bianet ve KAOS GL, programın iptal gerekçeleri hakkında yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “IPS İletişim Vakfı'nın sürdürdüğü, Kaos GL'nin destekleyerek içinde yer aldığı ‘Toplumsal Cinsiyet Odaklı Habercilik’ atölyesinin 18 Kasım’da Mardin’de düzenlenmesi planlanan 11. ayağı gerçekleşmeyecek." denildi.

Düzenlenmek istenen etkinliğe karşı halkın tepkilerini yansıtan basın ve medya kuruluşlarının da hedef gösterildiği açıklamada, söz konusu kuruluşlar hakkında suç duyurusunda bulunulacağı belirtildi.

Bianet'in Kaos GL'nin desteğiyle yürüttüğü 'Toplumsal Cinsiyet Odaklı Habercilik' atölyesinin 18 Kasım'da Mardin'de düzenlenmesi planlanan 11. ayağının gerçekleşmeyeceği ifade edilen açıklamada, etkinliği gündeme getiren İLKHA başta olmak üzere medya kuruluşları hakkında suç duyurusunda bulunulacağı ileri sürüldü.

Açıklamanın devamında şu ifadelere verildi:

"IPS İletişim Vakfı'nın sürdürdüğü, Kaos GL'nin destekleyerek içinde yer aldığı 'Toplumsal Cinsiyet Odaklı Habercilik' atölyesinin 18 Kasım'da Mardin'de düzenlenmesi planlanan 11. ayağı gerçekleşmeyecek.

11. haber atölyesinin de 18 Kasım'da Mardin'de gerçekleştirilmesi planlanıyordu. Ancak İLKHA'nın servis ettiği ve yerel medyanın yanı sıra Sabah Gazetesi web sitesi, Güneş Gazetesi web sitesi, Haber Vaktim ve Yeni Akit gibi ulusal medya kuruluşlarınca yayınlanan, bianet ve Kaos GL'nin hedef gösterildiği ve LGBTİ'ler hakkında nefret söylemi ve tehditler içeren haberlerin ardından, Mardin'deki etkinlik ertelendi.

Bianet, etkinliğin güvenli bir ortamda gerçekleşmesinin sağlanması için Mardin Valiliği'ne başvuruda bulundu. Bianet ve Kaos GL, toplumsal cinsiyet ve LGBTİ odaklı haberciliği savunmaya devam edecek. Haber kuruluşları hakkında suç duyurusunda bulunulacak.

9 Kasım'da İlke Haber Ajansı'nın (İLKHA) servis ettiği ve LGBTİ'lere yönelik nefret söylemi içeren 'Mardinliler: Bu ahlaksızları istemiyoruz!' haberiyle, toplumsal cinsiyet odaklı haber atölyeleri hedef gösterilmeye başlandı. Haber, Çınarın Sesi, Doğru Haber, Hür24, Mardin Life, Hür Seda gibi web sitelerinde de yayınlandı.

İLKHA'nın 15 Kasım'da servis ettiği 'Cinsel sapkınlığı bölgede yaygınlaştırmak istiyorlar' başlıklı haberde ise aralarında Yeşilay Mardin Şube Başkanı Lütfü Günlüoğlu'nun da bulunduğu altı erkek, 'Birçok medeniyetin beşiği olan Mardin'de böyle bir programın yapılamayacağı', 'daha önce inançlı kesimin gösterdiği tepkilerle böyle programların iptal edildiği' gibi şeyler söyleyerek etkinliği hedef gösterdi.

Bu haber Sabah gazetesi web sitesi, Güneş gazetesi web sitesi, Haber Vaktim ve Yeni Akit gibi ulusal medya kuruluşlarınca da yayınlandı."

Hatırlanacağı üzere, Bianet'in yürüttüğü KAOS GL'nin destekleyerek içinde yer aldığı "Toplumsal Cinsiyet Odaklı Habercilik Projesi" adı altında yarın Mardin'de bir program düzenlenmek istenmişti.

Programın yerel ve ulusal basın tarafından duyurulmasının ardından vatandaşlar ve bazı STK'lar, programın toplumun örf, adet, gelenek ve göreneklerine, inancına aykırı olduğunu dile getirerek, programın iptal edilmesi talebinde bulunmuş ve yetkili makamları göreve davet etmişlerdi. YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Dinçel'e Mecliste yeni görev

AK Parti Mardin Milletvekili Şeyhmus Dincel, yeni [...]

1 gün önce...

Hayat Tamircisi' Bu Kez Kartala Protez Ayak Yaptı

Derik ilçesinde yaşayan, sakat hayvanlar ve çoc [...]

1 gün önce...

Bir kan davası daha tatlıya bağlandı

Kızıltepe'de 15 yıl önce İbrahim Kılınç’ [...]

1 gün önce...

“Binler tek yürek” oldu

Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yam [...]

1 gün önce...

OHAL'in ardından yeni düzenleme

OHAL sonrası için yeni düzenleme ile ilgili tek [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Fırat Ensari
Fırat Ensari

….. dir 15 Temmuz

2
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Gençlere Dair...

3
Mehmet Kızılkaya
4
Veysi Elmasoğlu
Veysi Elmasoğlu

Beklentiler…

5