Mardinliler Tıp Fakültesi İstiyor

23 Ocak 2018 Salı Saat 16:05

               Bizler eğitimin ve eğitim kurumların önemini yaşıtlarımız farklı fakültelerde mezun olunca veya çocuklarımız okul yaşına gelinceye kadar anlamıyorsak, hekimin de, sağlık kuruluşlarının da önemini başımıza bir şey gelmeyinceye kadar anlayamıyoruz. Yani Mardin'de işi hastaneye düşmeyenler anlayamaz Mardinlilerin hastanelerde ve sevk yapıldıkları Diyarbakır başta olmak üzere diğer komşu illerde başlarına neler geldiğini.  

              Eğitim ne kadar önemliyse sağlık da en az onun kadar son derece önemli. Sağlıklı bir toplum oluşturmak için sağlıkla ilgili bütün etkinliklerimizin, sağlık kurumlarımızın da son derece gelişmiş olması gerekiyor. Bu kurumların başında da Tıp Fakültesi geliyor.

              Tıp Fakültesi olması halinde bu bölge insanının sağlık sorunları burada çözülecek, insanlarımız yollarda ölüme terk edilmeyecek.

 

TIP FAKÜLTESİ OLMAYAN TEK BÜYÜKŞEHİR

              Türkiye'de biliyorsunuz Tıp Fakültesi olmayan tek büyükşehir il Mardin. Haklı olarak Mardinli hemşerilerimiz, Mardin Artuklu Üniversitesi'ne bağlı bir tıp fakültesinin kurulmasını istiyor. Bulunduğumuz her ortamda her platformda vatandaşlar büyükşehirleri geçtik, hadi onlar gerçekten Büyükşehir peki, "Niğde, Burdur, Aksaray, Kırşehir ve Yozgat'ta" bile Tıp Fakültesi Var Ama " Mardin'de Neden Yok?" diye soruyor. 80 bin nüfuslu illerde Tıp Fakültesi var ama Dünya markası dediğimiz 800 bin nüfuslu Mardin, bir turizm kenti olmasına rağmen ne yazık ki Tıp fakültesi yok. Bu büyük bir eksikliktir.

              Mardin maalesef bu alandaki yöneticilerinin pasifliği ve Mardin'in kalkınmasına engel olacak çıkışları ile adeta kenara köşeye atılan il konumuna düşmüş. Düşünebiliyor musunuz üniversitenin rektörü Tıp Fakültesinin kurulma talebinin gündeme gelmesini bile istemiyor.

 

GÜNDE 300 HASTA DİYARBAKIR'A GİDİYOR

              Mardin halkı üçüncü basamak sağlık hizmeti alabilmek için Diyarbakır, Şanlıurfa, Elazığ gibi şehirlere gitmek zorunda kalıyor. Üçüncü basamak sağlık hizmeti alabilmek için günde ortalama beş otobüs yani yaklaşık 250 ila 300 hasta Diyarbakır'a gitmek zorunda kalıyor. Bu sadece Diyarbakır Tıp  Fakültesine gidenler. Bir o kadar da Şanlıurfa, Elazığ,Antep  gibi başka şehirlerde tedavi olmak zorunda kalıyor. Ayrıca her gün ortalama beş ambulans yine acil olarak Diyarbakır'a gitmektedir. Bu hastaların gitme gelme orada kalma masraflarını düşünürsek ciddi rakamlar ortaya çıkmaktadır.

              Bu yolculukta da maddi giderin yanında nice canlar da bu yollarda hayatlarını kaybediyor. Bunların en bariz örneği şehit olan Kaymakamımız Rahmetli Muhammed Fatih Safitürk. Sayın Rektör ergen yaş dönemindekiler gibi eski dost ve arkadaşlarını sağa sola ihbar edip duracağına üniversiteyi daha çok nasıl kalkındırabilirimin peşinde uğraşsaydı belki çoktan üniversitemiz bünyesinde bir TIP Fakültesi kurulmuş olurdu.

              Sağlık Bakanlığı'nın nüfusu 750 binin altındaki şehirlere tıp fakültesi açmama şartına rağmen Mardin'de bir TIP Fakültesi kurulmasının önünde zihniyetlerdeki engel hariç hiçbir engel yok.

 

YÜZYIL ÖNCE TIP FAKÜLTESİ VARDI

              Şehrin gelişmesi için mutlaka tıp fakültesi kurulması gerekir. Yüzyıl öncesin bile o dönemin şartlarına göre Tıp Fakültesi olan ilimizde bugün olmaması büyük bir eksiklik ve tarihi bir ayıptır. Mardin tarihindeki Maristanların yanında Kasımiye Medresesi ve Deyrulzafaran Manastırı’ndaki eğitimhanelerin kapısındaki tıp rozetine gidip baksınlar.

              Aslında AK Parti Hükümetleri Mardin’e özellikle de sağlık alanında önemli yatırımlar yaptı ancak yapılan yatırımlara rağmen sağlık alanında talepleri yeterince karşılanamadı. Sağlık hizmetlerinden yararlanmak için çevre şehirlerden ve Suriye'den her geçen gün artan yoğun göçün de etkisiyle sağlık yatırımlarının Mardin için yetersiz kaldı.

              Stratejik bir konumda ve Ortadoğu da önemli bir kavşakta bulunan Mardin’de, halen tıp fakültesinin kurulmamış olması üniversitemiz kadar siyasilerimizin de büyük bir eksikliğidir.  Türkiye’de sağlık alanında yapılan gelişmelere rağmen Mardin’in bu konuda çok yetersiz kalması gerçekten düşündürücü.

              Tıp fakültesinin kurulması için iyi bir lobi faaliyeti ve bütçe gerekiyor. Bu gerçekleştiğinde hem Üniversitemiz hem de Mardin halkı uzun vadede kârlı çıkacaktır. Yerel ve Ulusal düzeyde olabilecek maddi katkıların organizasyonu için kurumsal bir yapılanmaya acil gereksinim var. Lobi çalışmalarına acilen hız verilmelidir. Bu konuda Mardin Milletvekillerimize de önemli görevler düşmektedir.

 

REKTÖR İHBAR EDECEĞİNE ÜNİVERSİTE İLE İLGİLENSE ÇOKTAN ÇÖZERDİ

              Üniversitenin en önemli ve önceliği aslında Tıp fakültesi olmalıydı. Biz üniversite rektöründen umudunu kesenler olarak buradan başta milletvekillerimizi bu konuda seferber olmaya davet ediyoruz. Tıp Fakültesine giden yolda öncelik olan Araştırma Hastanesinin biran önce Şehir Hastanesinden önce bile onayı alınması gerekiyor. Mardin Şehrinin makus talihini yenebilmesi ve Şehrin kalkınmasına önemli katkı sağlayacak Tıp fakültesinin mutlaka Mardin'e kazandırılması için Tüm Mardinli STK'larının da üstüne düşen görevi yerine getirmeleri ve tam bir koordinasyon içerisinde hareket etmeleri gerektiğine inanıyorum.

              Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan Mardin Artuklu Üniversitesi Bünyesinde, Aziz Sancar’ın adını taşıyan bir tıp fakültesi kurulmasını sağlamasını istiyoruz. Türkiye’de bilim adamı Sancar’a ve Mardinlilere verilebilecek en güzel ödül, doğup büyüdüğü memleketinde adına kurulacak bir tıp fakültesidir. Bu bütün Mardinlilerin ortak talebidir.

              Anlaşılan o ki Mardin Artuklu Üniversitesi kurulduğu günden beri bir Tıp Fakültesi Mardinlilerin en büyük hayalini süslüyor. Bakalım bu konuda her hangi bir gelişme yaşanacak mı bunu önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz.

              


YORUMLAR :::

  1. mardinli
    26 Ocak 2018 Cuma Saat 23:07 CEVAPLA
    daha az masraflı ziraat ve eğitim fakülteleri kurulmamışken tıp fakültesinin kurulması fantaziden öte gitmez.kızıltepe gibi büyük bir ilçede meslek yüksekokulu dahi yok.yüksekokul kurma derneği stk.vb.bir ara çok istekliydiler onlar da pes ettiler.
  2. veli ibiş
    25 Ocak 2018 Perşembe Saat 10:58 CEVAPLA
    açılsa da okusak...

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Gazeteciler Bayramı ve Basın Özgürlüğü 21 Ekim 2018 Pazar Saat 15:18
2. Sahipsiz Memleket (3)   28 Eylül 2018 Cuma Saat 16:00
3. Sahipsiz Memleket (2)   28 Eylül 2018 Cuma Saat 15:52
4. Sahipsiz Memleket (1) 28 Eylül 2018 Cuma Saat 15:39
5. Mutlu Olmanın Sırrı Sınavdan Geçmez 10 Ağustos 2018 Cuma Saat 16:02
6. Sahipsiz Memleket Mardin 03 Ağustos 2018 Cuma Saat 16:02
7. Gençlere Dair... 14 Temmuz 2018 Cumartesi Saat 19:43
8. Kendi ektiğimizi biçiyoruz! 03 Temmuz 2018 Salı Saat 11:43
9. Biz bu hallere nasıl geldik? 21 Mayıs 2018 Pazartesi Saat 16:37
10. Gözler Partilerin Aday Listelerinde 13 Mayıs 2018 Pazar Saat 16:43

YORUMLANANLAR :::

Referansımız Hizmetlerimiz diyerek başvurusunu yaptı

AK Parti'de belediye başkanlıkları için aday a [...]

1 gün önce...

Şeyhmus Sümer, Başvurusunu sevenleri ile birlikte yaptı

Yaklaşan yerel seçimler öncesi adayların başv [...]

1 gün önce...

Yaman Ailesinin Mutlu Günü

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı [...]

1 gün önce...

Din-Bir-Sen'den CHP'li Vekile Tepki

Din-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şi [...]

1 gün önce...

CHP, Ahmet Türk ile gizli görüşmeyi doğruladı

CHP'den, 'Ahmet Türk' Açıklaması: Başkanımı [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

Yerel Seçimlere Giderken…

1
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Nasıl mı Okudum?

3
Fırat Ensari
4
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Dünaysır Serencamı

7