Mardin 4. Tarım Fuarı Açıldı

Mardin 4. Tarım Fuarı Açıldı
12 Mayıs 2017 Cuma Saat 23:37 0

Mardin’de bu yıl 4’üncüsü düzenlenen "Uluslararası Mardin Tarım Ekipmanları, Gıda ve Hayvancılık Fuarı” protokol krizi ile açıldı.

Mardin’deki bir alışveriş merkezinin fuar alanında düzenlenen 4. Uluslararası Mardin Tarım Ekipmanları Gıda ve Hayvancılık Fuarı (MAGROTEX 2017) açıldı. Fuar, düzenlenecek resmi tören ile açılması planlanıyordu, ancak yaşanan protokol krizi nedeniyle resmi açılışı yapılmadan açılmış oldu.

Saat 14.00’teki resmi açılış törenine katılmak için fuarın düzenlendiği alana gelen Mardin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Vali Mustafa Yaman, girişte ilçe kaymakamları, il protokolü ve fuar yetkilileri tarafından karşılandı.

Kendisini karşılayan herkesle tokalaşan Vali Yaman, daha sonra açılışın yapılacağı salona geçti, ancak ön taraftaki tüm koltukların dolu olduğunu gördü. Protokolde yeri ayrılmayan Vali Yaman, daha sonra salondan ayrılarak fuardaki stantları gezdi.

Vali Yaman’a Mardin milletvekilleri Orhan Miroğlu ile Ceyda Bölünmez Çankırı ve il protokolü eşlik etti. Fuar alanındaki stantları tek gezen Vali Yaman, ürünler hakkında stant görevlilerinden bilgi aldı.

“Mezopotamya’nın bereketli ovalarının merkezindeyiz”

Fuar alanında gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Yaman, fuarın bölge için çok önemli olduğunu söyledi. Yaman, “Mezopotamya’nın bereketli ovalarının merkezinde olan bir iliz. Çok güzel tarımsal faaliyet yapıyoruz. Üreticilerimizin hem bilgi becerileri hem de sektöre katkıları çok büyük. Bu nedenle de bu tür fuarları önemsiyoruz. Hem Valilik olarak hem de Büyükşehir Belediyesi olarak da bu fuarlara katkıda bulunuyoruz. Ürün yetiştirmekten ziyade sektördeki üreticilerimizin teknolojiyi de öğrenmesi ve teknolojiden haberdar olması gerekiyor. Bu fuara da teknoloji ağırlıklı firmalar daha çok katılıyor. İlimize ve üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

“Turist sayımızda yüzde 90 artış var”

Mardin turizmi hakkında bilgiler paylaşan Vali Yaman, “Mardin moralde kazanıyor. Az önce verileri aldık. Geçen senenin ilk 4 ayına göre turist sayısında yüzde 90 artış var. Mardin merkezdeki yatak sayısının doluluk oranı yüzde 100’dür, ilçelerde yüzde 80’dir. Mardin genelinde yatak kapasitemizde doluluk oranı yüzde 90’dır. Şehir daha hareketli oldu. İnşallah bu şekilde devam edecek.” diye konuştu.

“Mardin ‘3 T’den oluşuyor”

Uluslararası Mardin Tarım Ekipmanları Gıda ve Hayvancılık Fuarı’nın (MAGROTEX 2017) 4’üncü kez uluslararası düzeyde yapıldığını kaydeden Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, Mardin olarak bu tür organizasyonlar nedeniyle mutlu olduklarını söyledi.

Çankırı, “Mardin ‘3 T’den oluşuyor. Bunlar Tarım, Turizm ve Ticaret’tir. Bunların hepsi bir birine bağlı olarak Mardin’in kalkınmasında önemli etkenlerdir. Bu gibi fuarlar, Mezopotamya Ovası’nda tarımın daha modern bir şekilde yapılmasına vesile olacaktır. Topraklarımız GAP sulama kanalıyla da kavuştuğunda Mardin’in kesinlikle hiçbir şeye ihtiyacı olmayacaktır. Şu an turizm açısında da ilimizde cuma, cumartesi ve pazar günleri doluluk oranını yüzde yüz yakaladık. Herkesi Mardin’e bekliyoruz.” dedi.

“Mardin bir cazibe merkezi ve üssü olacak”

Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu ise şunları söyledi: “Bölgedeki anormal durumlara müdahale ettiğimizde böyle bir sonuç ile karşılaşacağımızı biliyorduk. Bu normalleşme süreciydi. Bu normalleşme süreci giderek daha da güçlenecek diyorduk. Tahminlerimizde yanılmadık. Ben bugün Silopi’ye gittim. Orada bir kaza sonucu vefat eden iki kardeşimizin taziyesinde bulundum. Orada da bunu gördüm, insanlar gayet huzurlu, rahat bir şekilde sokaklara çıkılabiliyor. Bir kalabalık var, cıvıl cıvıl bir ortam var. Ama Mardin diğer illerimize göre biraz daha farklı bir dinamizme sahip. Her şeyden önce bir kültür, tarih ve inanç şehriyiz. Dolayısıyla bu tür fuarlar Mardin’in geleceğine çok büyük katkılar sağlayacaktır. 4’üncüsü yapılan fuar, uluslararası bir çapta, çok farklı ürünler sergileniyor. Mardin’de üretilen bu ürünlerin hem Türkiye piyasasıyla hem de komşu ülkelerimiz başta olmak üzere dünya ile tam anlamıyla buluştuğunu söyleyemeyiz ama bu buluşmaya bir ön adımdır. Bence Mardin önümüzdeki yıllara hazırlanıyor. Bölgedeki konjonktüre baktığınız zaman barış süreçlerinde yeniden inşa süreçlerinde hem Suriye’de hem Irak’ta ve hem de savaştan zarar gören başka coğrafyalarda Mardin’in bir cazibe merkezi ve üssü olacağını şimdiden söyleyebilirim. GAP ile buluşacağız. Bütün bu çabaları bir arada düşündüğünüz zaman gelecekte çok güzel şeyler olacak diye biliyoruz.”

“Fuara 200 firma katılım gösterdi”

Mardin Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve Kızıltepe Ticaret Borsası’nın öncülüğünde düzenlenen 4. Uluslararası Mardin Tarım Ekipmanları Gıda ve Hayvancılık Fuarı’na (MAGROTEX 2017) 25’i yabancı 200 firma katıldı.

15 Mayıs’a kadar kapılarını açık tutacak fuarda; tohum, gübre, yem, fidan, sulama üniteleri, seracılık, ilaçlama gibi tarım ve tarım teknolojileri ürünlerinin yanında gıda ürünleri de sergileniyor.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayram [...]

1 gün önce...

HDP: İkinci Tura Kalmazsak Muharrem İnce'yi Destekleriz

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, Cumhurbaşk [...]

1 gün önce...

Kamışlı'ya Çıkan Bir Tünel Daha Bulundu

Nusaybin ilçesinden Suriye’nin Kamışlı kenti [...]

1 gün önce...

Hüda Par: Halkımızın sesi olmaya devam edeceğiz

HÜDA PAR Mardin Milletvekili aday adayı Mahmut K [...]

1 gün önce...

Mukabele sünnetine yoğun ilgi

Ramazan ayıyla başlayan mukabele sünnetini ihya [...]

1 gün önce...