Mardin’li gençlerin büyük başarısı

Mardin’li  gençlerin büyük başarısı
08 Kasım 2018 Perşembe Saat 14:45 0

İsmet Küntay yerel tiyatro ödülünü, Metin Omuzlar ve Furkan Akalpoğlu'nun yazdığı ve yönettiği, 'Tiyatral Mardin Topluluğu'(TİMAT) tarafından sahnelenen '0482 - Romeo ve Juliet' kazandı.

TİMAT’I birlikte kurduklarını belirten gençler şunları söyledi;

‘’2009’da Furkan Akalpoğlu ile birlikte Tiyatral Mardin Topluluğunu kurduk. Şimdiye kadar 7 oyun yazdık ve yönettik. Bu akşam ödül alan oyunlarımız ise iki oyundan oluşan bir gösteriydi . Her perde ayrı birer oyundu. "0482" isimli ilk perdede sahnelediğimiz oyunu ben yazdım , ikinci perdede sahnelenen Romeo & Juliet Mardin oyununu da Furkan Akalpoğlu yazdı ve iki oyunu da beraber yönettik .

Tiyatral Mardin Topluluğu (TİMAT) olarak İki oyuna da sadece bir ay içinde çalıştık . Bu kısa süre içinde her sene olduğu gibi bu yaz döneminde de birbiriyle yardımlaşmayı seven , çalışkan , birbiriyle uyumlu bir kadro kurduk. Sonradan aramıza katılan Uğur Aşar ,piyanosuyla oyunlarımızın daha kaliteli ve müzikal tadında sahnelenmesini sağladı. Umarım bu ödül Mardin’lilerin tiyatroya ve Timat’a olan ilgilerini arttırır’’ ifadelerini kullandı.

‘’İlk kurulduğunda hepimiz öğrenciydik’’

Tiyatral Mardin Topluluğu (TİMAT). ilk kurulduğunda hepimiz öğrenciydik . Şu anda çeşitli meslek gruplarından oyuncu ve teknik ekip kadrosuna sahip olmakla birlikte hala üniversite eğitimine devam eden arkadaşları da bünyemizde bulunduruyoruz dedi.

‘’MAREV’’e çok teşekkür ettiklerini söyleyen gençler, hedeflerinin klasik eserleri Mardin kültürüne uyarlamak olduğunu belirterek şunları söylediler:

‘’Sahnelediğimiz oyunların büyükşehirlerdeki Mardinlilerle buluşmasını çok istiyoruz. MAREV bize Bakırköy Leyla Gencer sahnesinde oyunumuzu sahneleme fırsatı verdiği için MAREV ‘e çok teşekkür ediyoruz. Böyle fırsatlar yaratıldığı takdirde bu tür organizasyonlarda bulunmak bizi mutlu edecektir. Bir diğer hedefimiz ise, klasik eserleri Mardin kültürüne uyarlayıp sahnelemektir.

‘’Bu ödülü Mardin adına aldık’’

İsmet Küntay Yerel Tiyatro Ödülü bizim için tiyatrodan kopmamamız için bir pekiştireç oldu . Bu ödülü Mardin adına ,dekorundan kostümüne ışığından sesine kadar emeği geçen bütün ekibimiz adına ve amatör tiyatro emekçileri adına aldık.

‘’Bu ödülü almak bizim için bir gurur kaynağıdır’’

Hıfzı Topuz , Hayati Asılyazıcı ,Müjdat Gezen , Zuhal Olcay , Tamer Levent gibi duayenlerin bulunduğu bir törende bu ödülün sahibi olmak bizim için gurur verici . Oyunlarımızı sahnelerken zorluk çeksek de zorluklarla karşılaştıkça tiyatroya sımsıkı sarılacağız’’ görüşüne yer verildi.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

KÜLTÜR SANAT HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Ertaş, belediye başkan adaylığı başvurunda bulundu

Kızıltepe'de 1994-1999 yılları arasında beled [...]

17 saat önce...

Din-Bir-Sen'den CHP'li Vekile Tepki

Din-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şi [...]

1 gün önce...

CHP, Ahmet Türk ile gizli görüşmeyi doğruladı

CHP'den, 'Ahmet Türk' Açıklaması: Başkanımı [...]

1 gün önce...

Artuklu'da aday adaylığı yoğunluğu sürüyor

2019 Mart Yerel seçimleriyle ilgili AK Parti'de b [...]

1 gün önce...

Devlete Ait Gizli Evrakları PKK'ya Göndermiş

Derik Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Muhamm [...]

17 saat önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

Yerel Seçimlere Giderken…

1
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Nasıl mı Okudum?

3
Fırat Ensari
4
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Dünaysır Serencamı

7