Mardin'de turizm rekoru kırıldı

Mardin'de turizm rekoru kırıldı
12 Ocak 2018 Cuma Saat 11:19 0

Farklı din, dil ve medeniyette insanların yıllarca bir arada yaşamasıyla adeta barış ve hoşgörünün sembolü olan Mardin'de konaklayan turist sayısında geçen yıllara oranla büyük artış yaşandı. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile Mardin Turizm Otelciler Derneğinden alınan bilgilere göre 2017 yılında 237 bin 622'si konaklayan yerli ve yabancı turist olmak üzere günü birlik ziyaretçilerle birlikte tarihi kenti ziyaret eden turist sayısı 600 bini buldu.

Marka şehir olarak UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine aday olan tarihi kent Mardin’de 2 yıldır yaşanan terör olayları nedeniyle sarsılan turizm yeniden canlanıyor. Tarihi kentin boş sokaklarında artık turistlerin gezileri dikkat çekerken kapatılan otellerin yerine yenileri açılarak 12 ay için turizm hazırlıkları sürüyor. Farklı din, dil ve medeniyette insanların yıllarca bir arada yaşamasıyla adeta barış ve hoşgörünün sembolü olan, Mardin, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmede bir rekora imza attı. İnanç turizmi ve çok sayıda tarihi, kültürel varlığıyla yakaladığı trendi çukur operasyonlarından sonra yakaladığı huzur ve güven ortamının tesis edilmesiyle antik kentte konaklayan turist sayısında geçen yıla oranla % 263'ün üzerinde büyük bir artış yaşandı.
Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Mardin'de 2017 yılında 19 bin 520'si yabancı olmak üzere 237 bin 622 kişi konakladı. 2016 yılında ise Mardin'de 4 bin 370'i yabancı olmak üzere toplam 90 bin 20 kişinin konaklamıştı. Konaklayan turist sayısı önceki yıla göre % 263 artış gösterdi. Yatak sayısının yaklaşık 6 bin 500 olduğu ilde, yılbaşı tatilinden dolayı 3 gün boyunca otellerde yüzde 100 doluluk oranı sağlanması turizmcilerin de yüzünü güldürdü. Yoğun talep nedeniyle otellerin yanı sıra kamu kuruluşlarına ait misafirhanelerde de yer kalmamıştı.

MARDİN'İN GELECEĞİ TURİZMDE
Vali Mustafa Yaman Mardin'e yerli ve yabancı turistlerin ilgisinin her geçen gün arttığını, ilde konaklayan turist sayısında bu yıl ciddi artış meydana geldiğini söyledi.
Yaman, son yıllarda bölgede meydana gelen olaylardan Mardin'in de etkilendiğini ancak tüm bu olumsuzlukların başarılı operasyonlarla huzur ve güven ortamının sağlanması ile kaldığını ifade etti. Mardin'in kimliğini muhafaza eden ender şehirlerden biri olduğunu vurgulayan Yaman, "Mardin üstü tozlanmış bir mücevhere benziyor. Tarihi ve kültürel varlıkların tanıtımıyla Mardin'in geleceği turizmdir" dedi.
Kış mevsimine rağmen, ilde konaklayan turist sayısında artış olduğuna vurgu yapan Yaman, "Geçen yıl önceki yıla oranla ziyaret eden turist sayısında ciddi artış oldu. Bu yıl da trend artarak devam ediyor. Yılın 12 ayında iki yüz binin üzerinde turist ilimizde misafir olarak ağırladık, ilimizde konaklattık. Bu yılda turizmde yeni bir rekor bekliyoruz. Hedefimiz bir milyon turist. Bu hedefimize ulaşmak için valilik ve belediye olarak üzerimize düşeni yeri getiriyoruz. Tarihi mekanlarımızı restore edip tek tek gözden geçiriyoruz. Böyle giderse yakın bir zamanda ilimizdeki otel ve tesisler talep karşısında yetersiz kalacaktır. Sosyal tesisler de dahil ildeki yatak sayısı 6 bin 500. Mardin gibi geleceğini turizmde arayan kent için bu sayı çok düşük. Bu sayının hızla yükseltilmesi gerekiyor. Yılbaşı, bayram gibi özel günlerde otellerde yer bulmakta ciddi sıkıntı yaşanıyor. Mardin'de turizme yatırım yapanlar çok kısa sürede meyvelerini alacaktır."diye konuştu.

TURİZMCİLER 2018 YILINDAN UMUTLU
Yüzyıllardır farklı dil ve dinlerin bir arada yaşadığı, camileri, medreseleri, kiliseleri ve taşın oya gibi işlendiği evleriyle ilgi gören Mardin'de Kobani ve çukur olayları yüzünden 4 yıldır can çekişen turizm, halkın terör örgütüne karşı devletle el ele vermesi sonucu tarihi kentte yeniden canlandı. Asırlık konakları, kervansarayları, camileri, medreseleri, manastırları ve kiliseleri ile adeta açık hava müzesi görünümündeki şehirde bu yıl yaşanan turizm hareketliliği kepenk kapatma noktasına gelen turizmcilerin umudu oldu. Mardin Turizm Otelciler Derneği Başkanı Özgür Azad Güngör, bu yıl 3 yeni otelin Mardin’de hizmete girdiğini kaydederek 2018 yılında turizminden beklentilerinin yüksek olduğunu dile getirdi.
Gündüzü seyranlık gece gerdanlık olarak adlandırılan, tarihi dokusu ve yöresel yemekleri ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken kentin, yılbaşı tatilinde de otellerde yüzde 100 dolulukla ziyaretçilerine hizmet verdiğini anlatan Güngör, 2017 yılının geçtiğimiz yıla nazaran % 236, 2015 yılına göre ise % 270 daha fazla ziyaretçi sayısı çeken Mardin'de yılbaşında ise bütün otellerde doluluk oranın ise % 100 olduğu bilgisini verdi.
Tarih boyunca Sümerler, Akadlar, Babil, Hitit, Asur, Urartu, Roma, Abbasiler, Selçuklular ve Osmanlılara ev sahipliği yapan, dar sokaklarıyla, taşın oya gibi işlendiği evleri ve tarihi yapılarıyla ziyaretçilerine büyülü bir atmosfer sunan Mardin'e, kış aylarında da turizm hareketliliği için yeni projeler ile uluslararası fuarlarda yer almayı hedeflediklerini anlatan Güngör "2015-2016 yıllarına nazaran ciddi bir yükseliş söz konusu. Özellikle referandum sonrası Mardin’de ciddi bir turist artışı oldu. Ocak ayında olmamıza rağmen ciddi bir talep var. Özellikle yakın iller, İstanbul, İzmir, Ankara’dan ciddi bir talep söz konusu. Bu yıl daha da iyi olacağını düşünüyorum. Bizler de gelecek dönemlerde bu sayının artması için tanıtım atağına geçtik. Önümüzdeki Emitt Fuarına katılarak Mardin'e uluslararası alanında tanıtım sağlayacağız. Mardin bu yıl büyük organizasyonlara ev sahipliği yaptı. Mardin’in aslında terör şehri değil, turizm şehri olduğunu bütün organizasyonlarda dile getirerek bu algıyı kırmış olduk. İnsanlar artık Mardin’e geldiğinde Mardin’in bir antik şehir olduğunu, herhangi bir olayın olmadığını görünce mutlu oluyor ve bu da gün geçtikçe turist sayısını arttırıyor. Yatırımcılarımızın da bölgemize gelmesini istiyoruz. Çünkü turizmde artış oldukça, kapasiteleri büyütmek gerekiyor. Bölgemizde güvenliğin sağlanması ile turizmde artış oldu."dedi.

ESNAFIN YÜZÜ GÜLDÜ
Mardin'in, yılbaşı tatilinde turist akınına uğraması esnafın da yüzünü güldürdü. Kış mevsimine rağmen kafileler halinde Mardin'e akın eden yerli ve yabancı turistler, ildeki tarihi ve kültürel mekanları gezerek, alış veriş yapıyor.
Bu yıl Mardin'de ciddi bir oranda turist yoğunluğu yaşandığına dikkat çeken turizmci Zeynep Temiz, hafta sonunu Mardin'de geçirmek isteyenlerin turlar aracılığı ile tarihi kentte yoğunluk oluşturduğunu belirterek, "Özellikle hafta sonları turistler Mardin'i tercih ediyor. Umarım, bu yoğunluk devam eder."dedi.
Kentteki bütün butik otellerde doluluk oranının yüzde 90'lara çıkmasıyla otellerde kalan turistlere yönelik değişik sosyal aktiviteler düzenleyen Artuklu Kervansarayı sahibi İşadamı Sebahattin Evrensel, kentin tarihi yapısı ve dokusuyla zamanın canlı bir şahidi olduğunu söyledi. Mardin'i gezip görmenin Mardin dışında yaşayanlar için bir ayrıcalık olduğunu ifade eden Evrensel, "Burada ezan ve çan sesi birbirine karışıyor. Kimse kimsenin inancına karışmıyor. Bunu gezide fark eden yerli ve yabancı turistler, döndüklerinde yakın akraba ve dostlarına bu farkı yansıtarak, bu yöndeki akışı süreklileştiriyor. Bu, sevindirici bir gelişmedir. Mardin'e beklentimizin çok üzerinde turist akını var. Bütün Mardinliler olarak bunun devamı yönünde büyük çaba harcamaktayız" dedi.
3 yıl önce yaşanan terör olaylarından dolayı turizmin baltalandığını vurgu yapan Evrensel, "Mardin’de 5 yıl önce yaşadığımız terörle ilgili nedenlerden dolayı turizm baltalandı, bakanlık ve valilik tarafından yapılan çalışmalarla turizmde ciddi bir akış sağlandı. Mardin’de turizm 12 aya yayılıyor. Gelecekten ümitliyiz. Burada bir terör olayı olmadığını şimdi gelip gören turistler keşke daha önce gelseydik diye hayıflanıyorlar. Mardin’in taşı toprağı, kahvesi, cevizliği sucuğu, üzümü, pestili kente özgü ürünler turistler tarafından rağbet görmektedir."ifadelerini kullandı.
Daha önce televizyonda izlediği dizi ve filmlerden gördüğü Mardin'i uzun süreden beri ziyaret etmek istediğini anlatan Fatma Şeker, tarihi kenti huzurlu bir şekilde gezmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi. Herkesin tarihi şehri görmesi gerektiğini vurgulayan Şeker, Trabzon'dan Mardin'i gezmeye geldiğini aktardı.
Huzur ve güven içinde Mardin’i ve ilçelerini gezdiklerini ifade eden Mehmet Şerif Boydak ise "İnsanlar huzur ve güven istiyor. Biz de bu ortamı gördük.Tarihi çarşılarını gezdik. Burası hem inanç turizmi hem de tarih olarak çok güzel bir şehir. Mardin turistlik bir şehir, huzur var güven var. Mardin’in gezilip görülmesi gereken bir şehir olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.


EN BÜYÜK İLGİ TARİHİ MEKANLARA
Huzurun hakim olduğu bölgeye rotasını çevirerek Mardin'de konaklayan turistler inanç turizmi kapsamında, en çok İslam Peygamberi Hz. Muhammed’in ayak izinin bulunduğu Sti Radviye Medresesi, sakalı şerifinin bulunduğu Ulu cami, Zinciriye, Kasımiye ve Sıttı Radviyye Medreseleri gezerek, ve Hıristiyan Dinine mensup Süryani cemaati için hacı görevlerini yerine getirmek için kutsal kabul edilen Turabdin Dağındaki Mor Gabriel Manastırı ile Meryem Ana Kilisesi, Kırklar Kilisesi, Deyrulzafaran Manastırı, Mor Yakup Manastırı, Mor Dimet Manastırı ve Yezidilerin Midyat Köylerindeki tapınakları ziyaret ederek adeta, tarihe yolculuk yapıyor. Tur operatörleri de kente gelecek misafirlere tarihi ve kültürel geziler için turlar düzenliyor.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

TURİZM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Başarılı köy çocuklarının evine kütüphane

Mardin Büyükşehir Belediyesince kırsalda yaşayan, [...]

1 gün önce...

Mardin'in en büyük bahçesi milletin hizmetinde

Mardin'de atıl durumda bulunan ve İçişleri Bakanlı [...]

1 gün önce...

Nusaybin Ticaret Borsasından turizm atağı

Nusaybin Ticaret Borsası öncülüğünde ilçeye davet [...]

1 gün önce...

Kendi işinin patronu oldu şimdi Avrupa’ya tül perde dikiyor

Kızıltepeli Münevver Aydın 12 yıl önce mikrokredi [...]

1 gün önce...

Bakan müjdeyi verdi! 2 bin 500 polis alınacak

İçişleri Bakanı Soylu, tüm karakollarda oluşturula [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN