Mardinli gazi 13 ay sonra evine döndü

Mardinli gazi 13 ay sonra evine döndü
24 Ağustos 2017 Perşembe Saat 16:38 0

15 Temmuz gecesi İstanbul’da çıktığı tank üzerinde darbecilere karşı direnirken vurularak kısmi felç geçiren 2 çocuk babası Mardinli Halil Algan, 13 ay süren tedavisinin ardından taburcu edilerek evine döndü.

ABD destekli 15 Temmuz darbe girişimi sırasında İstanbul’da çıktığı tank üzerinde askerler tarafından vurularak ağır yaralanan 2 çocuk babası Halil Algan (46), 13 ay süren tedavisinin tamamlanmasının ardından geldiği memleketi Mardin’de görkemli bir şekilde karşılandı.
Darbecilerin saldırısından sonra 45 gün yoğun bakımda mücadele veren Algan, tedavisine Ankara'da bulunan Gaziler Rehabilitasyon ve Fizik Tedavi Eğitim Araştırma Hastanesinde devam edildi.
Darbe girişimi gecesi yaralandıktan sonra 7 ay konuşma yetisini kaybeden Algan, tarifeli uçakla geldiği Mardin Havalimanı’nda akrabaları, sevenleri ve vatandaşlar tarafından büyük bir sevinçle karşılandı.

O gece yaşadıklarını anlattı
Havaalanından konvoy şeklinde Mardin merkez Artuklu ilçesindeki evine giden Algan, o gece yaşadıklarını anlattı. Ağır bir aksan ile konuşabilen Algan, darbe girişiminin ilk anlarında evde olduğunu dile getirerek şunları söyledi:
"O gece televizyon seyrediyorduk, baktık kanalların hepsi aynı. Kafamız takıldı. Caddeye çıktım, insanlar emniyete doğru gidiyordu, ben de onlarla birlikte emniyete doğru gittim. Orada Cumhurbaşkanının çağrısını anlattılar ve havaalanında beklediğini söylediler. Esenler Atış Alanı Köprüsü var, oradan ana yola indik. Ana yola inince insanların bir kısmı arabalı, bir kısmı arabasız yürümeye başladılar. Ben de arkadan yavaş yavaş yürüyordum. Birden 'Tanklar geliyor, tanklar geliyor' diye bir bağırma sesleri geldi. Arkamı döndüm bir tank geliyordu, Vatan Caddesi tarafından. Tankın önüne durdum, yatmayı düşündüm, yatacağıma tanka atlıyayım dedim. Tankın üstüne atladım.”
“Tankın içinden ‘pıt pıt’ sesi gelince vurulduğumu anladım”
Kendisini tankın üstünde görenlerin de tanka çıkmasıyla sayılarının çoğaldığını söyleyen Algan, “Tank bir ara insanlardan kurtuldu. Kurtulunca hızlanmaya başladı. Tankın üstünde 2 kişi kaldık. Orada tankın üstünde takozlar vardı. Takozlarla tankın içindeki askerlerin kafasına vurmaya başladım. Tanktakilere 'Çıkın, tankı burada bırakın' dedim. Bir tane daha takoz vurdum. Daha sonra içeriden 'pıt pıt' diye ses geldi. İki kurşun ateşlemişlerdi. Biri deriyi sıyırdı, diğeri koltuk altından girdi, akciğeri çizdi omurilikten çıktı. O esnada ben dua etmeye başladım. 'Ya Rabbim ben ölüyorum, benim senden başka hiç kimsem yok, ben senden geldim, sana geri dönüyorum. Benim günahlarım o kadar çok ki beni senden başka hiç kimse bağışlayamaz' dedim. Dualarıma devam ettim. Bir kilometre ileride Bağcılar tarafında bulunan topluluğa girmişim, orada tankın üstü de dolmuştu. Orada kendimi bırakıyorum. Ben sadece vurulduğumu ve asfalta düştüğümü hatırlıyorum. Oradan beni alıp hastaneye götürdüler.”
“Ben o gece şehit olmayı çok isterdim”
Karşılama gelenleri gördüğünden moralinin daha da iyi olduğunu ifade eden Algan, "O kadar insan gelmiş büyüklerin ellerinden küçüklerin gözlerinden öpüyorum, herkese teşekkür ediyorum. Umduğumuzdan biraz değil daha çok fazla oldu. Allah hepsinden razı olsun. Tabi hep buraya gelmeyi düşlüyorduk bugüne nasipti geldik en sonunda. Sağ veya tabi insan ister ki şehit mi diyeyim ölümü diyeyim gelmek isterdik. Artık öyle gelmek nasipmiş geldik işte. Allah'ımıza bin kere şükürler olsun. Tüm akrabalarımız herkes burada, onları gördük, kat kat daha mutlu olduk. Her şey iyiye gidecek inşallah. Sonumuz ne olursa olsun Allah'ımıza her zaman şükürler olsun. Yüce Rabbim bu kelimeyi ağzımızdan eksik etmesin. Tabi birileri ‘kontrollü darbe girişimiydi’ diyor, öyle bir şey yok. Böyle diyen yalan söylüyor.” dedi.
“Kurunun yanında yaş yanmasın”
FETÖ soruşturmalarında kurunun yanında yaşta yandığını ve bunların ayıklanması gerektiğini belirten Algan, “Darbeciler cezalarını çekecekler. Ama kurunun yanında yaş yanmasın. Örnek vereyim bizim köyden işten atılan suçsuz insanlarda var. Bu bir örnekti, bir sürü insan atıldı. Kurunun yanında yaşta yanıyor. Devletimiz büyüktür, inşallah suçsuz insanları ayırt eder artık. Onların ayıklanması gerek, çünkü bir insanın Cumhurbaşkanını vatanını bu kadar sevip te işten atılması güzel bir şey değil vatanımızı seviyoruz, vatanımız için bir kere değil bin kere olsa yine ölürüz.” diye konuştu.
“Kardeşimizle gurur duyuyorum”
Morali daha iyi olur düşüncesiyle kardeşini Mardin'e getirdiklerini söyleyen Gazinin ağabeyi İbrahim Algan ise “Mutluyuz, gururluyuz bir daha böyle bir şey olsa Şenköy olarak hepimiz hazırız. Hiç üzüntülü değiliz, kardeşimizle gurur duyuyoruz. Şuan belden aşağısı felç, inşallah düzelir. Fizik tedavisi görüyor. Memleketini, arkadaşlarını özledi. Bizde moral olarak daha iyi olur düşüncesiyle getirdik.” dedi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Vücudundaki 150 saçma ile yaşama tutunmaya çalışıyor

Artuklu'da, bir köpek, av tüfeği ile vurulmuş hald [...]

1 gün önce...

6 büyük tüpe tuzaklanmış patlayıcı ele geçirildi

Nusaybin'de 6 büyük tüpe tuzaklanan el yapımı patl [...]

1 gün önce...

Mezarlıkta erkek cesedi bulundu

Kızıltepe'de bir mezarlıkta erkek cesedi bulundu. [...]

1 gün önce...

Midyat'ta istihdam seferberliği ve teşvikler semineri

Midyat'ta başlatılan istihdam seferberliği ve teşv [...]

1 gün önce...

Skoda ailesi’ne katılan Beşer otomotiv’in temeli Mardin’de atıldı

Yüce Auto Skoda, Türkiye genelinde hizmet verdiği [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN