Mardin Projeleri (Beklenti-Sıkıntı ve Talepler)

Osman Yıldız


osmy47@gmail.com

Mardin Projeleri (Beklenti-Sıkıntı ve Talepler)

07 Ağustos 2017 Pazartesi Saat 15:12

                     Mardin Projeleri (Beklenti-Sıkıntı ve Talepler)
            Mardin’den bahsederken ve ilk söze başlarken (Kadim şehir,Tarihi şehir,Tarım ve Turizm şehri) diye başlarız gururla... Bu gerçek terimlerin yanına yine gururla koyacağımız çok daha fazla güzel özelliği olan Mardin’in, kültürü,insanı-insanlığı,yaşam tarzı,dilleri ve yaşam dinleri de cabası.Yazarken ben kendim, görmediğim,bilmediğim yada dile getirmeyi unuttuğum  başka harika yönleri olduğuna inanıyorum.İnsanın böyle bir memleketi,şehri ve yaşam yeri olması tarifsiz artı ayrıcalık ve nimet olsa gerek.Bundan dolayıdır ki, bu şehrin insanı ve içinde yaşayanlar  çok şanslı olduğunu kabul etmesi gerekir.Ben ve sizler nice yaşam zorluğu olan,imkansızlıklarla dolu şehirler biliyor ve görmüşüzdür. 
           Şimdi yazıyı okumaya başlayanlar bu adam” neden bahsediyor,sözü nereye getirecek” diye içinizden bir soru geçtiğini tahmin eder gibiyim.Hadi asıl konumuza girişimizi yapalım ve niyetimizi belli edelim o vakit…
           Yukarıda güzel yönlerine değindiğim Mardin hep böyle güllük-gülistanlık mıdır? Tabi ki,HAYIR. Yaşam zorluğu,eksikliği ve insanlarının offff dediği yönleri yok mudur? Tabi ki, VARDIR. Bugünkü yazımı kısa tutarak bunlardan birkaç tanesine değineceğim.
1-Şehrin bir çok yerinde yapılacak olan “ Battı-Çıktı Projeleri” Ben bu projeleri desteklerken ve şehir trafiğine  artı katkı sunacağına inanan biri olarak.Bu projelerin kısa vadeli düşünerek yapılmasına da karşıyım.Bunu Mardin için bir eksiklik olarak okuyorum.Madem ki projeyi çiziyorum ve onaylatabiliyorum, 10 yıllık değil 50 yıllıktan daha uzun zamanı karşılayabilecek olmalıydı.Paylaşılan resimlerinden  esinlenerek bu yorumları yapıyorum.Gelişen dünya,gelişen Türkiye ve gelişen Mardin’e çok kısa bir süre sonra bu battı-çıktı projeleri yetersiz olacak diye düşünüyorum.Hayırlısıyla şu anda başlama safhasına getirip , kazım işleri başlamış, zaten dar caddeleri olan-engebeli zemine sahip ve çevre yolları olmayan güzelim Mardin, biraz zorluğa,toz yutmaya,trafik sıkışıklığına katlanacaksın.Biraz sabır diyorum.
2-Birinci Cadde esnafın durumu,esnaf kan ağlıyor tabirleri çok kullanılıyor,trafikten,alışverişten ve ticaret yapamamaktan ve daha farklı konulardan  muzdaripliğin yanında şikayetçi.Ben 1. Cadde ile ilgili meselenin işleyişinin resmi yönünü,varsa farklı bir hazırlık aşamasını ve oradaki yaşam hakkında doğrusu fazla bilgi sahibi değilim.Ondan dolayı yorum yapmadan sadece “İlgililer” yetkililer bu yazıyı okursa böyle bir şikayetin olduğunu bilmeleri açısından dile getiriyorum.Başkaları da benden önce çok defa konuyu ele almıştı.Benimkisi kaçıncı baskı olur bilmiyorum.Bundan dolayı beni bağışlayın konuyu sıcak tutmaya çalışıyorum ..
3-4-5 vs başlıklar…Vazgeçtim bugün bu iki konu yeterli diyor ve sonuç kısmına geçiyorum.
SONUÇ: Hayat öyle sanıldığı kadar kolay değildir.Kolay olsa bir anlamı olmazdı.Her işin bir bedeli vardır.Bu bedeller bazen ağır-bazen hafif olur.Sabır ve zaman her şeyin ilacıdır.Gülü seven dikenine katlanır derler.”Zehri önemli kılan dozu dur.” Umutla ve iyi niyetle Mardin için iyi şeyler yapılıyor ve yapılacağına inanıyorum. Yazının sonunu şu “fıkra gibi okuyacağınız,SÖZÜN ÖZÜ” ile bitireyim. “Ahbapları Nasredddin Hoca’ya, “Burnun hangi tarafta? Diye sorarlar.Hoca da ensesini  gösterir.Bu davranışa  hayret  edip: “Senin burnun orada mı? Tamamıyla aksini gösteriyorsun”  dediklerinde Nasreddin Hoca şöyle cevap verir:” Bir şeyin aksini bilmeyen, aslını ve doğrusunu bilemez.” der. Bizlerde konulara,durumlara ve olayların aslını bildikten sonra,yorum yaparsak sağlıklı bir yol izlemiş oluruz,,,,Tavsiyesiyle,,,Kalın sağlıcakla.


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Eşsiz Sermayemizi (Ömür) Nasıl Tükettik 02 Ocak 2018 Salı Saat 13:45
2. Öyle Bir Bayram Düşlüyorum İşte… 03 Eylül 2017 Pazar Saat 23:33
3. Savaş Meydanlarında Maneviyat 27 Ağustos 2017 Pazar Saat 16:49
4. 15 Temmuz’u Bilerek Yaşamak Önemlidir 15 Temmuz 2017 Cumartesi Saat 04:23
5. Kadir Gecesi'nde İnen Kur'an-ı Kerim Bizleride Değiştirmeli 21 Haziran 2017 Çarşamba Saat 23:29
6. Ak Parti’de Hangi Teşkilatlar Gider-Hangileri Kalır? 17 Haziran 2017 Cumartesi Saat 05:50
7. Dünya mı?- ABD’nin 6000 İnsanı mı? … 02 Haziran 2017 Cuma Saat 02:36
8. ABD’nin riyakarlığını Görmeyen Basınımız 19 Mayıs 2017 Cuma Saat 06:36
9. Referandum (EVET ve HAYIR) İle 2019’a kadar Bir Kredidir 20 Nisan 2017 Perşembe Saat 17:23
10. Ey kararsız kitle “ hala aynı yerdemisiniz ???” 10 Nisan 2017 Pazartesi Saat 16:24

YORUMLANANLAR :::

Dinçel'e Mecliste yeni görev

AK Parti Mardin Milletvekili Şeyhmus Dincel, yeni [...]

1 gün önce...

Hayat Tamircisi' Bu Kez Kartala Protez Ayak Yaptı

Derik ilçesinde yaşayan, sakat hayvanlar ve çoc [...]

1 gün önce...

Bir kan davası daha tatlıya bağlandı

Kızıltepe'de 15 yıl önce İbrahim Kılınç’ [...]

1 gün önce...

“Binler tek yürek” oldu

Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yam [...]

1 gün önce...

OHAL'in ardından yeni düzenleme

OHAL sonrası için yeni düzenleme ile ilgili tek [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Fırat Ensari
Fırat Ensari

….. dir 15 Temmuz

2
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Gençlere Dair...

3
Mehmet Kızılkaya
4
Veysi Elmasoğlu
Veysi Elmasoğlu

Beklentiler…

5