MÜSİAD ve Yerel Medya

25 Aralık 2017 Pazartesi Saat 17:16

              Uzun süre ikinci sınıf işadamı muamelesi gören ve bir çok çevrenin Müslüman işadamları olarak gördüğü MÜSİAD, 27 yıl önce dünyada saygın bir Türkiye hayaliyle yola çıkan hassasiyet sahibi bir grup iş adamlarının “Yüksek Teknoloji Yüksek Ahlak” sloganıyla bir araya gelerek kurduğu muhafazakar bir dernek.

              Ulusal ve uluslararası düzeyde bağımsız ve bağlantısız hareket eden bir işadamları derneği olarak misyonunu açıklayan MÜSİAD, önceden belirlenen ilke ve değerleri paylaşan üye sayısını artırarak, üyeleri arasındaki dayanışmayı geliştirmek ve kendi içinde sağladığı bu birlik ve beraberlik ruhuyla ülkemizin maddi ve manevi yönden gelişmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

              Çorbacıların bile fişlendiği, İHL'li olmanın öcü olarak tanımlandığı, Kur’an Kurslarının kapatıldığı, üniversitelerde başörtüsü zulmünün her yeri sardığı, yani anlayacağınız irtica geliyor, laiklik elden gidiyor tamtamları ile yeri göğü inleten süreçte, yeşil sermaye de payına düşeni almıştı. İşte o süreçten bugünleri ilmek ilmek arşınlayarak dünya genelinde 60.000’e yakın işletmeyi temsil eden 12 bin üyesi ile MÜSİAD, yaklaşık bir milyon 600 bin kişiye istihdam sağlıyor.

              Yurtdışında 68 farklı ülkede toplamda 181 nokta ile hizmet veren, yurtiçinde ise 86 irtibat noktası bulunan MÜSİAD, ekonomik gelişmenin yanında Hakkın ve hukukun, adaletin ve eşitliğin, barışın ve güvenin, refahın ve mutluluğun sağlanması için büyük bir çaba sarfediyor.

              Mardin'de büyük bir saygınlığı sahip MÜSİAD, iş dünyasına olduğu kadar toplumun diğer kesimleri için de örnek bir eğitim, rehberlik, danışmanlık merkezi haline gelen, uygulama ve çalışmalarını profesyonel düşünce zeminine oturtuyor.

              Bu anlamda Mardin MÜSİAD, bu sefer ilimizde düzenlediği "Yerel Medyada Dönüşüm ve Yeni Arayışlar Çalıştayı" ile biz gazetecilerin sorunlarını ve medya sektöründeki değişimi masaya yatırdılar.

              MÜSİAD Mardin Şube Başkanı Mehmet Nurettin Kasap'ın ev sahipliğinde, MÜSİAD Basın Yayın Medya Sektör Kurul Başkanı Ömer Karadeniz'in organizasyonunda düzenlenen çalıştay; Kuzey Haber Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Erken moderatörlüğünde Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Arslan, Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak, Anadolu Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Metin Mutanoğlu ve Mardin Gazeteci ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Kadir Üründü yerel ve ulusal medya temsilcilerine yönelik birer sunum yaptılar.

              Çalıştayda ilk sözü alan Anadolu Ajansı Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Yayın Yönetmeni Metin Mutanoğlu, basılı medyanın artık yerini dijital medyaya bırakmaya başladığını hatırlatarak konuşmasının özeti olarak "Basılı medya yavaş yavaş yerini dijital medyaya terk ediyor. Bunun karşısında nasıl duracağız? Artık herkesin akıllı telefonları, tabletleri var. Odama her sabah gazeteler gelir ama çoğu zaman açmaya fırsat bulamam. Çünkü internetten takip ediyorum. Artık bu, özellikle büyük medya kuruluşları için ciddi sıkıntı oluşturuyor."ifadelerini kullandı.

              Dijital medyanın gelişmesiyle yerel medyanın küreselleştiğini ifade eden Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak, yerel medyanın gelişmesinin aynı zamanda ulusal medyaya da çok katkısı olduğunu dikkat çekti.

              MÜSİAD Basım, Yayın ve Medya Sektör Kurulu Başkanı Ömer Karatemiz de dijitalleşmenin gelişmesi ve sosyal medyanın ortaya çıkmasıyla basın dünyası ve okuyucu kitlesinde büyük bir dönüşüm yaşandığını vurguladı.

              Çalıştayda bölge gazetecileri adına sunum yapan Mardin Gazeteci ve Yazarlar cemiyeti Başkanı Kadir Üründü ise yerel medyanın, yerelin güçlendirilmesi ve doğru uygulamaların çoğalmasında önemli katkılarda bulunduğunu işaret etti. Türkiye’de yerel televizyonu bulunmayan tek büyükşehrin Mardin olduğunu hatırlatan Üründü, Mardin'de yayın yapan gazete ve görev yapan gazeteciler hakkında bilgiler verdi. Bölgemizde devletin farklı zamanlarda üretimi ve istihdamı arttıracak teşvik ve destek paketleri açıkladığını hatırlatan Üründü, her biri aynı zamanda birer yayıncılık işletmesi olan gazetelerin yaşanan bu zor süreçte benzer paketler kapsamında destek kapsamına alınmamasından yakındı.

              Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Şube Başkanı Nurettin Kasap ise bir manifesto niteliğindeki konuşmasında ise "Medeniyetlerin, Bereketin, Stratejik noktada bulunan Coğrafyalarda bulunmanın, yaşamanın ayrıcalığı olduğu kadar, bedeli de vardır. Dünyada nerede savaş ve gerginlik varsa orda zenginlik ve stratejistlik vardır. Türkiye'de bu bereketin, eşsiz coğrafyanın olduğu noktadadır. Yakın coğrafyamızda yaşananlar ve ülkemizde yapılmak istenen kötülüklere hep birlikte şahit olduk. Bizler her kurumumuzla güçlü olmak zorundayız. Ülkemizin büyük hedefleri var, Bu hedeflere ulaşmak için, İleri Teknolojiyi yakalamak, Katma değerli ürün üretmek için ALINTERİ’ye  AKILTERİ’yi  eklemek zorundayız.  Kaliteli Eğitim, İyi işleyen Adalet ve Hukuk ile beraber BASINA da büyük işler düşüyor.  Ülkemizin Gelişmiş ülkeler sınıfına ulaşması için sadece ekonomik alanda değil, birçok alanda çalışan MÜSİAD bir hastanenin laboratuarı, rontgeni gibi çalışıyor, sorun ve sıkıntıları tespit ediyor, reçetesini hazırlayıp muhataplarına sunuyor. Devlet, Hükümet, Siyaset, Kurumlar millete hizmet için vardır, bu hizmetler yeterli verilemiyor, kurumlar iyi işlemiyorsa, bir kısım müsebbibi de bizleriz. STK lar, BASIN ve MEDYA olarak, Sorunların, Eksikliklerin, Yanlışların üzerine üzerine gideceğiz, çözüm önerileri sunacağız. Güzel yapılan işleri de destekleyeceğiz, moral vereceğiz, alkışlayacağız."ifadelerine yer verdi.

              Yakaladığı her fırsatta Mardin'e dair sorun ve çözüm önerilerini yüksek sesle dillendiren Kasap, çalıştayda da kültür turları kapsamında Antalya-Mardin uçak seferlerinin en kısa sürede başlaması, yerli otomobil fabrikasının Mardin'de kurulması ve Yüzyılın Projesi olan Cazibe Merkezlerinin en kısa sürede açıklanması gerektiği gibi Mardin'e dair projelerini anlattı.

              Bir gün boyunca dolu dolu geçen çalıştayın hazırlanmasından dolayı biz gazeteciler olarak bizden çok bizi düşünüp bu anlamlı etkinliğe imza attıkları için başta Şube Başkanı Sayın Nurettin Kasap olmak üzere emeği geçen herkese meslektaşlarım adına teşekkür ediyorum. Bir teşekkür de çalıştayda bölge gazetecileri birebir davet ederek programa katılımlarını sağlayan BİK Mardin Şube başkanı Adnan Günbegi ve gazeteciler adına bir sunum yaparak sorunlarımızı gündeme getiren cemiyet başkanı Kadir Üründü'ye.

              Bu arada son olarak her ne kadar iktidara yakın bir işadamı derneği olarak lanse edilse de Mardin özelinden olaya yaklaştığımızda MÜSİAD'lı işadamlarının gerek kayyum belediyelerinden gerekse de resmi kurumlardan ihale alamamaktan yakındıklarını kamuoyunun bilgisine sunmak istedim.

 


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. 28 Şubat'a dair; 3 Mahkum 2 Mektup 15 Mart 2018 Perşembe Saat 12:24
2. #VicdanKonvoyu 07 Mart 2018 Çarşamba Saat 18:06
3. Yozlaşan Kültürümüz ve Gençlik 28 Şubat 2018 Çarşamba Saat 18:04
4. Yalakalık üzerine... 21 Şubat 2018 Çarşamba Saat 18:03
5. 28 Şubat ve Mazlum-Der 14 Şubat 2018 Çarşamba Saat 18:15
6. TIP Fakültesi için Son Fırsat 06 Şubat 2018 Salı Saat 12:46
7. Tıp Fakültesini Hak etmiyor mu bu Memleket? 30 Ocak 2018 Salı Saat 21:00
8. Mardinliler Tıp Fakültesi İstiyor 23 Ocak 2018 Salı Saat 17:05
9. Ayrılmaz ikili: Umut ve Ölüm 15 Ocak 2018 Pazartesi Saat 18:17
10. Mardin, Bediuzzaman'a da Sürgün yeri olmuş 08 Ocak 2018 Pazartesi Saat 18:15

YORUMLANANLAR :::

Kızıltepe'de Elektrik kesintisine tepki var

Kızıltepe'de bir çok köyde bugün elektrikler [...]

1 gün önce...

Miroğlu, oğlu Zerdeşt için mevlit okuttu

AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, hayat [...]

1 gün önce...

Afrin İçin Meşaleli Zafer Yürüyüşü

Mardin’in Artuklu ilçesinde Artuklu 1071 Derne [...]

22 saat önce...

7'nci kattan düşen çocuk feci şekilde can verdi

Kızıltepe'de bir apartmanın 7'nci katından dü [...]

1 gün önce...

"Çanakkale'nin ruhunda ötekileştirme yoktur"

Kızıltepe Zahireciler Derneği ve Mardin Toplums [...]

1 gün önce...