Lavanta Kesesi Üretip Satıyorlar

Lavanta Kesesi Üretip Satıyorlar
10 Ekim 2018 Çarşamba Saat 13:11 0

Midyat'ta 30 aşkın ev hanımı, aile bütçesine katkıda bulunmak için Mezopotamya kültürününü bir yansıması olan 'Şahmeran ile 'Tavuz kuşu' motifleriyle süsledikleri keseleri lavanta doldurarak satışını yapıyorlar.

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Midyat'ta, 30 kadın, lavanta kesesi yapıp satıyor. 

Kadınlar, ilk önce 'çapan' adını verdikleri kumaş türünü kese ölçülerinde kesip, üzerlerine Mezopotamya kültürünü yansıtan 'şahmeran ve tavus kuşu' resimlerini işliyor. Daha sonra bu keselerin etrafı ve ağzının kapatılması için de el işlemeli oya şeklinde nakış işleniyor. Bu işlemlerin ardından Midyat Çok Amaçlı Toplum Merkezi'nde bir araya gelen kadınlar, evlerinde hazırladıkları keselerin alt bölümüne elyaf koyduktan sonra içlerine de kuru lavanta çiçeği dolduruyor, elyafı da tekrar üzerine bırakıyor. Bu işlemlerin ardından keseler kapatılıp satışa hazır hale getiriyor. Her yıl 4 bin civarında lavanta kesesi üreten kadınlar, bunları turistlerin yoğun ziyaret ettiği Kaymakamlık Konuk Evi'nde tanesini 10 liradan satışa sunuyor.

Midyatlı kadınlarla birlikte projeyi gerçekleştirdiklerini belirten Midyat Çok Amaçlı Toplum Merkezi Yöneticisi Gülten Erol, "Midyat'ta lavanta keseleri hazırlıyoruz. 30 kadın bu işte çalışıyor. İlk önce nakışların işlemesini yapıyorlar, daha sonra içlerini kuru lavanta doldurup satışa hazır hale getiriyorlar. Konuk Evi'nde turistlere, sergilerde bunları satıyoruz. Bu şekilde kadınlarımız da para kazanıyorlar. Lavanta keseleri ferahlatıcı ve kalıcı kokusuyla dolaplarda, çekmecelerde elbiselerin arasına konuluyor. Uyku sorunu olanlar ve yoğun stres altında çalışanlar için rahatlatıcı, kas ve eklemlerdeki gerilimi, ağrıları azaltıcı etkisi var" dedi.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Hakkını aramak için Mardin'den Ankara'ya yürüyor

Nüfus kayıtlarında 14 yıl ölü gözüken ve bu süre z [...]

16 saat önce...

Sun, Adaylık başvurusunda bulundu

DBP Mardin İl Eşbaşkanı Şeyhmus Sun, Artuklu Beled [...]

1 gün önce...

Mühimmat Ele Geçirildi

Dargeçit ilçesi kırsalında jandarma tarafından ger [...]

1 gün önce...

Kızıltepe’de elektrik kesintisi olacak

TEİAŞ tarafından yapılacak çalışmalar nedeniyle Cu [...]

21 saat önce...

Üniversite çalışanları ve akademisyenler Rektörlüğü Yalanladı

Önceki gün sitemizde yer alan ve Mardin Artuklu Ün [...]

13 saat önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar