17 Ekim 2014 Cuma Saat 17:31 4

Mardin Zinciriye Medresesi

Zinciriye Medresesi

Medrese Mahallesi’nin kuzeyinde yer almaktadır. 1385 yılında Melik Necmeddin İsa tarafından yaptırılmıştır. “Sultan İsa Medresesi” adı ile de tanınır. Timur ve ordusuyla mücadele etmiş olan Melik İsa bir süre bu medresede hapsedilmiştir.

Girişindeki taş işlemeler ve dilimli kubbeleriyle dikkat çeken medrese iki avlulu ve iki katlı olup, avluların dışında kalan mekanlar iyice yayılmıştır. Medresede Sultan İsa Türbesi ve birçok eski kitabe mevcuttur. Medrese aynı zamanda rasathane olarak kullanılması dolayısıyla yüksekte kurulmuştur. Bu yapı, geçmişte müze olarak da kullanılmıştır.

YORUMLAR :::

 1. Yoksanılan Esmalara hürmetle
  27 Haziran 2016 Pazartesi Saat 09:55 CEVAPLA
  Mardin Artuklu Üniversitesi medreseye el koyup içine siyonist ve kabalist öğretiyi yerleştirmeye uğraşan yerli ve yabancıları doldurmuştu. İslamiyete dair izleri belleklerden ne zaman silebilirler peki? Rabbi ve papaz sakalları uzattıran bereketli bir medrese. Onarımı olurken ne büyük zararlar verildi. ne müze ne koruma kurulu ne valilik ve belediye oralı olmadı. Kendi gördüklerine, fotoğraflara video çekimlerine malzemeye rağmen tahribata izin verdiler. Medreseyi halkın ziyaretine kapatmaktaki maksat neydi? Halka ait olanı sen al ajan misyoner ve vatan hainlerine tahsis et. Fethullahcıların iştahı hala kabarık. Abra kadabra hokus pokus yap. Oh ne ala Mardin! Canı da başa getirin.Maharetiyle gönül çelen iyi işler yapar. Can Kabalada açılacak restorasyon yüksekokulu müdürlüğüne yaraşır. Kuruldaki büyük sözü dinleyen mülayim dost ve yeşil başlılarda iyi yaraşır. Tanjuların arkada bıraktıklarıda yaraşır.Asım uzman nasıldır bilmem. İrlandalı ajan medresenin koruyucusu kadın öğretim görevlisinin ofisinde bilgisayarında ne arıyordu? Diplomasını ne ettiler? Zinciriye'den kaleye çıkan tünel askeri kontrol altındadır inşallah.
 2. mustafa
  03 Ocak 2016 Pazar Saat 21:15 CEVAPLA
  ne mübarek bir yer...
  • enes
   04 Mayıs 2016 Çarşamba Saat 18:42 CEVAPLA
   aynen öyle
  • enes bayrak
   04 Mayıs 2016 Çarşamba Saat 18:36 CEVAPLA
   aynen öyle

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

SON EKLENEN :::

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar