Mardin'deki 46 bin esnaftan 35 bini kapısına kilit vurdu

Mardin'deki 46 bin esnaftan 35 bini kapısına kilit vurdu
06 Ekim 2017 Cuma Saat 09:25 1

Mardin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanlığına getirilen İsa Tunç, esnaf ve sanatkarların bölgedeki huzur ortamı tamamen sağlanana kadar desteklenmesi gerektiğini ifade etti.

Kızıltepe ilçesinde 1993'ten beri Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanlığını yapan İsa Tunç, MESOB Başkanlığına getirildi. Tunç, mazbatasını alarak, göreve başladı. Esnaf ve sanatkarların sorunlarını yakından bildiğini belirten Tunç, bölgede yaşanan olayların her kesimden insana rahatsızlık verdiğini ifade etti. Nusaybin, Derik ve Cizre ile diğer bölgelerdeki çukur ve hendek girişimlerini bölge esnafını oldukça olumsuz etkilediğini kaydeden Tunç, "Yaşam zincirinin bir halkası zarar gördüğü zaman tüm halkalarda sıkıntılar, tahribatlar yaratır. Alınan göçler, yerinden yurdundan olan esnafımız ciddi zararlar gördü. Şiddet ve çukur siyaseti yanlıştı. Hukuk devletinde sıkıntılar, sorunlar, haksızlıklar olabilir. Bu sorunların çözüm yolu hukuk yoludur. Bunun dışına çıkanlar, kendi hukuklarını uygulamaya kalkanlar hem kendilerine hem çevrelerine zarar verir" dedi.

Esnafın ve sanatkarın bölgede huzur ortamı tam anlamı ile sağlanıncaya kadar devletin hibe ve uzun vadeli düşük faizli kredilerle desteklenmesi gerektiğini anlatan Tunç, "Esnafımız aldığı kredileri zamanında ödeyemedi. Kimi işyerini, evini satıp kredileri ödeme yolunu seçti, kimi de tefecilerin eline düştü. Rakamlara baktığımız zaman acı bir tablo ile karşılaşıyoruz. İl genelinde girişli çıkışlı 46 bin esnaf kaydını görüyoruz. Bugün itibari ile 11 bin esnaf kaydımız var. 35 bin esnaf farklı nedenlerle ya göç etti ya da terk-i sanat yaptı. Dolaylı olarak, olaylara bağlı olarak işyerini kapatıp başka yerlere göç edenler de var" diye konuştu.

"Mardin huzurlu ve güvenli bir şehir"

Bölgeyi olumsuz yönde etkileyen terör olaylarının yerini son dönemlerde huzur ve güven ortamına bıraktığını dile getiren Tunç, şunları kaydetti:

"Huzur ve güven ortamı olmadan ne yatırım olur ne turizm olur. Mardin huzurlu ve güvenli bir şehir. Bunu iyi anlatmalıyız. Huzur ve güven ortamının sağlanması için alınan önlemler ve sağlanan gelişmeler olumlu sonuçlar vermeye başladı. Yakın zaman içinde turizmde, yatırımlarda iyi gelişmeler olacağına inanıyorum."

"Esnaf İngilizce öğrenmeli"

Mardin Kalesi'nin turizme açılmasının şehrin turizm ekonomisini hareketlendireceğini ifade eden Tunç, esnafın da turizme hazırlanması gerektiğini kaydetti. Tunç, şunları söyledi:

"Kalenin turizme açılması, Mardin turizmini hareketlendirecektir. Bunun yanında odalar birliği olarak bize yeni görevler düşüyor. Esnafımıza derdini, kendini anlatacak, satış yapabilecek düzeyde İngilizce öğrenmesini sağlamamız lazım. Bunu belediye ve üniversite ile ortak projelerle hayat geçirmeye çalışacağız. Üniversitenin desteğini alarak, Esnafı, günlük alıveriş ve ticaretine katkı sağlayacak bilgi ve beceri kapasitelerinin arttırılması için eğitimler vermeyi hedefliyoruz. Turiste karşı esnafın tavrı ve duruş ve davranışı çok önemlidir."

"Topraklar suyla buluşmalı"

GAP kanallarının bir an önce tamamlanarak, oluşturulması planlanan havzalara akıtılması ve Yukarı Mezopotamya topraklarında sulu tarım yapılmasının zorunlu bir hal aldığını söyleyen Tunç, "Bu bereketli topraklar GAP suyu ile buluşursa Mardin ve çevresi Türkiye'yi besleyebilecek bir konuma gelecek. Esnaf rahatlayacak, ekonomi rahatlayacak, bölge huzura kavuşacak. Elektrik sorunu tamamen ortadan kalkacak. Geç kalınmış bir hizmet. Yetkililerden bu hizmeti bekliyoruz" ifadelerinde bulundu.


YORUMLAR :::

  1. Ğursi
    06 Ekim 2017 Cuma Saat 17:09 CEVAPLA
    Ak Partiyi desteklemeye devam edin.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Dinçel'e Mecliste yeni görev

AK Parti Mardin Milletvekili Şeyhmus Dincel, yeni [...]

16 saat önce...

Hayat Tamircisi' Bu Kez Kartala Protez Ayak Yaptı

Derik ilçesinde yaşayan, sakat hayvanlar ve çoc [...]

23 saat önce...

Bir kan davası daha tatlıya bağlandı

Kızıltepe'de 15 yıl önce İbrahim Kılınç’ [...]

19 saat önce...

Şahin, "15 Temmuz, birliğimizi, beraberliğimizi gösterdi"

AK Parti Mardin 27.Dönem MilletVekili Adayı Veys [...]

1 gün önce...

Enez'den 15 Temmuz Mesajı

Mardin Kızıltepe ve Çevresi Sosyal Yardımlaşm [...]

1 gün önce...