Mardin Kızıltepe Protokol Yolu’nda sona gelindi

Mardin Kızıltepe Protokol Yolu’nda sona gelindi
11 Ocak 2018 Perşembe Saat 11:28 4

Bir şehri yeniden inşa eden Mardin Büyükşehir Belediyesi, Mardin’in en önemli ulaşım noktalarından biri olan ve Protokol Yolu olarak bilinen Mardin Kızıltepe D-950 Karayolu, yeni görünüme kavuşuyor.

Mardin Valisi/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman: “Hayata geçirdiğimiz projelerimiz bittikçe Mardinimiz yeni görünümüne kavuşuyor”


Mardin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kardeş Belediye Projesi kapsamında hayata geçirilen ‘Mardin Kızıltepe Protokol Yolu Orta Refuj Peyzaj Düzenlemesi’nde sona gelindi. Yaklaşık 6 aydır devam eden proje kapsamında yaklaşık 16 kilometre uzunluğunda ki orta refüje 90 bin metrekare çimin yanı sıra çınar, oya, palmiye, monalyadan oluşan yaklaşık 5 bin fidan dikildi.

Protokol yolu kenarlarına ise 100 bin adet küçük fidan, orta refüjlere ise 80 bin lale dikildi. Protokol yolunun iki noktasına 250 tonluk iki adet su deposu yapılarak orta refüjün tam otomatik sistemle sulanması sağlanacak.

Çalışmalar hakkında açıklama yapan Mardin Valisi/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman, “Hayata geçirdiğimiz projelerimiz bittikçe Mardinimiz yeni görünümüne kavuşuyor” dedi.

“Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla başladı”

Şehrin şantiyeye döndüğü ifade eden Yaman, şunları söyledi: “Mardin Büyükşehir Belediyesi bize tevdi edildiği zaman şehrin bütün noktalarına dokunacağımızı söylemiştik. Bunun için kolları sıvazlayarak arkadaşlarımızla birlikte yola koyulduk. Projelerimizi hayata geçirdiğimiz de şehir adeta bir şantiye alanına döndü. Mardin’in kanayan yaralarından biri olan trafik sorununu büyük ölçüde hafifletmek için Kızıltepe Kavşağı Battı Çıktı Projesi’ni hayata geçirdik. Hemşehrilerimizin sıklıkla kullandığı ve her yıl yüzbinlerce misafirimizin şehri gezmek için kullandığı Protokol Yolu düzenlemesini, kardeş belediyemiz Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla başlattık”

“Hemşehrilerimize hayırlı olsun”

Projenin şehir girişine yeni bir hava katacağını söyleyen Yaman, projenin detayları ile ilgili, “Yaklaşık 16 kilometre uzunluğunda ki Protokol Yolu’nun 25 bin metreküp toprak serimi yaptık. 90 bin metrekare çim serimi ile birlikte çınar, oya, palmiye, manolya gibi binlerce fidan, on binlerce çiçek dikimi gerçekleştirdik. 2 adet 250 tonluk su deposuyla tam otomatik olarak orta refüjün sulanması sağlanacak” dedi.

“Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum”

Projenin Mardinlilere hayırlı olmasını dileyen Yaman, “Bu çalışmalarımızın hepsi hemşehrilerimiz için. Çalışmalarına başladığımız projelerimiz bir bir bittiğinde şehrimiz yeni bir görünüme kavuşuyor. Bu projeye katkı sunan kardeş Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne ve emeği geçen mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” diye konuştu.


YORUMLAR :::

 1. Ahmet
  11 Ocak 2018 Perşembe Saat 21:32 CEVAPLA
  Sayın Vali /Büyükşehir belediyesi atanmış başkanı olarak ilimiz Artuklu ilçesinde yapılan Kamor alanında Ağaç katliamı yapılmakta burayla ilgilenirse iyi olur.Bir tarafı yeşillendirmek için çaba harcarken ,diğer tarafta ağaçları kesmelerine müdahale etmeniz gerekiyor
 2. KIZILTEPELİ
  11 Ocak 2018 Perşembe Saat 13:25 CEVAPLA
  BU AĞACLAR TUTARMI BU GÜNEŞTE BELLİ DEĞİL.BU AĞACLAR 6 AY SONRA BİRELERİ YOL DAR DİYE SÖKERMİ BELLİ DEĞİL ÇÜNKÜ MARDİN YOLU YAZ BOZ OLMUŞ 3 ŞERİR YOLDA DERİM SEÇİM SONRASI NE OLACAK 47 BİN AĞAÇ YİNEDE ŞİMDİLİK FENA OLMAMIŞ REFUJ YERİNE ARABALARIMIZI SULUYORLAR YOLU SULUYORLAR
 3. Fatih Yılmaz
  11 Ocak 2018 Perşembe Saat 12:28 CEVAPLA
  Kızıltepe kızıltepe olalı ilk defa böyle güzel bir hizmet gördü. Yeşillendirme ve ağaçlandırma sayesinde köy görünümünden çıkıp şehir havası esmeye başladı. Lakin bu kadar güzel bir çalışma sonucunda nasıl olurda sulama sistemini oturtmadılar hayretler içinde kalıyorum.
  Yolu değil lütfen yeşil alanı sulayalım.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Derikli Hakim ve Savcı Kardeşler Aynı Gün Dünya Evine Girdi

Derik ilçesi nüfusuna kayıtlı Hakim Mahammed [...]

1 gün önce...

Maganda kurşunuyla hayatını kaybetti

Kızıltepe ilçesinde maganda kurşununun isabet [...]

1 gün önce...

Kadın girişimci yetim ve öksüzlere de el uzatacak

Midyat’ta bayan kuaförü, cilt bakımı ve güz [...]

1 gün önce...

Engellilerin sertifika heyecanı

Midyat Engelliler Derneği ve İŞKUR(Türkiye İ [...]

1 gün önce...

Mardin Polisi, 6 Yıl Önce İşlenen Cinayeti Aydınlattı

Artuklu ilçesinde 6 yıl önce silahla öldürül [...]

1 gün önce...