Mardin'de FETÖ davasında ilk karar çıktı

Mardin'de FETÖ davasında ilk karar çıktı
23 Kasım 2017 Perşembe Saat 18:45 0

Mardin’de FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin davada tutuklu yargılanan dönemin Midyat 70. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Yardımcısı Yarbay Uğur Dilek, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu tarafından darbe girişimine ilişkin açılan davada tutuklu yargılanan dönemin Midyat 70. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Yardımcısı Eski Yarbay Uğur Dilek, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Mardin 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Uğur Dilek ve avukatı hazır bulundu. Duruşmada kimlik tespiti yapıldıktan sonra Cumhuriyet savcısı mütalaayı okudu.

Cumhuriyet savcısı mütalaasında; Midyat 70. Mekanize Piyade Tugay Komutan Yardımcılığında yarbay rütbesiyle görev yapan sanık Uğur Dilek’in darbe gecesinde askerleri tam teçhizatlı bir şekilde hazır kıta beklettirdiği ve ilçe emniyet müdürlüğünü işgal edilmesiyle ilgili emir verdiğini belirterek, şu ifadelere yer verdi:

“Sanık Uğur Dilek, darbe geçesinde saat: 23.30 sıralarında emrindeki askeri tam teçhizatlı olarak içtima alanında topladığı ve askerlere, ‘Bu gece darbe yapıldı. Tarihi bir ana tanıklık ediyorsunuz. Ben direk konuya giriyorum. En son olacakları şimdiden söylüyorum. Emir gelirse gerekirse çıkarız, emniyeti bile alabiliriz. Emir gelirse emniyete gideceğiz. Peşin söylüyorum, emrime şimdiden uymayacak olan varsa içeriye girsin. Orada ben emir verdiğimde sıkmayacak olan varsa şimdiden söylesin. Biz oraya gittiğimizde emrimle sıkmayacak olan olursa ben onun kafasına sıkacağım.”

Mütalaanın okunmasının ardından sanığın savunması alındı. Sanık Dilek, hakkında iddiaları reddederek, darbeyi TV’den öğrendiğini, ardından tedbir amaçlı askerleri içtima alanına çağırdığını ve ‘Emniyet müdürlüğünü alabiliriz’ şeklinde bir emir vermediğini ileri sürdü ve tahliyesini istedi.

Mahkeme heyeti ise verdiği kısa bir aranın ardından sanık Uğur Dilek’e “Anayasal düzenini ortadan kaldırmaya teşebbüs etme’ suçundan ağırlaştırılmış hapis cezası verdi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Andımıza Türk, Kürt ve Arap Eğitimcilerden tepki

Eğitim Bir-Sen Mardin Şubesinden bir araya gelen [...]

1 gün önce...

Öğrencilerden Cami avlusunda Sigara Eylemi

Mardin'de bir araya gelen bir grup öğrenci, sig [...]

1 gün önce...

AB'den Ahmet Türk'e Üst Düzey Ziyaret

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Kati [...]

1 gün önce...

911 projeye 16 milyar TL ödenek

İl Koordinasyon Kurulu 2018 yılı 4. dönem topl [...]

1 gün önce...

Derik'in ilk kadın muhtarı da görevden uzaklaştırıldı

Derik ilçesinin ilk kadın muhtarı Nebahat Durma [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Mckinsey Hapı…

2
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Dünaysır Serencamı

3
Şerefxan Ciziri
Şerefxan Ciziri

Dua û Rastîya Kurdan…

4
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya

Hediye-i Rahmet: İlim

5
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

IKBY’de Seçime Doğru

6
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Sahipsiz Memleket (3)  

7