Mayın tarlasında ekmek parası

Mayın tarlasında ekmek parası
04 Ağustos 2011 Perşembe Saat 17:04 0

Nusaybin ilçesindeki, Türkiye-Suriye arasında bulunan mayınlı bölgede yetişen kapari meyvesi, dar gelirlilerin geçim kaynağı oldu. Mayınlı bölgeye giren kadın ve çocuklar topladıkları kapari meyvesini kilosunu 1.5 TL.'ye satarak aile bütçesine katkı sağlıyor.

Kapari meyvesinin kanser hastalığı tedavisinde etkili olduğu söylentileri üzerine her yıl bu mevsimde yetişen kapari meyvesini toplamak için bazı kadınlar, çocukları ile birlikte Suriye'nin Kamışlı kenti ile Nusaybin arasındaki mayınlı bölgede yetişen kapari meyveciklerini topluyor.

Tel örgüyle çevrili ve "mayın" yazılı uyarı levhalara aldırmayan kadın ve çocuklar, her gün saatlerce mayınlı bölgede kapari meyvesini topluyor.

Kilosunu 1.5 TL.'ye sattıkları kapari meyvesini toplamak için 4 kişilik bir aile 2 saat içerisinde ancak 2 kilo kapari meyvesi toplayabiliyor.

4 kişinin bu satıştan kazancı da 3 TL oluyor. Mayınlı bölgede kapari meyvesi toplayan 14 yaşındaki R.A. adlı kız, anne ve babasının yaşlı olduğunu ve aileye bakacak kimsenin olmadığını belirterek şöyle dedi:

"Ailemiz fakir ve babam yaşlı olduğu için mayınlı bölgede topladığım kaparı meyvesini satarak geçimimizi sağlıyoruz. Havaların sıcak olması nedeniyle sabah erken saatlerinde ve akşama doğru mayınlı bölgeye giderek kapari meyvesi toplamaya başlıyoruz. Kapari bitkisi dikenli olduğu için elimize batıyor, canımız acıyor ama ne yapalım ekmek parası, kazanmaya çalışıyoruz. Kapari meyvesinin kanser tedavisinde kullanıldığını söylüyorlar. Biz de bu mevecikleri kilosunu 1.5 TL.'ye satıyoruz. Tek başıma günde en fazla 1 kilo toplayabiliyorum" dedi.

Bazı çocuklar da sırf harçlık çıkarmak için mayınlı bölgeye gittiklerini belirterek, topladıkları kapari meyvesini satarak bakalladan sakız, çikolata ve dondurma aldıklarını söyledi.

Yetkililer, kadın ve çocukların girdiği mayınlı bölgede patlamamış çok eski mayınların olduğunu bunların da kolay patlamadığını ancak her an da patlayabileceğini söyledi. Kadın ve çocuklar genelde asker ve polisin olmadığı saatlerde mayınlı bölgeye giriyor.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardin merkezli FETÖ/PDY operasyonu

Aralarında iş adamı ve basın mensuplarının da yer [...]

1 gün önce...

TOKİ sözünün yerine getirilmesini istiyorlar

Savur'da yaşayan vatandaşlar, daha önce ilçede yap [...]

1 gün önce...

Çakmak tamirciliğiyle çocuklarını okuttu eşinin tedavisini yaptırdı

Kızıltepe ilçesinde ikamet eden Abdülkadir Kayan, [...]

1 gün önce...

26 yıllık evlat hasreti 'Ömer Halis’le sona erdi

Mardin'de şehit çocukları olan Aynur(42) ve İshak [...]

1 gün önce...

Derik'te 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Yürüyüşü düzenlendi

Derik İlçesinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birli [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Mustafa Aydın
Mustafa Aydın

Ahlak Üzerine Denemeler

1
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Hayatın Kendisi…

2
Kadir Üründü
Kadir Üründü

Ters Açı...

3
Abdurrahim Akdağ
Abdurrahim Akdağ

Girdi, Sermaye, Kaynak

4
Muhammed Dağ
Muhammed Dağ

Aydın(lık) Sorunsalı

6
Şerefxan Ciziri
Şerefxan Ciziri

Ol Û Ziman

7