Mardin'de Güvercin Festivali

Mardin'de Güvercin Festivali
14 Nisan 2018 Cumartesi Saat 17:14 0

Mardin'de renkli görüntülere sahne olan "Güvercin Festivali” düzenledi.

Diyarbakırkapı'dan düzenlenen kortej yürüyüşü ile başlayan festivale Mardin Valisi Mustafa Yaman TBMM İdare Amiri Ceyda Bölünmez Çankırı, Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, siyasi parti ve STK temsilcileri, kurum müdürleri, daire başkanları ve vatandaşların yoğun katılımı ile festivalin açılışı yapıldı. Yaman ve beraberinde ki heyet ile festivalde sergilenen güvercinleri gezdi. Mardin Büyükşehir Belediyesi Konservatuar Mazruna Gösteri Topluluğu’nun yöresel oyun gösterisinin ardından konuşmalara geçildi. 

Vali/Büyükşehir Belediyesi Başkan V. Mustafa Yaman, festivalde yaptığı konuşmada, Mardin’in artık güven ve huzur şehri olduğunu vurguladı.
Yaman, “Bundan yaklaşık bir buçuk yıl önce bu sokaklar ve caddeler de kimse yoktu. Mardin’de kimse yoktu. Esnaf ve turizmcimizin yüzü gülmüyordu. Gördüğünüz gibi şu son günlerde turist sayımızda yüzde 300 üzerin de bir artış var. Otellerimiz tamamen dolu. Esnafımızın yüzü gülüyor. Türkiye’de artık herkes Mardin’i görmek istiyor. Mardin yüzyıllardır barış şehriydi. Bildiğiniz gibi bu az bir süre kesintiye uğramıştı. Ama sabrettiniz ve hep beraber mücadele ettik. Mardin tekrar barış ve huzur şehri oldu. Bundan dolayı siz Mardinli hemşehrilerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

Mardin'in bir barış şehri olduğuna dikkat çeken Vali Yaman “Valiliğimin yanında yaklaşık bir buçuk yıldır da sizlere yerel yönetici olarak hizmet ediyorum. Cumhurbaşkanı ve hükümetimizin destekleri ile şehrimiz de bu barış sürdüreceğiz inşallah. Her şeyin sizin için yapacağız. Sizin için çalışıyoruz. Her günü dolu dolu yaşamanızı istiyoruz. Bugün bu festivalimiz var. Geçtiğimiz günlerde başka festivallerimiz vardı. Bu şehri daha temiz ve daha güzel bir şehir hala getireceğiz. İnşallah bu festival şehrimizin, bölgemizin, ülkemizin huzuruna vesile olacaktır. “Mardin bir barış şehridir” diye buradan haykırıyoruz ve bu hep öyle olacaktır.”diye konuştu.

TBMM İdare Amiri Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, “Mardin geçtiğimiz haftalarda birçok festivale ev sahipliği yaptı. Şehrimiz zaten böyleydi. Dinlerin, dillerin beraber ve kardeşçe yaşadığı güzel bir şehrimiz. Bir süre bu kardeşliğimizin arasına nifak tohumları ekmeye çalıştılar ama başaramadılar. Bizim birlik ve beraberliğimiz daim oldu. Vali ve Büyükşehir Belediyesi Başkan V. Mustafa Yaman’a bu festivale verdiği katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.
Milletvekili Orhan Miroğlu, festivale emeği geçenlere teşekkür ederek “Bu festivale katkısı olanların hepsini gönülden tebrik ediyorum. Bugün Arapça, Türkçe, Kürtçe ve başka dillerde türkülerimizi haykıracağız. Güvencilerimizi uçuracağız ve Mardin’i Ortadoğu’nun sembolü tıpkı Kudüs gibi yüzyıllarca barışın, semavi dinlerin sembolü olmuş bir şehir olduğunu dosta, düşmana herkese göstereceğiz.”diye belirtti.
Konuşmalarında ardından Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman ve protokol üyeleri ile vatandaşla hep birlikte havaya güvercin bıraktı. Yaman, daha sonra protokol üyeleri ile birlikte vatandaşlara pilav dağıttı.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

KÜLTÜR SANAT HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

FETÖ'nün Mardin Sorumlusu Mülki Yapıyı Anlattı

FETÖ'nün Mardin ve Şırnak kaymakam ve vali yardımc [...]

1 gün önce...

Üniversiteden kaçan kaçana! Personel sayısı da yarı yarıya düştü

Başarısızlığının yanında alanı dışındaki her konud [...]

1 gün önce...

Sun, Adaylık başvurusunda bulundu

DBP Mardin İl Eşbaşkanı Şeyhmus Sun, Artuklu Beled [...]

7 saat önce...

Mühimmat Ele Geçirildi

Dargeçit ilçesi kırsalında jandarma tarafından ger [...]

47 dakika önce...

950 paket kaçak sigara ele geçirildi

Yapılan yol kontrolünde 950 paket kaçak sigara ele [...]

1 gün önce...