Mardin Mutfağını Dünyaya tanıtacak!

Mardin Mutfağını Dünyaya tanıtacak!
10 Temmuz 2014 Perşembe Saat 15:34 0

Mardinli Milli aşçımız ve aynı zamanda TRT 6'de Kürtçe yemek programı hazırlayıp sunan Süleyman Engin’in, Mardin Mutfağını dünyaya tanıtmak için hazırladığı projeye AB’den onay geldi.

Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü adına hazırlanan ve AB tarafından onaylanan 250 bin avroluk projenin koordinatörlüğünü yapan Süleyman Engin, Mardin Mutfağının dünyaya tanıtılması ile bölgenin kültür turizm üstüne dönüşeceğini söyledi.
Mardin’in önemli bir turizm potansiyeli ve bunun yanında tarihi derinliğinden gelen çok önemli gastromomik bir kültüre sahip olduğunu söyleyen Milli Aşçımız Engin, “4 yıldan beri Mardin’de yaptığımız çalışmalarla Türkiye’de çok iyi bilinen damak zevkimiz ve kültürümüzün uluslararası alana çıkarılması gerektiği düşüncesiyle bir proje başlattık.”dedi.
Proje kapsamında Mardin’de yer alan tüm kurum, kuruluş ve STK’larla işbirliği içerisinde olduklarını söyleyen Engin, Mardin’in damak kültürünün dünyaya tanıtılması bağlamında yola çıktıklarını ifade etti.
Proje kapsamında Mardin’de uluslararası bir yemek yarışması yapmayı planladıklarını belirten Engin, Mardin gastronomisini özel bir menü ile Dünya Olimpiyatlarına da katılmayı planladıklarını söyledi.
Mardin’e, Uluslararası anlamda dünyada daha önce isim yapmış aşçıları da Mardin’e getirerek Mardinli aşçılarla buluşturmayı amaçlayan Engin, “Projemiz kapsamında ulusal ve uluslar arası tanıtım organizasyonlarından yemek yarışmalarına, Mardin’in Gastronomi ve Turizm konularında sektör temsilcileri için yapılacak eğitim ve konferans çalışmalarından Mardin yemeklerinin dünya mutfağı standartlarında revize edilmesine kadar birçok etkinlik hayata geçirilecek. Bir yıl sürecek projede 6 ay boyunca da aşçılara eğitim verilecek. Bu projemizle Mardin yemeklerini sadece Türkiye'ye değil, bütün dünyaya tanıtacağız. Mardin'i "gurme kenti" yapmak için çalışıyoruz. Kente gelen herkese mevsimine göre Mardin yemeklerini tanıtacağız. Denize ve kuma doyan, tarihi ve turistik yerleri her zaman gezen insanların artık farklı şeyler arıyor. Biz de Mardin’i gurme kenti yapmayı hedefliyoruz. Bunun için de altyapımızı oluşturmamız lazım. Mardin yemeklerini sadece Türkiye'ye değil, bütün dünyaya tanıtacağız. Bunu yaparken yemeklerimizin sadece lezzetini değil, sosyalleşmedeki önemini de aktaracağız.”
Dünyaca ünlü şefler tarafından verilecek 30 kişiyle sınırlı eğitimlere katılmak isteyen Mardinli aşçılar kayıt yapmak için Milli Aşçımız Süleyman Engin’in iletişim bilgilerinden kendisine ulaşabilirler. Eğitime alınacak 30 kişi arasından seçilecek olan 5 Mardin'li aşçımız, İspanya Madrid’te düzenlenecek olan gastromomi etkinlikleri kapsamında ki mutfak olimpiyatlarında yarışmaya hak kazanacak.
Proje sonunda Mardin Yemekleri ile ilgili olarak bir belgesel ve kitapta yayınlanacak.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

MARDİN MUTFAĞI HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Sinanoğlu, Artuklu İçin başvurusunu yaptı

Eski dönem AK Parti Mardin İl Başkanlığı gö [...]

1 gün önce...

İşte AK Partinin Mardin'deki Aday Adayları Listesi

Mardin ve ilçelerinde 2019 Mart Yerel seçimleriy [...]

1 gün önce...

Flaş Haber! Yarım Kalan İşini Tamamlamak için Aday Oldu

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığına AK [...]

13 saat önce...

Bağış, diğer adaylardan farkını açıkladı.

AK Parti'den Belediye Başkan Aday Adayı olan Orh [...]

1 gün önce...

Sümer: Artuklu'nun potansiyelini de sorunlarını da biliyorum!

Artuklu'da AK Parti'den belediye başkan adayı ol [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

Yerel Seçimlere Giderken…

1
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Nasıl mı Okudum?

3
Fırat Ensari
4
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Dünaysır Serencamı

7