Mardin'de FETÖ davasında ilk karar çıktı

Mardin'de FETÖ davasında ilk karar çıktı
23 Kasım 2017 Perşembe Saat 19:45 0

Mardin’de FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin davada tutuklu yargılanan dönemin Midyat 70. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Yardımcısı Yarbay Uğur Dilek, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu tarafından darbe girişimine ilişkin açılan davada tutuklu yargılanan dönemin Midyat 70. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Yardımcısı Eski Yarbay Uğur Dilek, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Mardin 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Uğur Dilek ve avukatı hazır bulundu. Duruşmada kimlik tespiti yapıldıktan sonra Cumhuriyet savcısı mütalaayı okudu.

Cumhuriyet savcısı mütalaasında; Midyat 70. Mekanize Piyade Tugay Komutan Yardımcılığında yarbay rütbesiyle görev yapan sanık Uğur Dilek’in darbe gecesinde askerleri tam teçhizatlı bir şekilde hazır kıta beklettirdiği ve ilçe emniyet müdürlüğünü işgal edilmesiyle ilgili emir verdiğini belirterek, şu ifadelere yer verdi:

“Sanık Uğur Dilek, darbe geçesinde saat: 23.30 sıralarında emrindeki askeri tam teçhizatlı olarak içtima alanında topladığı ve askerlere, ‘Bu gece darbe yapıldı. Tarihi bir ana tanıklık ediyorsunuz. Ben direk konuya giriyorum. En son olacakları şimdiden söylüyorum. Emir gelirse gerekirse çıkarız, emniyeti bile alabiliriz. Emir gelirse emniyete gideceğiz. Peşin söylüyorum, emrime şimdiden uymayacak olan varsa içeriye girsin. Orada ben emir verdiğimde sıkmayacak olan varsa şimdiden söylesin. Biz oraya gittiğimizde emrimle sıkmayacak olan olursa ben onun kafasına sıkacağım.”

Mütalaanın okunmasının ardından sanığın savunması alındı. Sanık Dilek, hakkında iddiaları reddederek, darbeyi TV’den öğrendiğini, ardından tedbir amaçlı askerleri içtima alanına çağırdığını ve ‘Emniyet müdürlüğünü alabiliriz’ şeklinde bir emir vermediğini ileri sürdü ve tahliyesini istedi.

Mahkeme heyeti ise verdiği kısa bir aranın ardından sanık Uğur Dilek’e “Anayasal düzenini ortadan kaldırmaya teşebbüs etme’ suçundan ağırlaştırılmış hapis cezası verdi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Dinçel'e Mecliste yeni görev

AK Parti Mardin Milletvekili Şeyhmus Dincel, yeni [...]

22 saat önce...

Hayat Tamircisi' Bu Kez Kartala Protez Ayak Yaptı

Derik ilçesinde yaşayan, sakat hayvanlar ve çoc [...]

1 gün önce...

Bir kan davası daha tatlıya bağlandı

Kızıltepe'de 15 yıl önce İbrahim Kılınç’ [...]

1 gün önce...

15 Temmuz şehitlerini paraşütle atlayarak andılar

Mardin'de vatandaşlar, paraşütle atlayış ger [...]

1 gün önce...

15 Temmuz gazisinden “yol” tepkisi

15 Temmuz gazisi Halil Algan, Mardin-Midyat Karayo [...]

1 gün önce...