Mardin İHH'dan Kardeş Ülkeye Kardeşlik Köprüsü

Mardin İHH'dan Kardeş Ülkeye Kardeşlik Köprüsü
22 Mart 2018 Perşembe Saat 05:22 0

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı tüm dünyada öncelik sırasına göre savaş ve savaşın etkisinin sürdüğü bölgelerde, afet bölgelerinde, yoksulluk olan tüm ülke ve bölgelerde bu yıl 8.'si düzenlenen "Yetim Dayanışma Günleri"nin startı Azerbaycan'da verildi

İHH Genel Başkan Yardımcısı Av. Cihad Gökdemir, Azerbaycan İHH Yetim Sorumlusu Nurgül Karagül ve Mardin İHH adına Nezir Güneş ile İHH Gönüllerinin katıldığı 7 kişilik bir grup kardeş ülke Azerbaycan'da Yetim Dayanışma Günleri etkinliklerine katıldı. Azerbaycan'da İHH Gönüllüsü olan Yegane Mirzeyeva tarafından karşılanan grup ilk olarak Azerbaycanlı yetim çocuklar tarafından Premier Expo Otel'de hazırlanan bir programa katıldı. Programda ilahilerle karşılanan gruba yetim çocuklar adına teşekkür eden Mirzeyeva, Türkiye'nin Azerbaycan'lıların gönlünde ayrı bir yeri olduğunu söyledi.

Türkiye'den gelen grubu Afrin Zaferinden dolayı bir bir tebrik eden Mirzeyeva, Türkiye'nin desteğini her zaman yanlarında hissettiklerini dikkat çekti. Program kapsamında yetim ailelere yardımlar ve yetim çocuklara hediyeleri dağıtılırken günün anısına Azerbaycan ve Türkiye bayraklı pasta kesimi yapıldı.

"Yetim Dayanışma Günleri kapsamında 56 ülkede 700'ün üzerinde projeyi hayat geçirecek olan İHH'nın bu projelerinden 200 bine yakın yetim yararlanacak. Düzenli yetim çalışması yapılan 56 ülkeden 30'unda Türkiye'den gönderilen ekipler görev alırken, 6 ülke ve bölgede ise çalışmalar buralardaki partner kurumlar aracılığıyla gerçekleştiriliyor.

Mardin'den Yetim Dayanışma Günlerine katılan Mardin İHH Gönüllüsü ve Yetkilisi Nezir Güneş, "Kendi evlerimizde çocuklarımızın hiçbir şey eksik bırakmıyorken, bize emanet edilen yetimlerin himayesine duyarlılık göstermek sadece bir çocuğun geleceğini kurtarmakla kalmayıp dünyanın geleceğine dair de önemli bir yatırım olacaktır. Nefes aldığımız bu dünyada savaş, işgal, doğal afet ve çeşitli sebeplerden dolayı yetim kalan 400 milyon yetim çocuk misyonerlik başta olmak üzere pek çok tehlike ile karşıya. Özellikle misyoner teşkilatların, organ mafyası, fuhuş mafyası ve suç örgütlerinin tehdidi altındaki bu çocuklar Ümmete emanettirler ve istikbalde yaşayacakları her türlü olumsuzluğun vebali her birerlerimizin omuzlarındadır. Yüreklerine ve gönüllerine dokunan hamilerine cenneti, Allah ve Resul'üne yakınlığı kazandıracak olan yetimlik acınılacak bir durum olmaktan ziyade bir ayrıcalıktır."dedi.

Projeleri ile yetim ve ailelerinin imdadına koşan İHH, yetim yavrularımızın aşkıyla adeta doğudan, batıya, kuzeyden ve güneye yeniden iyilik seferlerine başladığını anlatan Güneş, "Dünya genelindeki İHH gönüllerinin yüreklerinin genişliği ile ufuklarının derinliği sayesinde aradaki tüm mesafeler bir bir yok oluyor. Dünyanın 56 ülkesinde 100 bine yakın yetim çocuğu Yetim Sponsorluk Sistemi ile sürekli destek kapsamına alan ve dünyanın 100’ü aşkın ülkesinde 750 bine yakın yetime dönemsel destekler sunan, 30 yetimhanede 2.500’ü aşkın yetimi üniversite tahsillerinin sonuna kadar takip eden İHH sadece gönüldaşlarını dünyanın en güzel çiçekleri ile buluşturmuyor. Bizzat yetim çocuklara temas edilerek gerçekleştirilen programlarda yetim çocukların yaşadıkları ülkelerdeki sorunları dünyaya duyurma, hem de yetim çocuklarla ilgili daha planlı ve sistemli destek projelerinin devletler nezdinde de hayata geçirilebilmesine de vesile oluyor. Bunun en bariz örneğini bizleri kendi yerinde misafir eden ve İHH'nın ilk korucularından olan Urfa'lı hemşehrimiz Hüseyin Büyükfırat'ın altyapısını oluşturarak Türkiye Büyükelçiliğinin de yardımı ile adeta yeniden inşa edilen Çocuk Mercan Köyü projesi ile bire bir şahit olduk."diye konuştu.

Türkiye'nin yanı sıra Suriye, Burkina Faso, Eritre Etiyopya, Ruanda, Somali, Sudan, Tanzanya, Tunus, Afganistan, Arakan, Bangladeş, Endonezya-Açe, Filipinler-Moro, Hindistan, Kırgızistan, Pakistan, Tayland-Patani, Sri Lanka, Nepal, Myanmar, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Karadağ, Makedonya, Sancak, Azerbaycan, Gürcistan, Lübnan gibi ülkelerde hayata geçirilecek projeler arasında ev tamir ve inşası, seracılık, sağmal hayvan dağıtımları gibi sosyal, sünnet organizasyonu, hijyen paketi dağıtımları gibi sağlık, okul inşası, kırtasiye dağıtımı gibi eğitim, şiir, kompozisyon, resim ve bilgi yarışmaları gibi kültürel yardım faaliyetleri hayata geçirilecek.

Yetim Dayanışma Günleri kapsamında Azerbaycan'da kumanya paketinden “Adak-akika” dağıtımına, Yetim Ailelere Kümes Hayvancılığı Yapımından Mantı atölyesine, Yetim evlerine ziyaretten “Kuranı-Kerim”dağıtımına “Pişiriyoruz, gönül sofrasında buluşuyoruz” etkinliğinden yetimlerle “Ufuğa doğru” sohbetlerinden Yetim annelerine yönelik psikolojik seminerler verilecek.


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Ekmek İsrafına dikkat çekmek için kermes düzenlenecek

Mardin Artuklu'da milli eğitime bağlı olarak faali [...]

1 gün önce...

Midyatlılar, saldırıda ölenler için gıyabi cenaze namazı kıldı

Midyat’ta faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşla [...]

1 gün önce...

Mardin Eski Belediye Başkanlarından Sadioğlu Vefat Etti

Mardin Belediyesi Eski belediye başkanlarından Huk [...]

1 gün önce...

Tekin: Mahallelerimize daha iyi bir hizmet için çalışacağız

Derik Muhtarlar Derneği Başkanlığına seçilen Üçtep [...]

1 gün önce...

Sulama kanalında mahsur kalan ineği itfaiye ekipleri kurtardı

Nusaybin'de sulama kanalına düşen inek, itfaiye ek [...]

22 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar